Dovolená

Jak ochránit kufr, který putuje do zavazadlového prostoru letadla?

Zjištění, že váš kufr byl během letecké přepravy vykraden není rozhodně nic příjemného / Depositphotos
Pokaždé, když sledujete s těžkým srdcem, jak váš kufr mizí v útrobách letiště po jeho odbavení si říkáte, je lepší když je zamčený nebo je to zbytečné? Každý rok podávají cestující desítky tisíc stížností na ztráty cenností z odbavených kufrů, ať už jde o elektroniku, šperky nebo cenné oblečení. Více než polovina stížností však neuspěje. Má tedy vůbec cenu zamykat svá zavazadla?
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

10. února 2019   |   16:09

Uzamčení kufru neznamená jen to, že ztížíte práci příležitostným zlodějům, kteří cenný obsah vašeho zavazadla mohou vybílit, ale zámek také drží zipy kufru pohromadě, aby se během přepravy neotevřely a vaše spodní prádlo se netoulalo po letišti. Zamykání zavazadel je také běžné, pokud nepoužijete při ubytování třeba hotelový, nebo pokojový trezor, nebo i v autobusech, kde kufry putují do zavazadlového prostoru.

Odradí zámek zloděje?

Zámek rozhodně nezaručuje, že obsah vašeho zavazadla bude v bezpečí. Stačí se mrknout třeba na YouTube a najdete desítky návodů, jak otevřít zámek s číselným kódem, nebo se dostat do zamčeného kufru třeba jen pomocí kancelářské sponky. Zlodějům nedělá problém ani rozříznout látkový kufr a vybrat z něj cenné věci.

Zámek však splňuje alespoň jednu funkci. Ztíží práci příležitostným zlodějíčkům, kteří si raději vyberou snadnější cíl. Neochrání však vaše zavazadlo před zkušenými profesionály. Platí také pravidlo, že čím dražší kufr nebo jiné zavazadlo, tím častěji se stává cílem zlodějů. Zkušení cestovatelé proto používají jednoduché, ošuntělé kufry, které tak nepřitahují pozornost zlodějů.

Cenné věci do kufru nepatří

Pokud jste si vzali na cestu cennější věci, jako elektroniku, fotoaparáty a další vybavení, vezměte si je do příručního zavazadla. Do odbaveného kufru zásadně nepatří. Většina leteckých společností nepřijímá odpovědnost za cennosti, uložené v odbavených zavazadlech, a to se týká i křehkých věcí, jako lahví s alkoholem, porcelánu, skla a dalších třebas upomínkových předmětů, kterém jste si koupili na dovolené. Nakonec, v letecké přepravě je zakázáno přepravovat v odbavených zavazadlech například notebooky, tablety, powerbanky a další podobné předměty.

Pozor na typ zámku!

Pokud už použijete k uzamčení kufru zámek, nekupujte si obyčejné visací zámečky, ať už s číselným kódem nebo na klíček. Pokud se při bezpečnosti kontrole nebude vaše zavazadlo pracovníkům letiště pozdávat, nebo jej podrobí namátkové kontrole, mají právo váš zámek zlikvidovat. Většinou jej jednoduše přeštípnou kleštěmi. Proto si k uzamčení zavazadel opatřete zámky, označené logem TSA a červeným obrázkem diamantu. Tyto zámky jsou mezinárodně schváleny a pracovníci bezpečnostních kontrol mají univerzální klíče, kterými mohou zámky odemknout, takže o ně nepřijdete. Prodávají se i zavazadla, která mají tyto bezpečnostní zámky zabudované.

Další zajímavé články
Reklama