Dovolená

Chystáte se do Bulharska? Pak nezapomeňte navštívit kouzelné přímořské městečko Nesebar

Původně malý, rybářský přístav se během staletí proměnil ve skutečnou perlu černomořského pobřeží / Shutterstock
Starobylý Nesebar patří ke skutečným perlám černomořského pobřeží a každého návštěvníka ohromí směsicí své úžasné historie propojené s duchem moderního letoviska. Jeho návštěvu si nedá ujít snad žádný z turistů, přijíždějících na bulharské Sluneční pobřeží, vyhlášené svými letovisky, nekonečnými plážemi, zábavou a dnes už i dokonalými službami.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

18. února 2019   |   18:57

Historie města sahá daleko do doby bronzové a jeho zakladateli byli Thrákové, obývající toto pobřeží. Řekové, kteří přišli po nich, vybudovali město, které se svou krásou a bohatstvím mohlo rovnat těm nejvýstavnějším v Řecku. V roce 72. př. n. l dobyli město, které se tehdy jmenovalo Messemvria Římané a posílili jeho vedoucí kulturní, náboženskou a obchodní roli v černomořské oblasti.

Součástí Bulharska se stalo toto přístavní město v roce 812 a tehdy se také změnil jeho název na Nesebar. Při procházce ulicemi starého Nesebaru můžete vidět památky na toto období, zejména v podobě výstavných kostelů, pocházejících ze 12. a 13. století. Ve 14. století se pak dostal Nesebar pod osmanskou nadvládu, která trvala pět století. Ve středověku to bylo jedno z nejvýznamnějších měst na západním pobřeží Černého moře.

Charakteristická architektura města

Nesebar byl v roce 1956 vyhlášen architektonickou a archeologickou rezervací, a v roce 1983 byl zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO. Zlatým věkem bylo pro Nesebar 18. století, kdy zde probíhala masivní výstavba domů, které jsou dnes pro město tak charakteristické. Přízemí bylo z kamene a sloužilo k chovu hospodářských zvířat, skladování pšenice a vína. Horní patro bylo dřevěné a tam bydleli jeho obyvatelé. Ve Starém Městě můžete vidět celé ulice těchto zajímavých domů.

Navštivte městská muzea

Prohlídku Starého Města můžete začít v Archeologickém muzeu. Tady se seznámíte s celou historií města a dostanete představu o tom, co při svém putování uvidíte. U muzea začíná červeně značená kulturní trasa, která vás provede těmi nejzajímavějšími místy Starého města, zavede vás i na jeho pobřeží, kde se zachovaly zbytky římského opevnění. Za návštěvu stojí i Etnografické muzeum, nacházející se ve více než 150 let starém domě.

Městem kráčely dějiny a každá éra zde zanechala své stopy

Tady se seznámíte s životem místních obyvatel, jejich zvyky, výrobou zdejšího pověstného vína, tradičními řemesly i s životem rybářů. Cestou určitě neminete jeden ze symbolů Nesebaru, starobylý větrný mlýn, odkud je krásný výhled na celé panorama Slunečního pobřeží. Trasa vás povede i kolem prastarých kostelů, které jsou hlavním důvodem pro zařazení Nesebaru do Seznamu světového dědictví UNESCO. 

Užijte si slunce na pláži a dobré jídlo

Znaveni putováním po městě si můžete odpočinout na některé z malých pláží na pobřeží. Nesebar má malou pláž ve Starém Městě a dvě další prostorné pláže v nové městské čtvrti, severní pláž a jižní pláž. Pláže jsou lemovány příjemnými restauracemi, kde si můžete pochutnat na zdejších dobrotách. K těm patří hlavně čerstvé ryby a mořské plody. Vynikající je zejména zdejší rybí polévka, kterou dostanete ve většině restaurací. Pochoutkou jsou malé smažené rybičky, nebo typická bulharská studená polévka tarator, jejímiž hlavními ingrediencemi jsou okurky, jogurt, česnek a kopr.

Oceníte i českou restauraci

Pokud vám nesedne bulharská kuchyně a raději byste si dali nějaké to typicky české jídlo, můžete navštívit originální českou restauraci Praha, nacházející se uprostřed Starého města, v jednom z půvabných historických domů. Tady si budete připadat skutečně jako doma. Jídelní lístek si nijak nezadá s restauracemi, které znáte z domova a najdete na něm i taková jídla, jako domácí svíčkovou s knedlíkem, gulášovou polévku, česnečku i oblíbený smažák. Na zapití pak máte na výběr rozmanitá česká piva, jejichž nabídka se mění. Nabízejí zde například Plzeň, Staropramen, Krušovice, Bernarda či Kozla.

Rychlé spojení s letovisky

Na návštěvu Nesebaru vám stačí bohatě jeden den a absolvují ji téměř všichni turisté, přijíždějící na zdejší Sluneční pobřeží. Do města se dostanete z kteréhokoliv letoviska na pobřeží linkovým autobusem, který všemi projíždí, nebo turistickým vláčkem, který vás vyklopí přímo u bran Starého města. Využít můžete i lodní dopravy, v Nesebaru je malý přístav, kde přistávají výletní lodě a trajekty z pobřežních letovisek.

Sluneční pobřeží se neustále rozvíjí

Sluneční pobřeží dnes patří k těm nejvyhlášenějším turistickým destinacím na černomořském pobřeží Bulharska. Ty tam jsou doby, kdy sem jezdili čeští odboráři do kempů a stanových městeček na zaslouženou rekreaci. Celé pobřeží s nekonečnými písečnými plážemi, je dnes ověnčeno špičkovými hotely a penziony, které si nijak nezadají s těmi na pobřeží Středozemního moře. Jedním z nejmodernějších letovisek je nedaleký Sveti Vlas, s plážemi oceněnými modrou vlajkou a s jachtařským přístavem Marina Dinevi, kde kotví luxusní jachty boháčů z celého světa. Sveti Vlas je dnes špičkovou a také pěkně drahou destinací, která láká především smetánku.

Tady se žije non-stop

Ten, kdo si chce užívat i během dovolené u moře rušného společenského života, si tady přijde opravdu na své. S Nesebarem je téměř propojeno letovisko Ravda, které je letním tahákem zejména pro mladé návštěvníky. Zdejší bary, diskotéky a poměrně levné kavárny jsou plné studentů a mladých lidí jak z Bulharska, tak ze zahraničí. Podobně to ale vypadá na celém zdejším pobřeží.

Ti, kdo si myslí, že ty nejlepší párty a festivaly se odehrávají na Ibize nebo v Chorvatsku, jsou na velkém omylu. Na Slunečním pobřeží nemine v sezóně jediný večer, aby se zde nekonala některá z obřích párty, na které přijíždějí hosty bavit i přední světoví dýdžejové. A navíc, to, co sem mladé lidi z celé Evropy nejvíce přitahuje, jsou ceny. Tady je všechno totiž až o polovinu levnější než v západních letoviscích.

Další zajímavé články
Reklama