Dovolená

Ztráty času při cestování vás přijdou dráž, než si myslíte. Jak se jim co nejlépe vyhnout?

Využijte dovolenou naplno a neztrácejte cenný čas / Shutterstock
Když vyrážíte na svoji vysněnou dovolenou, máte už před sebou vidinu toho, co všechno chcete během svého odpočinku stihnout, co navštívit a co zažít. Většinou se vám zdá, že den nebude mít dost hodin, abyste to všechno zvládli. Dokonce si plánujte, že omezíte třeba svůj pobyt u hotelového bazénu a využijete jej k nějakým zážitkovým aktivitám. Dobře víte, že každá minuta času, ztraceného během dovolené vás přijde na hříšné peníze.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

27. ledna 2019   |   16:41

Takže to poslední, co byste chtěli dělat na takové pečlivě načasované dovolené, je plýtvat drahocenným časem. Bohužel, během každé cesty nastává řada momentů, kdy jste odsouzeni k nechtěnému nicnedělání, které vám místo odpočinku přinese i stres. Naštěstí existuje mnoho způsobů, jak se těmto ztrátám času vyhnout a užívat si příjemnou dovolenou.

Létání s přestupy

Samozřejmě, pokud si rezervujete letenku s mezipřistáním a přestupem, vyjde vás to levněji, ale vaše cesta se nejspíš mnohonásobně prodlouží. Ale i kdybyste měli dostatek času na to, abyste vyhověli mimořádně dlouhému itineráři, pořád zde číhá určité riziko. Čím více spojení využijete, tím větší bude pravděpodobnost, že někde dojde ke zpoždění. Při rezervaci nezapomeňte, že v některých vyhledávačích jsou uváděny termíny přímý let a nonstop. Existuje mezi nimi velký rozdíl, protože přímý let může někdy zahrnovat mezipřistání, i když nemusíte vystoupit z letadla, zatímco nonstop let nikde nepřistává, dokud nedorazíte do svého cíle.

Roli hraje i vzdálenost letiště

Ve velkých městech, která jsou cílem mnoha leteckých spojů, se často nachází více mezinárodních letišť, obsluhujících celou oblast. Nicméně, ne všechna tato letiště jsou stejně vzdálená od centra města. Například JFK v New Yorku je 30 kilometrů od Manhattanu, zatímco LaGuardia je jen 15. Podobné je to v Londýně a řadě dalších velkých měst.

Vybírejte si letiště nejbližší vašemu cíli

Zjistěte si předem, kde budete přistávat, protože v případech vzdálenějších letišť vás cesta do centra nejen přijde dráž, ale bude trvat také delší dobu. Totéž platí i pro letní dovolenkové destinace. Podívejte se při výběru dovolené také na délku transferu z letiště do vašeho hotelu u pláže, abyste na cestě nestrávili půl dne. Vybírejte si tedy hotely co nejblíže k letišti.

Ubytujte se v blízkosti toho, co vás láká

Narazili jste v katalogu na směšně levný zájezd do hotelu, například na některém z řeckých ostrovů a jediný nedostatek je, že hotel není u moře, nicméně zajišťuje transfery na pláž. Uvědomte si, že nejen přesun zabere nějaký ten čas, ale také to, že do autobusu nejspíš nepůjdete jen v plavkách jako byste šli přímo na pláž, musíte se obléknout.

Problémem je i to, že vás na pláž transfer odveze někdy dopoledne a vrátí se možná až k večeru. Během dne se může změnit počasí a také celodenní pobyt na pláži může být dost jednotvárný. Ve městech samozřejmě seženete levnější ubytování mimo centrum, nicméně zase je zde ono ale. Když si spočítáte náklady na dopravu do centra k vyhlédnutým památkám a hlavně čas, který to bude stát, málokdy se to ukáže jako dobré řešení.

Snídaně v hotelu

Hotelová snídaně může vypadat jako pohodlný způsob, jak začít den, ale může to být také velkou ztrátou času, zejména pokud jde o servírované kontinentální snídaně. Když máte před sebou náročný den a plán, co všechno chcete stihnout, je lepším řešením se nasnídat někde na cestě, v místním bistru u dobré kávy a chutného sendviče. Poznáte tak nejen kouzlo místní kuchyně, ale zblízka i život v probouzejícím se městě.

Čekání v dlouhých frontách

Váš itinerář určitě zahrnuje i poznávání památek, muzeí a dalších atrakcí v cílových destinacích. Uvědomte si, že stejný cíl mají i tisíce dalších turistů, kteří chtějí totéž. Pro návštěvu oblíbených atrakcí, jako je Eiffelova věž nebo Koloseum, to často znamená, že si musíte vystát pěkně dlouhou frontu, abyste se dostali dovnitř. Davy jsou všude, ale můžete se jim vyhnout. Zjistěte si předem zda je možné získat například přes internet vstupenky, nebo dokonce si zajistit přesný čas návštěvy atrakce.

Neztrácejte čas v obchodech s upomínkami

Všimli jste si, že obchody s upomínkovými předměty jsou na celém světě téměř stejné? Každý obchod se suvenýry prodává stejná trička, magnetky, skleničky nebo výrobky z mušliček, a to s jen malými rozdíly. Není na tom nic špatného, když navštívíte obchod s upomínkovými předměty a koupíte pár suvenýrů pro přítele a rodinu. Stačí ale navštívit tak jeden nebo dva. Když už jste investovali tolik peněz za dovolenou a cestovali tak dlouho, je chození po podobných obchodech opravdu jen ztrátou času.

Fakultativní výlety na dovolené

Pokud chcete vidět v místě své dovolené některé vzdálenější atrakce a památky, připadá vám nejvýhodnější, využít nabídek fakultativních výletů, které bývají nabízeny některými cestovními kancelářemi jako volitelné balíčky, samozřejmě placené. Je samozřejmě pravidlem, že jsou doprovázeny průvodcem, a to může být kámen úrazu. Místo, aby vám vše vypověděl cestou v autobuse, popisuje to mnohdy podrobně až na místě.

Mnozí z průvodců mají také své vytipované obchody či provozy, jako sklářské dílny, výrobny šperků, nebo nejrůznější manufaktury, do kterých vodí všechny zájezdy. Samozřejmě, že z toho mají nějakou tu provizi. To všechno zabere obrovskou spoustu času. Pokud jste jen trochu samostatnější, můžete využít místní dopravy, půjčit si auto, nebo ti sportovněji založení třeba kolo a vypravit se na zajímavá místa sami.

 
Vstoupit do diskuze
Další zajímavé články
Reklama