autor redakce
26. listopadu 2018 | 13:08
Proč se vydat právě sem? Milovníci koupání ocení krásné pláže Karibiku a Tichého oceánu, ať už Cayo Zapatilla, Dreffe Beach, nebo Playa Carenero na západě země či Playa Ara Macao a Playa Venoa ležící jihozápadně nebo Playa Larga na jihovýchodě Panamy. Zůstat ale jenom na pláži a vůbec se nevydat do vnitrozemí, to by byla obrovská chyba. V celé zemi totiž najdete 15 národních parků s opravdu překrásnou přírodou. Celkem pokrývají více než třetinu Panamy.
Zkuste trek na vulkány
Tím nejkrásnějším je La Amistad. Sem si rozhodně naplánujte rozsáhlejší trek s domorodými průvodci, protože má obrovskou rozlohu cca 400 000 ha a najdete tu opravdu neporušenou divokou přírodu. Podle odborníků tu žije zhruba 4 % všech druhů, které se vyskytují na planetě Zemi včetně kočkovitých šelem, plazů a ptáků. Zdejší pohoří Cordillera de Talamanca vás uvítá tropickým pralesem na úbočích a sopečnými vrcholy ve výši 3000 m. n. m. Narazíte zde i na nejvyšší vrcholek Panamy, vulkán Barů se 3475 metry, který je dosud aktivní.
Chcete vidět kosatku nebo delfíny?
V národním parku Darién a na ostrově San Blas pak žijí Indiáni. Výlet k nim a seznámení se s jejich tradicemi je dalším tipem pro dobrodruhy. Tím ale výčet adrenalinových tipů ani zdaleka nekončí. Kdy se vám podaří naživo vidět v moři vorvaně, kosatku, nebo delfíny? V panamském parku Coiba, rozkládajícím se na celkem 38 ostrovech, se tenhle zážitek stane realitou.
Dalším lákadlem je Pipeline Road v parku Soberanía. Celkem 27 km dlouhá cesta vedoucí skrz deštný prales, to je příjemný návod, jak strávit den putováním v zeleni. Budete-li ale pobývat v pralesních oblastech, hodí se očkování proti choleře, žloutence, dengue a žluté zimnici, protože existuje riziko nakažení.
Pobavíte se na festivalech
Milovníci historie, nebo ti, kteří si chtějí mezi výlety do pralesa užít i kousek civilizace, ale také nepřijdou zkrátka. Metropole Ciudad de Panamá neboli Panama City, zejména její čtvrť Panamá Viejo, která patří do skupiny světového kulturního dědictví UNESCO, stojí za prohlídku.
Nevynechejte ani pevnost Porto Belo-San Lorenzo, kterou na Karibském pobřeží v 17. a 18. století postavili Španělé. Kdo se chce pobavit, určitě ho potěší, že v Panama City se koná spousta různých festivalů a ačkoli nemají takovou popularitu jako karneval v brazilském Rio de Janeiru, i tak si užijete dost zábavy. A metropole je také bohatá na zeleň, až sem totiž zasahuje národní park Metropolitan.
Vlakem máte průplav jako na dlani
Co dále? Pochopitelně si nenechte ujít samotný Panamský průplav. Jako na dlani ho uvidíte, pojedete-li vlakem z hlavního města do Colónu. Jde o největší uměle vybudovaný příkop na Zemi o délce 81,6 km široký 105 až 305 metrů. Můžete navštívit muzeum průplavu a pozorování obrovských lodí najíždějících do plavebních komor je také úchvatné. Vyhraďte si putování touhle zemí alespoň tři týdny. Nudit se rozhodně nebudete.
Na závěr pár praktických tipů:
- Ideální dobou, kdy do Panamy vyrazit, je leden až březen, kdy tu je slunečno, teplo kolem 30 °C a minimálně prší.
- Co z místní kuchyně ochutnat? Třeba ceviche, rybu máčenou v citrusové šťávě a koření. Dobrá je polévka sancocho, připomínající kuřecí guláš, mlsné jazýčky ocení opečené banány i kořeněnou paštiku v banánovém listí (tamales) nebo zapečené hovězí maso empanadas.
- Všechno platíte v amerických dolarech, místní měna balboa je jenom na drobnosti.
- Chcete-li zemi procestovat na vlastní pěst, najdete v Panamě dost autopůjčoven, ale místní silnice bohužel příliš kvalitní nejsou. Celkem dobrá je i síť autobusových linek.
- Co bezpečnost? V Panama City se setkáte s klasickou velkoměstskou kriminalitou, tedy s kapsáři. Zvýšené riziko okradení hrozí ve čtvrtích Curundů a Chorillo. Dál je dobré si dávat pozor v provincii Darién a také v lokalitách ležících při hranicích s Kolumbií.
- Chcete suvenýr pro přátele? Panamský třtinový rum je dobrým tipem, tedy za předpokladu, že obdarovaný není abstinent.
- Nejkratší letecká cesta sem z Čech trvá zhruba patnáct hodin. Cena se pohybuje od 20 000 Kč.