Dovolená

Při pronájmu auta v zahraničí můžete pořádně prodělat, ale také ušetřit. Na co si dát pozor?

Pronajímáte si o dovolené automobil? Zkuste na to jít chytře a ušetříte / Shutterstock
Je mnoho turistů, kteří si svou dovolenou nedovedou představit bez auta. Pokud jedete do blízkých zemí, není žádným problémem, naložit si všechny potřebné věci do vlastního auta, nasednout a vyrazit. Při pobytech ve vzdálenějších destinacích, nebo dokonce v zámoří či na ostrovech, už by byla cesta vlastním autem dost problematická. Proto existují po celém světě půjčovny automobilů, které váš problém vyřeší. Jak ale získat ten nejvýhodnější pronájem a neutratit přitom majlant?
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

14. prosince 2018   |   07:11

Pokud netoužíte zrovna po kabrioletu, nebo nejnovějším Ferrari, je pronájem auta zcela běžnou součástí vaší dovolené. To, co většina cestujících potřebuje, je jednoduchý, spolehlivý vůz, který vás odveze z bodu A do bodu B, tak proč za to platit jmění? Na pronájmu auta můžete hodně prodělat, ale také dost ušetřit. Stačí se řídit pár jednoduchými radami, které vám odhalí nejčastější triky a úskalí, na které můžete narazit v půjčovnách automobilů na celém světě.

Sledujte změny cen

Když si rezervujete a samozřejmě zaplatíte v předstihu letenku a později zjistíte, že její cena dramaticky klesla, můžete si jen poplakat, protože letecké společnosti vám storno, nebo výměnu letenky za levnější neumožní. U pronájmu aut je jiná situace. Většina autopůjčoven vám umožní rezervovat si vůz bez předchozí platby, což vám umožňuje kdykoliv rezervaci zrušit nebo změnit.

Rezervaci můžete kdykoliv zdarma změnit

Pokud se vám nechce neustále hlídat změny cen, můžete využít chytrých služeb, jako je například AutoSlash, které to udělají za vás. Buď si můžete udělat rezervaci vozu přímo přes tento web, nebo zadat do systému rezervační kód své autopůjčovny a AutoSlash vše hlídá za vás, a dokonce vám automaticky změní rezervaci za tu levnější variantu. Navíc tahle služba, která je zdarma, hlídá nejrůznější slevové kupony, které vám cenu pronájmu ještě více sníží.

Ceny se liší podle lokality

Zkontrolujte si ceny na více verzích stránek vybrané společnosti. Velké společnosti jako Hertz, Avis, Europcar a další, mají své pobočky po celém světě a nezřídka se v nich ceny pronájmu aut výrazně liší. Neváhejte se podívat i na lokální verzi stránek dotyčné autopůjčovny v cílové zemi. Často zjistíte, že auto, které jste si zarezervovali v České republice, by vás při rezervaci přímo v dotyčné zemi u stejné firmy přišlo až o polovinu levněji. Příklad: zarezervujete si v české verzi společnosti Hertz.cz auto pro cestování po Anglii a při nahlédnutí na britskou verzi stránek Hertz.co.uk zjistíte, že tentýž vůz tam stojí mnohem méně. Jediným problémem může být jazyková bariéra, protože i když použijete například překladač Google, nemusí smluvní podmínky přeložit zcela přesně.

Rezervace auta jako součást balíčku

Často můžete ušetřit peníze tím, že si pronajmete auto jako součást balíčku ve spojení s vaším letem nebo hotelem. Funguje to tak, že využijete nabídky, kterou najdete u mnoha leteckých a hotelových společností. Některé letecké společnosti vám k zakoupené letence nabídnou i výhodný transfer z letiště, levnější ubytování v hotelu a výhodný pronájem auta. Něco podobného praktikují i velké hotely. Většinou se dá na takovém propojení několika služeb značně uštědřit.

Co takhle pronájem zadarmo?

