Dovolená

Jak vyřešit parkování na letišti, aby vás to nestálo spoustu peněz a váš vůz byl v bezpečí?

Parkování přímo na letišti se prodraží / Shutterstock
Kde nechat auto, když odlétáte na dovolenou? Možná vám to bude připadat jako zbytečná otázka, ale třeba už se vám někdy stalo, že se vám rodinná dovolená nepříjemně prodražila právě kvůli nevhodně zvolenému letištnímu parkingu. Právě proto je dobré se na tuto situaci předem připravit. Můžete pak ušetřit minimálně několik stovek. Jak na to?
Reklama
Reklama

autor  Helena Stejskalová

14. ledna 2019   |   14:41

Chystáte se na dovolenou a máte sbaleno spoustu bagáže. Jet na letiště městskou dopravou vzhledem k množství zavazadel nepřipadá v úvahu. S vysokou pravděpodobností byste všechny tašky neuhlídali a do cíle dojeli tak s polovinou bagáže. Utrácet za taxík se vám také nechce, navíc pohodlí vlastního vozu nic nepřekoná a samozřejmě budete auto potřebovat i při návratu. Nabízí se ale otázka, kam auto zaparkovat po příjezdu na letiště, abyste se s ním po návratu z dovolené vůbec shledali, aby bylo v pořádku a poplatky za ně vás finančně nezruinovaly. Jaké máte možnosti?

Přímo na Ruzyni je to drahé

Na pražském Letišti Václava Havla vás oficiální letištní parking na 8 dní vyjde na 990 Kč, pokud byste chtěli VIP variantu, potom je to 3000 Kč. Parkujete-li jenom na naložení a vyložení, pak máte 15 minut zadarmo, zdržíte-li se déle, máte pak půl hodinu za 100 Kč. Ve vašem případě jde o dlouhodobější parkování na celou dovolenou – většinou tedy minimálně oněch 8 dní. Musíte tedy počítat s tím, že na oficiálním letištím parkingu za tuto službu vytáhnete z peněženky tisícovku. To je docela dost. Dá se to někde pořídit levněji? 

Ušetříte i polovinu ceny

V okolí letiště je celá řada parkingů, kde zaplatíte méně, a navíc můžete využít i různé doplňkové služby. Klidně se tak můžete dostat i na polovinu ceny vybírané na oficiálním letištním parkovišti. Během zimní sezóny (od října do března) za týdenní odložení vašeho miláčka na čtyřech kolech zaplatíte většinou cca 450-750 Kč.

Nejlevněji zaparkujete v zimě

V létě (od dubna do září) zaplatíte více, protože je větší provoz a větší zájem, cca 650-950 Kč za týdenní úschovu vozu. I tuto sumu ale můžete stáhnout například včasnou rezervací. Velmi výhodnou cenu můžete získat tehdy, když parkování objednáte s předstihem – telefonicky, mailem či online. Máte pak jistotu, že se v okamžiku příjezdu už nemusíte o nic starat a vyjde vás to lacino.

Transfery nejsou problém

Určitě vás na jazyku svrbí otázka, jak se z těchto parkingů na letiště dostanete? Velmi jednoduše, jejich provozovatelé zajišťují transfery na letiště a z něj. Je možné zajistit i to, že vystoupíte a vyložíte zavazadla až před letištním terminálem a vozidlo na parking dopraví řidič, zaměstnanec parkoviště. Po návratu vám ho opět přiveze až před terminál a nemusíte se o nic starat. Kromě toho je možné využít třeba i další služby parkingu: nechat si auto v době své nepřítomnosti umýt, nechat nabít baterii atd. Pokud budete na parkingu osobně, někde si můžete dát na parkingu občerstvení, využít jejich Wi-Fi.

Prověřte recenze a hledejte pojištěnou firmu

Vypadá to lákavě, levně. Ale… Než si vyberete před dovolenou parking, na který svůj vůz odložíte, je třeba si pár věcí prověřit. Obvykle bývá dnes už samozřejmostí fyzická ostraha, oplocení areálu, kamerové systémy a také nonstop asistence. Jenže ani to nepřipraví váš vůz na všechny situace, které mohou přihodit. V prvé řadě si proto najděte na netu nezávislé recenze na daný parking.

Ty vám hodně napoví o kvalitě služeb. Dále volte jedině pojištěné parkoviště. Nezaskočí vás pak situace, kdy třeba některý ze zákazníků parkingu „ťukne“ do vašeho vozu při zajíždění nebo výjezdu. Chcete-li maximální ochranu vozu, ptejte se na zastřešená parkovací místa. Co kdyby přišlo krupobití, které může poškodit vůz.

Necháte jim klíčky od vozu

Zjistěte si také, jestli provozovatel chce ponechat klíčky od vozu. Jestli řidič odváží váš vůz už od terminálu a po návratu vám ho přiveze zpět, samozřejmě mu je musíte nechat. Někdy ale klíčky chtějí i provozovatelé parkingů, kam si zajedete sami. Potom nastává otázka použití klíčků – může to být z kapacitních důvodů, kdy vám auto přeparkují třeba proto, aby se do areálu vešlo víc vozů.

Může se pak stát, že budete mít po návratu auto jinde a na místě, které se vám nebude zamlouvat – to je třeba si předem ujasnit. Proto vybírejte pozorně, porovnávejte nejenom aktuální ceny parkingů, ale i jejich výhody a nevýhody, poskytované služby. Na netu najdete i srovnávače parkování u letišť – i ty vám mohou v rozhodování pomoci.

Další zajímavé články
Reklama