Dovolená

Zimní cestování letadlem má svá úskalí. Jak se jim nejlépe vyhnout?

Letecká doprava je v zimě více závislá na počasí / Shutterstock
Cestovní ruch se nezastaví ani během zimních měsíců. Mnozí z nás vyrážejí za teplem do jižních krajin, a to většinou letecky, druzí preferují pravidelné cestování za zimními radovánkami do hor, ať už těch našich, nebo zahraničních. Zimní cestování letadlem má své zákonitosti a je po všech stránkách náročnější než cestování v létě. Na co si tedy dát pozor a jak se na cestu připravit?
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

29. listopadu 2018   |   17:46

Úspěšná a bezpečná cesta během zimního období je především o počasí. Všichni se chceme dostat do svých cílových destinací bezpečně, a hlavně ve zdraví, s minimálními problémy a s maximálním požitkem. Vždycky musíte počítat s tím, že vás zastihne během cesty sněžení, mrznoucí déšť nebo dokonce sněhová bouře. Právě na takovéto situace musíte být připraveni, protože letecká doprava je na počasí velmi závislá.

Pozor na přestupy

K největším problémům v letecké dopravě, dochází v zimě na přestupních letištích. Vaše lety s přestupy na sebe většinou navazují a mnohdy bývá na přestup skutečně málo času. Každé zpoždění letu pak hraje zásadní roli, a tak jeden opožděný, nebo dokonce zrušený let znamená definitivní změnu všech plánů. Uvíznete-li kdekoliv na letišti je letecká společnost povinna vám zajistit ubytování, a navíc proplatit pokutu ta zpoždění. Čím více máte na cestě přestupů, tím více se zvyšuje riziko, že jeden z letů bude mít problémy.

Volte přímé lety

Riziko zpoždění některého z letů při přestupech sice existuje po celý rok, ale během zimy se mnohonásobně zvyšuje. Volte tedy především přímé lety. Už při vyhledávání svého letu vždy zvolte v příslušné kolonce na vyhledávacím portálu tuto možnost. Pak se vám zobrazí jen lety bez přestupů nebo mezipřistání.

Pokud vyhledáváte v anglických rezervačních systémech, volte možnost Nonstop Only. Pokud nenajdete přímé spojení ze „svého“ letiště, zkuste zadat možnost „zobrazit letiště v okolí“, případně změnit datum.

Hlídejte zpoždění a včas reagujte

Pokud do vaší vysněné destinace neexistuje přímé spojení, pozorně sledujte informace o zpožděních. Pokud počasí způsobí zpoždění vašeho spoje, počítejte s tím nejhorším, protože, protože letecká společnost není nutně povinna vám najít místo v příštím letu a často tak nemůže udělat ani z logistických důvodů, pokud jsou lety plné nebo další spojení v tentýž den neexistuje. V tom případě si raději co nejrychleji rezervujte nejbližší hotel, protože stejně dopadnou stovky dalších cestujících a hotely blízko u letiště budou brzy nedostupné.

Přestupy volte raději na jihu

Pokud musíte letět s přestupem, sledujte počasí na přestupních letištích, stejně jako na těch odletových a cílových. Pokud letíte na dovolenou, všichni chcete vědět, jaké je počasí zejména ve vaší cílové destinaci, ale z výše uvedených důvodů budete chtít vědět, co se děje na vašem přestupním letišti. Pokud počasí vypadá hrozivě, kontaktujte vaši leteckou společnost a zjistěte, zda vám může nabídnout jiný let, případně si vyhledejte potřebnou alternativu sami. Pokud máte například v itineráři přestup v Bruselu, kde zrovna zuří sněhová bouře, zkuste změnit přestupní letiště za jiné, kde je příznivější počasí, což bývá většinou více na jihu. Zjistíte tak třeba, že přes Barcelonu se domů dostanete mnohem rychleji než přes onen Brusel.

Volte ranní lety

Má to dva jednoduché důvody. Prvním z nich je menší pravděpodobnost, že váš let bude mít problémy na přestupních letištích. Nejrůznější kalamitní situace se dostavují většinou během pozdějších hodin. Za druhé, pokud je váš let zrušen nebo zpožděn, vaše možnosti alternativních letů se výrazně zvýší, čímž se zlepší vaše šance dorazit do cíle ještě tentýž den. Zvažte i možnost alternativního letiště. Velmi často může být počasí na jiném, blízkém letišti zcela jiné. V blízkosti velkých měst, jako je v Evropě Paříž, Londýn, či Řím a v zámoří například New York, Chicago, Houston a další, nejsou ani ta alternativní letiště příliš vzdálená od centra a jsou dobře napojena na místní dopravu.

Přibalte si teplé oblečení

A nakonec, jak se na zimní cestu připravit sami a co si zabalit. V každém případě se vybavte na cestu alespoň základním, teplým oblečením. I když vás na odletové letiště poveze třeba táta nebo kamarád autem a vy máte zjištěno, že ve vaší cílové destinaci kdesi na jihu je stále 30°C, nikdy nevíte, co vás cestou čeká. Letadlo může mít neplánované mezipřistání, cílové letiště může být mimo provoz, nebo vás čeká přestup někde v zimních podmínkách. Vyřešit to může i jednoduchá, snadno složitelná bunda, teplá šála a pokrývka hlavy.

Další zajímavé články
Reklama