Dovolená

Pár věcí za které na dovolené ušetříte, ale budete toho pořádně litovat

Vydat se s kufry veřejnou dopravou vám může mnoho sil / Shutterstock
Dovolená má být pro každého odměnou za celoroční práci a měli bychom ji brát i jako čas, kdy si můžeme dopřát všechno, co jsme během roku nestihli, nebo se nám za to nechtělo utrácet. Při výběru dovolené bychom měli mít především na paměti, že je to období odpočinku, jak pro nás, tak pro všechny, kdo s námi dovolenou absolvují, ať už jedeme s rodinou nebo přáteli. I na dovolené se dá samozřejmě ušetřit, ale existuje pár věcí, u kterých se to opravdu nevyplatí.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

15. prosince 2018   |   09:17

I když ušetříte nějaké ty peníze, když si koupíte letenku za ten nejnižší tarif, budete toho možná litovat, když vám zazvoní budík ve 3 hodiny ráno, abyste stihli let, odlétající v 6 hodin. Možná si to podruhé sakra rozmyslíte a raději nějakou tu korunu přidáte.

Na dovolené byste se měli oprostit od jakéhokoliv stresu, který vám dokáže vysněný odpočinek pořádně pokazit. Levný let, nešťastně umístěný hotel nebo pronájem miniaturního automobilu vám sice mohou ušetřit peníze, ale pravděpodobně vás budou stát spoustu nepříjemností. Jakých chyb se tedy vyvarovat?

Ranní lety vám zkazí celý den

Ve chvíli, kdy umístíte kurzor nad tlačítkem objednat, zaplesá vaše srdce, že jste právě ušetřili nějakou tu pětistovku za nejlevnější letenku. Představujete si přitom i další výhody, k nimž patří i brzký přílet do cílové destinace. Už se těšíte, že se ještě před obědem osvěžíte v mořských vlnách.

Před cestou se raději dobře vyspěte

Přitom nejspíš zapomenete na to, že budete muset vstávat ve tři hodiny ráno, do cíle doletíte unavení a nevyspalí a jediné vaše myšlenky budou patřit hotelové sprše a měkké posteli. Ale ouha. Pokoje jsou na celém světě většinou volné až od dvou hodin odpoledne a vám nezbývá nic jiného, než sedět v hotelové hale s hromadou zavazadel a čekat. Když se konečně dostanete na pokoj, strávíte nejspíše zbytek dne spánkem.

Mezipřistání, přestupy a transfery

Stejně tak vám první hodiny dovolené může pokazit zakoupení levné letenky s mezipřistáním a přestupem. Cesta se většinou neúnosně prodlouží a může vám zabrat celý den. A vězte, že není nic příjemného, trávit dlouhé hodiny v letištních terminálech, někdy znovu a znovu absolvovat bezpečnostní prohlídky a utrácet zbytečně peníze v předražených letištních obchodech za jídlo a pití.

Stejně tak vám znepříjemní cestování dlouhé transfery z letiště do vybraného hotelu. Už při výběru zájezdu se informujte, jak daleko je letiště od hotelu a snažte se vybírat ten nejbližší. Trávit po dlouhém letu ještě tři nebo dokonce pět hodin v autobuse vás pořádně rozhodí.

Levné spaní vás může přijít draho

Při projíždění nabídek na ubytování mnohdy narazíte na extrémně levné nabídky a bez váhání jich využijete. Pokud cestujete sólo, řeknete si, co může být tak špatného, strávit pár nocí v pokoji s dvaceti lůžky v levném hostelu? Koneckonců, budete tam jen přespávat. Přes den budete na pláži, nebo chodit po památkách, večer strávíte v klubu na diskotéce, tak k čemu vlastně soukromý pokoj.

Vstupenky zakoupené online bývají levnější

Většinou už druhý den ráno začnete svého rozhodnutí litovat. Zjistíte, že polovinu noci se do noclehárny trousí podnapilí a rozjaření spolunocležníci, spousta lidí nesnesitelně chrápe a jakmile se vám podaří na chvíli usnout, už vás budí ti, kdo brzy ráno odlétají domů.

Za sedadlo v letadle přece nebudu utrácet

Poté, co jste vynaložili pěkných pár tisíc za letenku, přijde vám nesmyslné, utrácet další peníze za výběr sedadla v letadle, což dnes nabízí většina společností za příplatek. V poslední době se zejména u nízkonákladových společností dost často neberou ohledy ani na rodiny a klidně vás rozsadí po celém letadle. Když vás usadí deset řad od manželky, a ještě do prostředního sedadla těsně u záchodů, budete si celou cestu nadávat, že jste si těch pár korun za výběr sedadla nepřiplatili.

S kufry veřejnou dopravou

Přistáli jste s rodinou v cílové destinaci a čeká vás cesta do města. V autobuse nebo vlaku cestou z letiště vás budou za chvíli nenávidět všichni cestující. Všechny vaše kufry, batohy a tašky se stávají nepříjemnou překážkou a možná si vyslechnete i pár nadávek. Zavazadla přetahujete nahoru a dolů po schodech, proplétáte se mezi davy lidí a nadáváte si, že jste si nezajistili taxík. Mnohé hotely mají své transfery z letišť nebo nádraží a používáte-li například aplikaci UBER, není částka za taxi nijak závratná, zejména, pokud vás cestuje více.

Proč si připlácet za vstupenky?

U se těšíte, jak si budete prohlížet sály muzeí, galerií, nebo se projdete ruinami slavného antického města a při zkoumání očekávaných atrakcí na internetu narazíte na doporučení, zakoupit si vstupenky online. Mávnete nad tím rukou a řeknete si, to si přece můžu koupit až na místě u pokladny.

Nebudu se přece vázat určitým časem, kdoví, co mi do toho přijde. Při příjezdu k dotyčné atrakci ale zjistíte, že okénko poklady je kdesi v nedohlednu za nekonečnou frontou, nebo že je vyprodáno. Přitom při bližším prozkoumání internetových nabídek zjistíte, že koupě vstupenky předem je levnější než na místě, a navíc máte zaručený čas, kdy můžete vstoupit bez čekání.

Když se cesta nekonečně vleče

Máte radost, jak jste ušetřili na levném trajektu/autobusu/vlaku? Řeknete si, že to nebude o nic pomalejší a představujete si všechny ty skvělé scenérie, které uvidíte cestou. Zní to jako skvělá úspora, ovšem jen do chvíle, kdy se nestanete vězněm nesnesitelně pomalého dopravního prostředku.

Například trajekt mezi řeckými ostrovy může trvat pět hodin, ale také jen dvě hodiny, když využijete o něco dražší rychlé lodě. Stejně tak příplatky na expresy nejsou tak závratně vysoké, abyste se museli kodrcat pomalým vlakem, zastavujícím v každé vesnici.

Další zajímavé články
Reklama