Dovolená

Od Karibiku po Afriku. Vyberete si z nádherných destinací, kde se v zimě nejvíce ohřejete

Jižní Amerika má co nabídnout a kolumbijská Cartagena jednoznačně stojí za návštěvu / Shutterstock
Převážná většina Čechů miluje zimní sporty a svou zimní dovolenou, nebo alespoň víkendy tráví na horách. Existuje ale velká skupina lidí, kterým taková zimní dovolená nic neříká. Patříte i vy mezi ty, kdo nemají rádi zimu? Vyhledáváte i v tomto chladném ročním období raději destinace, kde je příjemně teploučko a můžete si užívat vyhřátých pláží a teplého moře? Pak vám určitě přijde vhod pár tipů na místa, kde si to užijete plnými doušky.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

29. prosince 2018   |   10:00

Destinace, kde je právě nyní to ideální počasí, jsou samozřejmě vzdálenější, což znamená, že za zimní dovolenou v teple zaplatíte mnohem více než v létě, kdy vám stačí dojet autem třeba k Jadranu. Existují ale nabídky last-minute, u kterých mnohdy dosáhnete na velmi přijatelné ceny, které vám nezruinují úspory.

Cestovat můžete i na vlastní pěst, což znamená mnohdy značnou úsporu oproti standardním nabídkám cestovních kanceláří. Vyžaduje to samozřejmě trochu více plánování, ale vyplatí se to. Levné letenky do teplých jižních krajin se objevují docela často a ubytování si zajistíte například přes Booking.com. Zkuste si tedy vybrat z naší nabídky.

Cartagena, Kolumbie

Jižní Amerika má co nabídnout a kolumbijská Cartagena je rozhodně jedno z dosud nedoceněných míst, kde si lze zimní dovolenou dokonale užít. Tato perla Karibiku nabízí okouzlující architekturu, fantastické umělecké galerie, spoustu památek z koloniálních dob a samozřejmě nádherné pláže s jemným pískem. Protože město hraje všemi barvami, je neuvěřitelně fotogenické. Patří mezi nejstarší jihoamerická města, a to mu dodává starobylý ráz, který na vás dýchne vzpomínkami na první španělské kolonizátory.

Muzea i kouzelné pláže

Můžete se těšit na nákupy nejrůznějších rukodělných výrobků na zdejších trzích, ochutnávat v místních restauracích například oblíbené krevety, upravené na nejrůznější způsoby. U pouličních prodavačů se osvěžíte kokosovým mlékem nebo něčím silnějším, jako například dokonale namíchaným mojitem. Navštívit můžete Muzeum inkvizice, jehož součástí je i Muzeum zlata, z jehož pokladů vám budou oči přecházet. Čekají na vás i úžasné pláže, jako Malá Copacabana přímo ve městě, nebo o kousek dál vyhlášená Playa Blanca.

Užijte si noční život

S přicházejícím večerem se začne z řady barů a hospůdek ozývat divoká, jihoamerická hudba a město se doslova roztančí. Hraje a tancuje se všude, na náměstích, v restauracích i na cartagenských plážích, kde je noční život nejdivočejší. Noční plážové párty končí často až nad ránem.

Tu pravou chuť Karibiku poznáte v noční Cartageně

Ve městě je dostatek nabídek ubytování v malých, příjemných hotýlcích, podél pobřežní promenády je celá řada luxusnějších hotelů. Běžné ceny letenek se pohybují od 28 000 výše, ale pokud si dáte trochu práce, poštěstí se vám narazit na akční letenky, jejichž ceny začínají už na 11 000 korunách.

Hamilton, Bermudy

Díky svému růžovému písku, barevným koloniálním městům a křišťálovým jeskyním, jsou Bermudy ideální volbou v Karibiku. Hamilton je kulturním a obchodním centrem ostrovů. Čekají zde na vás pastelově zbarvené koloniální budovy, nejlepší obchody, muzea, galerie a restaurace na Bermudách. Nejvýznamnější památky ve městě jsou jsou Anglikánská katedrála Nejsvětější Trojice, chrám presbyteriánské církve svatého Ondřeje a kostel sv. Pavla, které pocházejí z roku 1800.

