Dovolená

Bezpečné cestování s elektronikou. Na co si dávat pozor a co zásadně nedělat

Na veřejnosti byste měli používat drahou elektroniku co nejméně / Pexels
V dnešní době už si cestování s nějakou tou elektronikou nikdo nedokáže ani představit. Na dovolenou i na krátký víkendový výlet si bereme samozřejmě mobilní telefon, tablet případně fotoaparát, mnozí se neobejdou ani bez elektronické čtečky knih nebo notebooku. To všechno má nemalou hodnotu, a tak je nasnadě otázka, jak se o toto drahé vybavení během cest starat.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

04. února 2019   |   09:23

Osobně se na svých cestách starám o elektroniku úplně stejně, jako doma. V mnoha hotelech vás varují, abyste nenechávali cenné věci na pokoji a uložili si je do hotelového trezoru, případně do trezoru na pokoji. Přiznám se, že jsem to využil pouze jednou v jednom italském hostelu, kde měli ještě ony předpotopní zámky na velký klasický klíč.

Každý ví, že tenhle zámek lze otevřít během pár vteřin kouskem zahnutého drátu čili šperhákem. Hostel byl navíc naprosto průchozí, na recepci ani noha a takže do něj mohl kdokoliv z ulice. Nicméně, za celá léta mého cestování se mi nestalo, že bych někde o své vybavení přišel.

Potřebujete vše mít stále při sobě?

Mnozí turisté mají v zahraničí pocit, že se to kolem nich hemží zloději, čekajícími jen na to, aby je okradli a tahají všechno své vybavení celou dobu sebou. Pečlivě si hlídají svůj smartphon, fotoaparát a někteří dokonce i notebook. V hotelovém pokoji zásadně nenechávají žádné peníze, kreditní karty a další cennosti. Na druhé straně jsou takoví, kteří nechávají všechno bez obav v hotelovém pokoji, nebo ve svém trezoru.

Ven noste jen to nejnutnější

Pokud trávíte o dovolené většinu dne mimo hotel, ať už na pláži nebo na výletech, je rozhodně bezpečnější ta druhá varianta, protože venku můžete o cenné věci přijít daleko snadněji než v hotelu. Držím se toho už léta a pokud opouštím hotel, beru si sebou jen to nejnutnější, jako telefon, případně fotoaparát a jen nejnutnější částku peněz, případně platební kartu. To samozřejmě neplatí, když míříte na pláž. V takovém případě byste měli nechat všechno na pokoji. Veškerou další hotovost, doklady, kreditky, notebook a další cennosti které nebudu potřebovat si ukládám do zavazadla, ať už cestuji s kufrem, nebo batohem.

Jsou opravdu hotely tak bezpečné?

Zatím mám v tomto směru jen ty dobré zkušenosti, ale dodržuji určitá bezpečnostní pravidla. Už při výběru hotelu nebo hostelu volím takový, který se případě, že budu bydlet ve městě, nachází v bezpečné čtvrti. Musím samozřejmě počítat s vyšší cenou. Hotely a hostely ve vykřičených čtvrtích jsou většinou mnohem levnější. Vyvaroval bych se například hotelů v pařížských čtvrtích Chapelle-Pajol, nebo v blízkosti nádraží Gare du Nord.Tato místa dnes připomínají spíše Afriku než jakékoliv evropské město.

Hotely si vybírejte pouze na bezpečných místech

Předem se také seznámím s recenzemi hostů a jejich hodnocením bezpečnosti. Je faktem, že většina provozovatelů hotelů dnes klade na bezpečnost hostů velký důraz. Nemohou si dovolit žádný incident, který by poškodil jméno hotelu a případně způsobil propad v žebříčku na uživatelských portálech jako je Tripadvisor nebo Hostelworld.

Jak zacházet s technikou venku

Jedním z pravidel, která je dobré dodržovat, je ukazovat své cennosti na veřejnosti co nejméně. Pokud už vyrazíte do ulic, dopravních prostředků nebo na výlet a berete si sebou nějakou tu dražší elektroniku, dodržujte také jistá pravidla. Vytáhnout notebook v přecpaném vlaku je dost velké riziko, stejně, jako třeba v metru.

Stejně tak byste neměli používat svůj smartphon při čekání na zastávce, nebo na opuštěných ulicích. Lidé kolem vás nemusí vědět, jak drahé máte vybavení. Zajděte si raději do klidné kavárny nebo restaurace s WiFi a v klidu si vyřiďte, co potřebujete. Není příliš vhodné ukazovat své vybavení ani v hotelu. Pokud máte na pokoji WiFi, je zbytečné tahat sebou notebook na snídani či oběd, nebo se s ním usadit v hotelové lobby. Vše potřebné si vyřídíte na pokoji.

Dbejte na internetovou bezpečnost

Zásadou při používání elektroniky na místech s veřejnými hotspoty WiFi, je vyvarovat se přístupu na zabezpečené stránky, na které přistupujete pomocí hesel. Bez obav můžete brouzdat po internetu, telefonovat pomocí Skype, číst si noviny, nebo sledovat novinky na YouTube, ale vyřizovat si finanční záležitosti pomocí internetového bankovnictví, by mělo být na těchto místech tabu.

Pokud už nutně potřebujete spojit se se svou bankou, použijte zabezpečeného připojení pomocí PayPal a omezte přístup do bankovnictví na co nejkratší dobu. Vyvarujte se přístupu k internetu prostřednictvím veřejných sítí, nezabezpečených heslem. Používejte v cizině hesla vygenerovaná počítačem, odlišná od hesel, která běžně používáte na účtech.

WiFi skrývá rizika

Pamatujte, že 100 % zabezpečení internetového spojením prakticky neexistuje. Pokud potřebujete na notebooku pracovat, například plnit svými zážitky a dojmy svůj blog, snažte se vše udělat offline a zapnout internet jen na krátkou dobu pro odeslání. Každé veřejné připojení WiFi může být rizikové a nestojí vám zato, abyste pak řešili problémy s vyluxováním vašeho účtu, hacknutím vašich osobních stránek nebo zneužitím emailu. Tato pravidla platí jak pro veřejné hotspoty, tak i pro internetové připojení pomocí WiFi ve vašem hotelu. Pokud budete těchto pár základních pravidel na svých cestách dodržovat, omezíte veškerá rizika na minimum.

Další zajímavé články
Reklama