Že vám to zní jako pohádka? Nikoliv, i to docela funguje. Mnoho lidí si půjčuje automobil jen na jednosměrnou cestu a zanechá jej v cílové destinaci. Tahle služba se docela prodraží, protože autopůjčovny si účtují nemalé přirážky na pokrytí nákladů s vrácením auta do domovské země. Ale co když vlastně uděláte společnosti laskavost tím, že ji odvezete vůz tam, kde ho potřebuje mít? K vyhledání takových vozidel slouží služby, jako Transfercar nebo Imoova.

Převoz půjčených aut zdarma funguje zejména v zámoří

Systém převozu aut, mezi nimiž nechybí ani luxusní limuzíny, nebo obytné vozy je nejvíce rozšířen v Austrálii, na Novém Zélandě, v USA a v Kanadě. Nicméně, na podobné nabídky narazíte i v Evropě. Autopůjčovna vám vymezí určitý čas v řádu dní, za který musíte auto doručit do cíle a většinou si za to účtuje symbolickou platbu 1 dolar. V Evropě je to poněkud dražší, ale stále na tom můžete slušně vydělat. Společnost vám přitom hradí palivo, případné trajekty a další náklady.

Nepřeplácejte zbytečně palivo

Většina autopůjčoven očekává, že vozidlo vrátíte plnou nádrží a často vám poskytnou i možnost si palivo předplatit. To je skoro vždy pěkně nevýhodná dohoda. Počítejte s tím, že v případě nevyužitého paliva nedostanete žádnou náhradu. Místo toho použijte nějakou aplikaci, kterých je celá řada, k vyhledání nejlevnější benzínové pumpy a doplňte nádrž sami. Mějte na paměti, že čerpací stanice přímo u letiště bývají nejdražší. Vrácení auta s prázdnou nádrží se už vůbec nevyplatí, půjčovny si za to účtují často vysoké přirážky.

Půjčujte si auto mimo letiště

Vím, že je to samozřejmě trochu nepohodlné. Musíte se dopravit veřejnou dopravou k půjčovně ve městě, ale můžete dost ušetřit. Vezměte na vědomí, že společnosti, pronajímající auta platí na letištích často astronomické poplatky za pronájem potřebných ploch a ty samozřejmě promítají do cen pronájmů. Liší se to stát od státu, ale vždy si před rezervací auta porovnejte ceny na letišti a ve městě nebo v okolí. Podle zkušeností se liší ceny až o 20%.

Pozor na skryté poplatky

Stává se to dost často. Už si myslíte, jak jste na pronájmu auta vydělali, ale počáteční nízká cena vám nezaručí levný pronájem. Při vracení auta se vám mohou na účtu objevit položky za pojištění, licenční poplatky, daňové přirážky, letištní poplatky, příplatkovou výbavu, pojištění proti krádeži, úklid vozu a další. Přečtete si pozorně podmínky pronájmu a hledejte skryté poplatky, které bývají malými písmenky zastrčeny někde stranou. Navíc mnohé autopůjčovny vám předloží smlouvu pouze ve svém jazyce, a to je pak pořádný problém se všemi pastičkami prokousat. Výsledná cena pronájmu tak může poskočit až o 100 nebo i více procent.

Pořiďte si fotky nebo video

Během přebírání vozidla s pracovníkem autopůjčovny zkontrolujte všechna poškození, škrábance a ťukance. Nejlépe uděláte, když si celé auto, včetně detailů poškození nafotíte nebo natočíte na video. Je to chvilka a v telefonu budete mít uloženy důkazy pro případ reklamace. Prohlédněte i kola, zda nejsou vyboulené pneumatiky nebo poškrábané ráfky.

Někde s vámi pracovník půjčovny k vozu ani nepůjde. Osobně jsem to zažil v Bruselu, kde jsem dostal v kanceláři Hertzu klíče a řekli mi jen číslo stání na parkovišti, kde vůz najdu. Vyžádal jsem si samozřejmě doprovod zaměstnance a řádnou předávací prohlídku. Zkontrolujte a zapište si i stav tachometru. Většina velkých společností umožňuje ujet neomezený počet kilometrů v rámci stejného státu nebo v případě Evropy, celé Evropské unie. Některé menší, místní společnosti si však účtují poplatky za kilometry, pokud překročíte stanovený denní limit.

Další zajímavé články
Reklama