Městem vás proveze za pár korun turistický vláček

Zajímavá je i návštěva bermudského parlamentu, nejstaršího parlamentu na západní polokouli, nebo Bermudské národní galerie. Projděte se po Front Street, která je srdcem Hamiltonu a centrem všech hlavních aktivit. Tady se nachází většina obchodů, butiků a restaurací, z nichž většina má balkony s nádherným výhledem na přístav. Celé město si můžete prohlédnout z turistického vláčku, který vás proveze kolem nejzajímavějších míst a památek.

Noční život i jeskyně

Občerstvit se můžete fantastickými rybími sendviči v pouličních bistrech nebo si dát zdejší vyhlášenou obří zmrzlinu Rum Swizzle. Neuvěřitelně živý je Hamilton v noci. S přicházející tmou se rozsvítí spousty hospůdek, barů a nočních klubů, často s živými kapelami, fungujících do pozdních hodin. V okolí města je řada nádherných pláží se sněhobílým pískem, kontrastujícím s tyrkysovou, průzračnou vodou. Určitě si nenechte ujít výlet do nedaleké Krystalové jeskyně, plné zářících krystalů. Letenky na Bermudy z Prahy stojí okolo 27 000 korun, ale z Berlína či Vídně už jen 14 000 korun, takže jsou to rozhodně výhodnější výchozí destinace.

Nosy Be, Madagaskar

Tento ostrůvek, patřící k Madagaskaru je nejvyhledávanějším letoviskem u pobřeží čtvrtého největšího ostrova světa. V zimních měsících zde panuje horké léto, a tak je to jedno z nejlepších míst na pořádné ohřátí. Ostrov vás uvítá tisícem nejrůznějších vůní jako je skořice, vanilka nebo káva. Navíc se zde produkuje jedna z z nejdražších esencí do parfémů ylang-ylang a ostrovu se také přezdívá Ostrov vůní. Nosy-be nabízí turistům vše, co si mohou přát. Skvostné hotely, nádherné bílé pláže a průzračné, stále vyhřáté moře.

Úžasná přírodní rezervace

Přestože Madagaskar je řazen k Africe, skutečná Afrika to není. Leží totiž v Indickém oceánu a mísí se zde několik kultur. Madagaskar je pověstný jako jedna z největších přírodních rezervací na světě, s původními druhy zvířat a rostlin, které jinde ve světě nenajdete. Bezpochyby nejslavnějšími obyvateli Madagaskaru jsou lemuři, žije zde na 50 druhů těchto poloopic.

Žijí zde i desítky rozmanitých druhů chameleonů a všechno můžete spatřit při výletech po ostrově. Hlavní ostrov pokrývají z velké části deštné pralesy a ze stromů vévodí Madagaskaru hlavně prastaré baobaby. Ceny zájezdů na Madagaskar se pohybují od 40 000 korun výše, ale právě nyní jsou často k mání last-minute zájezdy v cenách od 24 000 korun.

Salalah, Omán

Pokud hledáte cenově přístupnější zimní pobyt v teple, bude pro vás dobrou volbou sultanát Omán na březích Perského zálivu. Město má vlastní letiště a v jeho okolí je množství letovisek a hotelových rezortů, nabízejících ubytování všech kategorií. Ve městě můžete navštívit zajímavé muzeum, nabízející pohled do života místních obyvatel, včetně nádherně propracovaných zbraní a oděvů. Najdete zde i bohaté nákupní možnosti, zejména na místním trhu Al Haffa Souk. Nedaleko města, je jedno z nejhezčích letovisek Akl Hafa, kam pořádá zájezdy i mnoho českých cestovek.

Země se rychle rozvíjí

I když se Omán nemůže svým bohatstvím rovnat sousedním Emirátům, rozvíjí se velmi rychle a hlavní město Muscat vás překvapí svou úžasnou moderní architekturou i překypujícím životem. Z letovisek můžete podnikat výlety do řady okolních archeologických lokalit, vypravit se za beduíny do pouště, nebo si jen tak lenošit na plážích s jemným pískem a průzračnou vodou.

Pobřežní vody jsou rájem i pro milovníky potápění, zdejší korálové útesy jsou plné života. I samotné město Salalah zažívá v posledních letech bouřlivý rozvoj, a to zejména díky turistickému ruchu. Pokud si ohlídáte nabídky last-minute zájezdů, dostanete se do Ománu za slušné peníze. V nabídkách s odlety do 48 hodin se objevují i pobyty All inclusive v cenách okolo 17 000 korun za týden.

Další zajímavé články
Reklama