Dovolená

Kanárské ostrovy v únoru? Proč ne, na ostrovech věčného jara turistická sezóna nikdy nekončí

Největšímu z ostrovů Tenerife vévodí Pico de Teide / Shutterstock
Na Kanárských ostrovech turistická sezóna nikdy nekončí a tak sem i během chladných zimních měsíců míří tisíce turistů, především z Evropy. Je to díky tomu, že ostrovy mají stálé, slunečné počasí a na plážích se dá opalovat při teplotách kolem 25°celsia i v této době. Koupání je sice spíše pro otužilce, protože teplota vody se pohybuje kolem 18 – 20° celsia, ale to vůbec nevadí. Na ostrovech se dá užívat i jinak. Největším a nejlidnatějším ostrovem v souostroví je Tenerife.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

13. února 2019   |   12:00

Kanárské ostrovy spadají pod španělskou správu a tvoří je sedm hlavních ostrovů, z nich jsou turisty navštěvovány zejména Tenerife, Fuerteventura, Gran Canaria, Lanzarote, La Palma a La Gomera. Pokud žijete v přesvědčení, že jsou tyto ostrovy zaplaveny kanáry a získaly po nich své jméno, jste na omylu. Ostatně i název Kanárské vznikl tak trochu omylem, a to špatným překladem slova canis z latiny. Ostrovy byly totiž podle legend hlídány obrovskými psy a pes se latinky řekne canis. Kdo tuhle chybičku udělal už se neví, ale název ostrovům zůstal.

Ideální místo na dovolenou

Největšímu z ostrovů Tenerife vévodí Pico de Teide, spící sopka, nejvyšší hora Španělska a třetí nejvyšší sopka světa (3718 m). Tenerife nabízí úžasné pláže s pískem zbarveným od zlaté po černou, svěží lesy a rozsáhlé pouštní oblasti. Playa de las Américas je centrem nočního života turistů na ostrově s kabaretem, karaoke a kluby otevřenými každou noc v týdnu. Podnebí je téměř dokonalé a jeho celoročně příjemné počasí činí z Tenerife ideální destinaci i v únoru.

Slavný únorový karneval

Právě v závěru měsíce, od 24. února do 10. března se můžete v Santa Cruz de Tenerife zúčastnit jednoho z nejpozoruhodnějších karnevalů na světě, vyhlášeného karnevalu, který si prý pestrostí nijak nezadá s tím brazilským v Rio de Janeiru. Tenhle mimořádný svátek přitahuje tisíce lidí z celého světa. Karneval trvá asi dva týdny, a po celou dobu jeho trvání jsou ulice plné radosti, barev, divokých rytmů a krásných žen. Každý rok hlasuje veřejnost o tématu karnevalu a vítězem pro rok 2019 je téma Mořské hlubiny.

Letošní karneval bude ve znamení moře

Jednou z prvních a hlavních událostí je Gala Reina, volba královny karnevalu. Všechny kandidátky se představí na jevišti, aby ukázaly své extravagantní, složité a jedinečné kostýmy, pokryté pery, klenoty a korálky, někdy vážící desítky kilogramů. Jakmile je zvolena královna, karneval může oficiálně začít. V dalších dnech město pohltí hudba a zábava. Na celém ostrově se pak konají hudební představení, taneční soutěže, průvody a karnevalové akce.

Dvě tváře ostrova

Tenerife má opravdu dvě tváře. Tu první znají především turisté a mohou se s ní setkat ve střediscích, jako je Playa de las Américas a Costa Adeje. Pak je ovšem zbytek ostrova, tedy jeho mnohem větší část, kde žijí místní obyvatelé už pět století. Co Tenerife nabízí, je velká rozmanitost. Ostrov je dostatečně velký, aby se na něj vešla kosmopolitní města s historickými centry, malé vesnice, venkovské farmy a obrovské plochy národních parků, kde se můžete celé dny toulat, aniž byste se setkali s živou duší. 

