Dovolená

Neokoukané Azory: Objevte utajený kus Portugalska uprostřed Atlantiku

Sopečná jezera, stále zelené stráně připomínající novozélandskou krajinu a fjordy, jakoby vystřižené z norských katalogů, to jsou Azory / Pixabay
Starobylé rybářské vesnice, nespočet horkých, termálních pramenů, hory, jejichž vrcholky se skrývají v mracích, sopečná krajina a nedotčená, bohatá příroda. Ne, to není Havaj nebo Nový Zéland. To jsou Azorské ostrovy, nacházející se uprostřed Atlantického oceánu. Stále zelené souostroví, odříznuté od zbytku světa, bylo dlouhá léta stranou zájmu turistů, ale nyní zažívá tento nádherný přírodní skvost svůj rozkvět. Je to zejména díky poměrně stálému počasí, a hlavně rozmachu letecké dopravy.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

11. prosince 2018   |   07:17

Tato biosférická rezervace UNESCO se nachází zhruba 1400 kilometrů od evropského pobřeží a v posledních letech ji objevují hlavně Američané, pro které je to nejbližší výspa Evropy. Azory totiž patří Portugalsku a jsou tedy součástí Evropské unie. Ne náhodou jsou Azory srovnávány s Novým Zélandem. Dominantou Azor je 2351 vysoká hora Pico, nacházející se na stejnojmenném ostrově. Zelená úbočí vysokých hor, neposkvrněná divočina, šťavnatou trávou obklopená jezírka s termální vodou a nekonečné zelené louky, to všechno dokonale kopíruje známé záběry ze slavné trilogie Pán prstenů, natáčené na Novém Zélandu.

Jachty, kam se podíváš

Jachty, absolvující transatlantickou plavbu mezi Amerikou či Karibikem a Evropou, mají svou neodmyslitelnou zastávku právě na Azorech. Každý přístav souostroví je jimi zaplněn do posledního místečka a vlají na nich vlajky snad všech zemí severní a jižní Ameriky.

Velký dojem udělá na každého návštěva přístavu Horta na ostrově Faial, nabízející fascinující pohled nejen na jachty, všech velikostí a barev, ale můžete se pokochat i jakousi uměleckou galerií pod širým nebem. Tvoří ji molo, pokryté malbami posádek, jež přístav navštívily. Posedět si můžete ve slavném jachtařském baru Peter's Cafe Sport, z jehož stropu visí vlajky z celého světa a stěny pokrývají podpisy slavných kapitánů a mořeplavců.

Perfektní úkryt pro milovníky wellness

Azorská vulkanická krajina a přírodní, geotermální horké prameny dělají ostrovy tou nejpříznivější destinací pro výběr wellness dovolené. Cestovní kanceláře nabízejí například týdenní lázeňské pobyty na ostrově Terceira, zahrnující masáže s esenciálními oleji a místními vulkanickými kameny, stejně jako další terapie, spojené s horkými prameny.

Celoročně můžete navštívit řadu geotermálních bazénů i horkých přírodních jezírek, bohatých na železo ve vesničce Furnas na São Miguel, poblíž jednoho z tří sopečných jezer na ostrově nebo zahrady Terra Nostra, jejichž termální koupaliště se nachází v subtropické oáze s více než 2000 druhů stromů.

Pro gurmány hotový ráj

Jelikož je souostroví obklopeno ze všech stran oceánem, není divu, že nabízí neuvěřitelné kulinářské zážitky, jejichž základem jsou především dary moře. Pochutnávat si můžete na rozmanitých druzích ryb a dalších mořských živočichů, upravených fantastickými způsoby. Na ostrově Terceira vám přinesou v restauraci Beira Mar tác, plný mořských měkkýšů, které jsou zdejší specialitou.

Chuťové buňky vám potěší hlavně plody moře i fantastické sýry

Na tomto ostrově najdete i Quinta dos Açores, což je v podstatě mléčná farma s vlastní restaurací. Je známá díky mistrně vyráběným produktům z hovězího masa, sýrů a vlastní zmrzlině, která je k dostání v jedinečných příchutích jako kokos a sladký ananas. Na řadě míst si můžete vyzkoušet i dlouholetou ostrovní tradici, vaření v geotermální vodě. Úchvatné kulinářské zážitky vám na všech čtyřech největších ostrovech Azor doplní nepřeberné množství úžasných sýrů a nepochybně i zdejší slavné bílé víno.

Seznamte se s hudebním stylem Fado

Melancholický, bolestně krásný hudební žánr, známý jako "Fado" má své kořeny v pevninském Portugalsku, ale náladové a proměnlivé počasí, které Azory charakterizuje, dělají tyto ostrovy ideálním místem pro trávení večerů v útulných klubech, při poslechu místních zpěváků a kytaristů. Ty nejlepší uslyšíte při sklence hřejivé sangrie v restauraci Colgio 27 Restaurant & Jazz Club v Ponta Delgada, kde se v pátečních a sobotních nočních hodinách (častěji během letní sezóny) kromě běžných džezových představení, konají pravidelné večery v rytmu fado.

Počasí a koupání na Azorech

I když se Golfský proud snaží, seč může, teploty vody kolem Azor nejsou nijak závratné a ani v nejprudším létě nepřesahují 24°C. Během zimních měsíců je koupání jen pro skutečné otužilce, protože voda má jen kolem 15°C. Nicméně o koupání nepřijdete. Téměř každý hotel má svůj bazén s geotermální vodou a na ostrovech najdete i řadu veřejných koupališť s teplou vodou a místní vás určitě nasměrují i k božsky vyhřátým přírodním koupalištím.

Počasí je na ostrovech poměrně stálé, o čemž svědčí jejich stále zelené porosty. V létě se teploty pohybují okolo 27°C, v zimě kolem 16°C, takže vám bude na cestu stačit i lehčí bunda. Pamatujte na tom, že zimní měsíce, od prosince do února jsou poměrně deštivé, takže nezapomeňte na pláštěnku či deštník.

Něco pro milovníky velryb

Na ostrovech je mnoho půjčoven potápěčského vybavení a půjčovny počítají i se zimomřivými návštěvníky, takže si můžete vypůjčit i hřejivý neoprenový oblek a ponořit se do průzračných vod. Odměnou vám bude setkání s obrovskými hejny přítulných delfínů, a hlavně s obřími kytovci, velrybami. Ty si zdejší pobřežní vody velmi oblíbily a můžete je zde pozorovat celoročně. Migruje sem několik druhů velryb a k jejich shromaždištím se můžete vypravit s místními rybáři, výpravy za velrybami nabízí i mnoho zdejších cestovních agentur, hlavně na ostrově Pico. Zážitek je to jedinečný.

Jak se tam dostanete

Jedinou možností je letecká doprava. Během letní sezóny lze narazit i na přímé lety z Prahy s Rynairem, využít můžete i některý z charterových letů. V zimních měsících musíte počítat s mezipřistáním a přestupem, většinou v Portugalsku. Letenky jsou poměrně dost drahé, pohybují se od 6000 korun výše.

Můžete však využít i přímých letů z několika německých letišť, jako Frankfurt nad Mohanem, Mnichov nebo Norimberk, které přijdou mnohem levněji. Například nedávno byly k dispozici přímé lety z Norimberka za 2000 korun. Mezi ostrovy pak existuje pravidelné trajektové spojení a létají mezi nimi i místní letecké linky.

Další zajímavé články
Reklama