Dovolená

Chystáte se na dovolenou s dětmi? Vyzkoušejte Baby Friendly hotely

Hotel s bazénem by měl mít oddělenou část pro děti a pro ty nejmenší má k zapůjčení i plovací pomůcky / Shutterstock
Máte malé děti? Potom víte, že plánování dovolené s nimi není jednoduché. Otázka zní „Kam vyrazit?“ Jakmile tenhle dotaz vyslovíte, zoufale zatoužíte po ubytování, kde by měli dispozici alespoň nejzákladnější vybavení pro děti. Když si totiž představíte, jak do auta musíte vměstnat složenou dětskou postýlku, vysokou jídelní židličku, a ještě složený kočárek, přejde vás chuť kamkoli jet…
Reklama
Reklama

autor  Helena Stejskalová

21. ledna 2019   |   09:01

A co teprve, když máte už nějaké negativní zkušenosti z dospěláckého hotelu. Když se přistýlka pro dítě dala sehnat jenom za tučný příplatek a zatarasila polovinu už tak maličkého pokoje. Když nad požadavkem dětské židličky v restauraci číšník jenom nechápavě zakroutil hlavou. Když na vaši prosbu o redukci na WC recepční pouze překvapeně povytáhla obočí. V takové chvíli se poklidná dovolená stává adrenalinovým sportem. Jak tomu čelit? Naštěstí jsou už i u nás certifikované baby-friendly hotely, kde dokážou poskytnout servis pro děti.

Dětský koutek i hlídání za úplatu

Bez čeho se dnes hotel s certifikací baby-friendly neobejde? Uvnitř hotelu musí být vybavený dětský koutek s animačním programem. Animátoři mají širokou nabídku aktivit, které vaše dítko nadchnou, od různých sportů a tanců přes malování nebo ruční práce. Součástí je rovněž služba, kdy chůva dítě pohlídá po dohodnutou dobu, což může být hodina, dvě hodiny, ale i půl dne, nebo dokonce celý den, pokud byste se třeba chtěli vydat na celodenní výlet do míst, která nejsou pro děti vhodná. Ono pustit se na horskou túru s malým neposedou se rovná hororovému zážitku.

Povinné dětské menu

Další kategorií podléhající přísnému certifikačnímu dozoru jsou hotelové restaurace. Aby hotel získal punc místa přátelského k dětem, musí mít k dispozici dětské menu. Jasně, můžete svým malým ratolestem dát ochutnat dospělácké jídlo, ale vážně si myslíte, že je dobré, aby se vaše čtyřletá dcerka ládovala smaženým sýrem s hranolkami? Určitě ne.

Zdravé a speciální jídlo je nutností

Naštěstí v hotelích mají pro nejmenší připravenou dětskou výživu a pro ty o malinko větší speciální menu pro děti. U něj ručí za to, že je nutričně vyvážené a obsahuje dost zeleniny, ovoce, kvalitního masa i zdravých příloh. Také vám s naprostou samozřejmostí ohřejí vámi donesené dětské jídlo. Ještě před lety věc nemyslitelná. Standardem jsou v restauracích i vysoké dětské židličky, podsedáky a samozřejmě to nejde bez dětského nádobí, prostírání a příborů.

Rodinné pokoje bodují

Na recepci hotelu je dostupná základní dětská hygiena – i to je základním znakem baby-friendly hotelů. A co dál? Baby-friendly hotely nabízejí například rodinné pokoje, kde je dvoulůžko pro rodiče a dvě přistýlky pro děti v rámci ceny pokoje. Neplatíte nic navíc a získáte příjemný komfort. Spací část pro dospělé a děti totiž může být oddělená spojovacími dveřmi.

Nabídnou vám také zapůjčení postýlky pro velmi malé děti. Možnost půjčování ale nekončí jenom postýlkou. Nabídnou i zapůjčení kočárku, židličky, nočníku, redukce na WC, elektronické chůvičky. Většinu výbavy tak můžete nechat doma – důležité ovšem je, předem si ověřit, co přesně v hotelu k půjčení nabízejí. Jinak by se vám mohlo stát, že necháte doma zrovna to, co v nabídce mít nebudou.

Něco pro nezbedy i sportovce

Sortiment potřeb pro děti ale může být ještě širší. Nabízí třeba výpůjčky deskových her nebo dětských DVD či knížek, pokud vaše potomky neutahá ani celodenní pobyt venku u vody a mají večer ještě dost energie ke zlobení. Mnohdy je nabídka rozšířená třeba i o sportovní potřeby jako dětská kola a přilby.

Je-li v hotelu bazén, potom i plovací kruhy a pásy, prodávají se dětské plovací plíny, v šatně u bazénu nechybí přebalovací pult. Samozřejmostí by měl být dětský bazén, nebo oddělená část pro děti. Pozitivní je, že za tímhle komfortem už nemusíte do zahraničí. Budete-li si vybírat tuzemskou rodinnou dovolenou, stačí se na internetu podívat po hotelích, které nesou označení baby-friendly. I u nás už je jich poměrně dost.

 
Vstoupit do diskuze
Další zajímavé články
Reklama