autor Pavel Přeučil
17. října 2018 | 10:18
Navíc existuje spousta užitečných aplikací, které jsou určeny právě cestovatelům, ale mnohé mají jednu nevýhodu, potřebují připojení k internetu. Ať už jsou to například Mapy Google, TripAdvisor, Yelp, Airbnb, Uber a spousta dalších, bez internetu zkrátka nejedou. Používání bezplatného wifi připojení je samozřejmě lákavé a dnes jej nabízí většina restaurací, hotelů a dalších ubytovacích zařízení.
V řadě měst i přímo u mnoha turistických atrakcí najdete wifi hotspoty, které vás také spojí s okolním světem. Nicméně tyto veřejná připojení jsou často cílem hackerů a jejich napadení bývá díky slabému zabezpečení poměrně snadné. Poradíme vám, jak surfovat v zahraničí zadarmo a bezpečně.
Kde hrozí největší nebezpečí
Společnost Skycure, která je bezesporu lídrem v oboru kybernetické bezpečnosti, zveřejňuje pravidelně ta nejrizikovější místa, kde byste se měli vyhnout připojení k veřejnému wifi. Na prvních místech se umístila newyorská Times Square, následovaná pařížskou Notre Dame a Disneylandem u Paříže.
Na špici seznamu se dále nacházejí taková místa, jako bazilika sv. Petra ve Vatikánu, Golden Gate Park v San Francisku atd. Odborníci doporučují na těchto místech data prostřednictvím veřejných wifi vůbec nepoužívat. Navíc společnost varuje, že u zařízení s Androidem hrozí 2x větší nebezpečí než u těch se systémem iOS.
Pozor na veřejné hotspoty!
Jen to především způsobeno tím, že většina veřejných hotspotů nevyžaduje šifrování dat. Odborníci zjistili, že až 95 % datové komunikace přes veřejné hotspoty je nešifrováno, což znamená, že tyto sítě nechrání vaše osobní údaje. Aktivita vašeho mobilu se tak dá snadno sledovat i z padesátimetrové vzdálenosti a hackeři tak mohou úplně jednoduše získat vaše hesla pro bankovní účty, e-maily a další chráněné informace. Odborníci se také shodují na tom, že případů napadání veřejných wifi neustále přibývá.
Jak na wifi v hotelu
Dobrou zprávou je, že hotely si začínají uvědomovat, že Wi-Fi se rychle stává stejně nezbytnou věcí, jako osvětlení, televize nebo ručníky a nabízejí toto připojení zdarma. zdarma. Dnes už i ve vyhledávačích ubytování, jako je Booking.com, Hotel.com atd., je k dispozici kolonka „bezplatné wifi“. Dražší hotely už považují bezplatné wifi za běžný standard, u těch levnějších už se můžete setkat s celou řadou poplatků nebo omezení. Je to například wifi pouze v lobby, u baru, nebo ve společných prostorách. Je zde však jedno velké ALE a to je rychlost připojení.
Připojení je většinou zoufale pomalé
Většina bezplatného wifi se nachází na dolním konci toho, co se považuje za vysokou rychlost. Stačí to na prohlížení internetu, kontrolu emailu či čtení on-line tisku. Pokud však chcete streamovat filmy, odesílat videa, sledovat internetovou televizi, obvykle si musíte za rychlejší wifi připlatit.
Tady se dostáváme k jednomu z častých triků hotelů, který se v poslední době rozmáhá. Vyberete si hotel, inzerující bezplatné wifi a zjistíte, že rychlost připojení je katastrofální. Na hotelové recepci vám s úsměvem sdělí, že pokud chcete vyšší rychlost, musíte si připlatit a to pořádně. Dobrým pomocníkem je tady internetová služba Hotelwifitest.com, na které si snadno zjistíte, jak na tom, který hotel s rychlostí wifi je.
Nebojte se žádat odpovídající službu
Na svých cestách se bez připojení k internetu neobejdu a mám zkušenost, že stojí za to, vyžadovat to, co je inzerováno. V hotelovém vyhledávači se například uvádí, wifi zdarma, připojení i na pokojích. Když dorazíte na místo, zjistíte, že v hotelových prostorách je sice wifi zdarma, ale na pokoji chce po vás jiné heslo než v lobby.
To je dost obvyklá situace. Při komunikaci s recepcí vždy poukáži na to, že jejich informace v nabídce ubytování je zavádějící a budu to muset zdůraznit ve své recenzi hotelu. Obvykle dostanu ono zvláštní přístupové heslo, nebo dokonce, jako při nedávném pobytu v Bulharsku, mi na recepci hotelu zapůjčili na zálohu vlastní, vysokorychlostní modem.
6 tipů na bezpečné používání wifi
Tyhle tipy jsou zásadní nejen v cizině, ale měli byste se jich držet i u nás. Mějte vždycky na paměti, že zcela bezpečné, veřejné wifi zkrátka neexistuje.
- ve veřejné síti nikdy nepoužívejte svou aplikaci internetového bankovnictví. Pouhé zkontrolování vašeho účtu vám nestojí za to, aby vám jej vyluxovali hackeři
- pokud telefonujete v důvěryhodné a zabezpečené síti, vypněte wifi a bluetooth
- při připojování k veřejné síti wifi použijte virtuální privátní síť (VPN), která chrání všechna vaše data a hesla
- vždy si ověřte, zda jste připojeni k tomu pravému, veřejnému wifi. Hackeři často vytvářejí podobně vypadající sítě a po přihlášení vám odcizí důležitá data
- pokud už jste nuceni se připojovat k osobním účtům, využijte dvoufázové ověření totožnosti, jako SMS zprávy či emaily, které už většina účtů nabízí.
- nikdy nepožívejte stejné heslo pro všechny osobní účty