Vypravte se na sopku

Na Tenerife nemusíte utratit spoustu peněz, abyste poznali ostrov křížem krážem. Navštivte například Národní park a sopku Teide. Tato střecha Španělska, jak se jí také přezdívá, leží uprostřed čisté přírody se scenériemi, které si nijak nezadají s mýtickými obrazy či krajinami z fantastických filmů. Však se zde také natáčel fantasy film Souboj Titánů a zdejší sopečnou, polopouštní krajinu využívají vědci NASA k testování robotických vozítek určených pro výzkum Marsu. Na vrchol samotné sopky pak vede několik výstupových tras a ti pohodlnější mnohou využít lanovky, která je doveze až pod vrcholek.

Zaplavte si ve skalních bazénech 

Sopečná minulost ostrova má na svědomí další neobvyklou atrakci, skalní bazény v Garachico. Ty se nacházejí na místě hlavního přístavu v Tenerife, Garachika který v roce 1706, zaplavila láva. Je ironií, že událost, která skoro zničila město před 300 lety, měla za následek vznik nové turistické atrakce. Bazény jsou různé hloubky a tvarů, což z nich dělá skvělé místo zábavy pro rodiny. Některé z nich jsou dostatečně mělké pro batolata, jiné dosahují hloubky desítek metrů.

Navštivte historické poutě

Každé město na Tenerife má během roku svou romerii, slavnost dobré pohody, jídla a zábavy. Například v La Orotava zažijete příjemné přivítání od místních obyvatel, kteří se budou snažit zapojit i vás do rodinných oslav. Jedná se vlastně o fiestu, zvanou romerías, kdy se všichni obléknou do tradičních krojů, nazdobí alegorické vozy a vyrazí do ulic, aby nabízeli místní dobroty včetně gofio amasado (pikantní koláče z mouky smíchané s medem a mandlemi), papas arrugadas (opékané brambory s omáčkou mojo) domácí víno, vino del pais či šťavnaté grilované vepřové a hovězí filé. To jsou jedny z nejlepších pochoutek na Tenerife.

Rozjímejte pod stromem nebo se vydejte na koncert

Nikdo neví, jak přesně je starý je Dračí strom, neboli Milénium Drago v Icod de los Vinos. Mohl by mít až 5000 let, nebo pouhých 650. Ať je to jeho stáří jakékoliv, je to nádherný a unikátní strom, o němž se tvrdí, že vyrostl z krve zabitých draků. Dračí strom je králem kanárské flóry a nejlepší pohled na něj je z náměstí Plaza de la Constitución. Během celého roku probíhá na ostrově spousta hudebních festivalů a koncertů zdarma. Většinou se na nich představují místní kapely, ale s vrcholem turistické sezóny přibývají i kapely a umělci zvučných jmen ze zahraničí.

Co ochutnat dobrého

Ostrov Tenerife je po kulinářské stránce neobyčejnou směsicí nejrůznějších kultur, nabízející jak tradiční pokrmy, tak avantgardní novinky. Mísí se zde španělská, jihoamerická a africká kuchyně, což dodává zdejím jídlům neobyčejnou pestrost. Samozřejmostí jsou ryby a mořské plody, kterých si tu mohou labužníci užít do sytosti. Oblíbené je zde králičí maso, upravované na všemožné způsoby a ke všemu patří hromady čerstvého ovoce a zeleniny z místních zdrojů. Na své si přijdou i milovníci sýrů, zejména kozích, kterými jsou Kanáry proslulé. K tomu všemu patří samozřejmě i těžká španělská vína s nezaměnitelnou kořenitě-ovocnou chutí.

Jak se tam dostanete

Délka letu na Kanárské ostrovy se pohybuje kolem pěti hodin a trasu obstarává celá řada linek, jak přímých z Prahy nebo z letišť v okolních zemích. Na nejnižší ceny se v únoru  a počátkem března dostanete zejména při využití nízkonákladových společností jako Rynair, WizzAir s odlety například z Vídně, Krakova či Berlína. Ty nejlevnější byly i za 800 korun, jinak se pohybuje cena u těchto společností od 2000 do 3000 korun za obousměrnou letenku.

Další zajímavé články
Reklama