Dovolená

Na co si dát pozor, abyste si nezkazili dovolenou? Vyhněte se těmto častým chybám

Většina z vás se na zaslouženou dovolenou těší celý rok / Shutterstock
Strávili jste hodiny nad výběrem té nejlepší dovolené, sestavili jste si cestovní program, seznam míst, která chcete navštívit, ale určitě nepočítáte s nějakými komplikacemi, které by vám mohly cestování znepříjemnit, nebo dokonce úplně zkazit. Často stačí jen maličkost, špatné rozhodnutí nebo nepozornost. Čeho byste se tedy měli vyvarovat?
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

26. února 2019   |   08:15

Většina z vás se na zaslouženou dovolenou těší celý rok. Našetřili jste potřebné peníze, máte vybraný zájezd s cestovní kanceláří, nebo jedete na vlastní pěst a máte zajištěné letenky, hotel, půjčení auta, případně další služby, které budete o dovolené využívat. Je ale pár základních věcí, na které byste měli myslet už při objednávání těchto služeb.

Špatný výběr spojení

Při vyhledávání letenek narazíte na extrémně levný let a pomyslíte si „to je trefa“. Je to sice s přestupem, ale zdá se vám, že 45 minut na další přípoj je dostatečně dlouhá doba, abyste se třeba dostali na letišti z jednoho terminálu na druhý. Vyhledávač by mi přece nenabídl takové spojení, kdyby to nebylo možné. Je to špatné rozhodnutí. V nejlepším případě zjistíte, že musíte mezi terminály sprintovat, v tom nejhorším stačí jen nepatrné zpoždění předchozího letu, a s vaší dovolenou je konec. Při každém letu s mezipřistáním a přestupem si rezervujete na další přípoj nejméně dvě hodiny, i když to bude i o něco dražší.

Neuzavřeli jste cestovní pojištění

I když budete svou dovolenou trávit v Evropě, a ne v nějaké exotické destinaci, je uzavření cestovního pojištění nezbytným opatřením. I kdybyste jeli do zahraničí jen na víkend, nebo na jednodenní zájezd, vždy jen s cestovním pojištěním. Nezapomínejte, že jste na dovolenou, nebo na výlet vynaložili nemalou částku peněz, něco stály letenky, výlety, hotel atd. Během cesty se můžete dostat i do míst, kde je nedostupná, nebo nekvalitní lékařská péče a takový převoz do rodné země přijde na opravdu hříšné peníze. Těch pár stovek za pojištění se vám opravdu vyplatí.

Neriskujte při selfíčkách

Móda dokonalých selfie v těch nejneuvěřitelnějších situacích, kterými máme ohromit své přátele na sociálních sítích, už si vyžádala stovky životů. Během posledních pěti let tak zahynulo více než 300 lidí. Mezi nejčastější příčiny patří focení ve velkých vlnách na mořských útesech, selfie před blížícím se vlakem, či fotografie na okrajích nebezpečných skalních útesů. Mělo by být samozřejmostí, že budete při pořizování selfíček co nejvíce používat zdravý rozum. Tyhle rizikové fotografie mohou být také poslední ve vašem životě.

Nezkontrolovali jste si platnost dokladů

Představte si, že po několikaměsíčním plánování své dovolené a 12ti hodinové cestě letadlem zjistíte na cílovém letišti, že platnost vašeho pasu neodpovídá předpisům dané země, že jeho platnost končí dříve než za šest měsíců, což odporuje zákonům řady zemí, nebo že vám chybí příslušné vízum. To jsou nejhorší můry každého cestujícího. Na tohle pamatujte už v dostatečném předstihu. Nemluvím zde o dnech nebo týdnech, ale o měsících. Všechny cestovní doklady si tedy zkontrolujte v dostatečném předstihu, abyste si stačili případně pas obnovit.

Příjezd na plavbu nebo zájezd až v den odjezdu

Ať už se vám bude jednat o ušetření jednoho dne dovolené, nebo peněz za nocleh, spousta cestovatelů se snaží dorazit do cílové destinace, odkud odplouvá třeba vaše loď nebo odjíždí autobusový zájezd až v den odjezdu. Takového rozhodnutí pak můžete pořádně litovat. Sám jezdím do těchto výchozích destinací nejméně den předem a už mnohokrát se mi to vyplatilo. Naposledy při zářijové cestě přes Alpy do Janova, odkud vyplouvala naše loď.

Stíhat odjezd vašeho autobusu nebo odplouvající loď se opravdu nevyplácí

V horách nás zastihla sněhová vánice a na letních gumách byly silnice naprosto nesjízdné, takže jsme museli přenocovat na horské chatě. Pokud by loď odplula bez nás, museli bychom ji nejspíše stíhat letecky, a to by přišlo pořádně draho. Stejně tak, pokud by vám ujel autobusový zájezd, nejspíše byste museli dát majlant za taxi, abyste svůj bus dohonili. Proto si vždy ponechejte alespoň jednodenní rezervu, a přitom si můžete po příjezdu alespoň pohlédnout město, odkud budete odjíždět.

Dejte si pozor na štěnice

Tyhle malé potvůrky se stávají stále častěji postrachem turistů ve všemožných destinacích a nemusí to být zrovna exotika. Jsou téměř neviditelné, rychle se pohybují a v zamořeném hotelu si rychle najdou váš kufr, v němž si je odvezete až domů. Pokud si myslíte, že se štěnice vyskytují jen v podřadných hotelích, nebo hostelech, jste na omylu.

Díky masivnímu cestovnímu ruchu s nimi stále častěji mají problémy i ty nejluxusnější hotely. Po příjezdu do hotelu si raději pečlivě prohlédněte matrace, kouty ve skříních či místa za obrazy. Pokud byste nějaké stopy po štěnicích objevili, okamžitě žádejte jiné ubytování. Po návratu domů pro jistotu hned vypakujte svá zavazadla a osobní věci všechny vyperte v pračce s přísadou dezinfekce.

Nepřehánějte to s programem

Vaše dovolená by měla znamenat především odpočinek bez stresu a rozhodně by vás neměla unavovat. V žádném případě by to neměl být běžecký závod z jednoho muzea do druhého se zhltnutím nějakého toho sendviče cestou. Každý z nás toho chce samozřejmě vidět o dovolené co nejvíce, ale to vede k neustálému spěchu a pak už nezbývá čas na to, abyste si své zážitky mohli opravdu vychutnat.

Zvažte, co všechno chcete vidět a bez milosti vyškrtejte všechno nepodstatné. Zkuste vynechat městskou dopravu nebo vyhlídkové autobusy a vydejte se prozkoumat památky a zajímavá místa pěšky nebo na kole. Ušetříte a uvidíte toho mnohem více. Za ušetřené peníze si pak můžete dát třeba k obědu nějakou tu pochoutku místní kuchyně.

 
Vstoupit do diskuze
Další zajímavé články
Reklama