Dovolená

Chystáte se do zahraničí? Pozor na zdánlivé maličkosti, kterými si můžete cestu pořádně prodražit

Abyste byli v klidu i při déle trvajících zahraničních cestách, čeká vás pár úkolů / Shutterstock
Cestování po světě je bezesporu vzrušující záležitost, často plná dobrodružství a poznání. Klidnou dovolenou vám však mohou pořádně pokazit některé záležitosti, které jste zapomněli vyřešit před odjezdem. Ať už se vypravujete na delší cestu do Paříže, Londýna, New Yorku nebo Pekingu, čeká vás řada úkolů, které musíte před odjezdem splnit.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

08. listopadu 2018   |   08:36

Tentokrát se nebudeme věnovat takovým základním věcem, jako je důkladné naplánování dovolené, příprava a balení cestovních zavazadel, či zcela nezbytná záležitost, jakou je uzavření cestovního pojištění. Soustředíme se především na věci, které je třeba vykonat, pokud možno v předstihu před samotným odjezdem a které vám během dovolené ušetří mnoho starostí. Zdůrazňujeme, že se to týká především dlouhodobých či prázdninových cest na kterých strávíte více týdnů nebo měsíců. Možná vám některé budou připadat jako naprostá samozřejmost, ale nevěřili byste, kolik lidí na ně zapomíná.

Zaplaťte všechny účty

Je téměř běžné, že účty jsou tou poslední věcí, na které lidé myslí před odjezdem na dlouhodobou dovolenou při všem tom balení a plánování aktivit během cesty. Nezapomeňte v předstihu uhradit pravidelné platby, jako nájemné, nejrůznější poplatky, splátky půjček, stejně jako dlužné částky na vaší kreditní kartě. Případně, pokud to již nemáte, nastavte si na bankovním účtu jejich pravidelné úhrady. Nic vám nezkazí dojmy z cestování více než to, že se vrátíte z cest a doma vás čeká vypnutá elektřina a astronomické úroky.

Zajistěte si ukládání pošty

Určitě nechcete, aby během vašeho pobytu v cizině přetékala vaše poštovní schránka dopisy, tiskopisy a reklamami. Je to doslova výzva pro zloděje, že někdo není dlouhodobě v bytě přítomen. Na své poště oznamte takovou dlouhou nepřítomnost a požádejte o dočasné ukládání pošty. Pokud čekáte během cest dodávku nějakých balíčků, požádejte svého souseda či kamaráda, aby je přebíral, případně už v předstihu uvádějte dodávací adresu na ně, nebo k příbuzným.

Zkontrolujte si pasy a víza

Ujistěte se, že váš cestovní pas je platný a bude platit ještě nejméně 12 měsíců. Předpisy pro platnost pasů se v různých státech dost liší. Někde stačí 3 měsíce platnosti, jinde 6 měsíců a jsou státy, kde vyžadují ještě nejméně roční platnost cestovního dokladu. Z Prahy můžete ještě odletět bez problémů, ale na cílovém letišti vás po celodenní cestě nepustí přes pasovou kontrolu a můžete se s pláčem vracet zase zpátky. Stejně tak si zkontrolujte platnost víz. V mnoha zemích je můžete získat i na místě po příletu, ale vše si předem ověřte.

Zajistěte si levnější telefonování a data

Nezapomeňte si u svého operátora zapnout před odjezdem rooming, případně si změnit tarif za výhodnější, který bude platit v cílové zemi. Levnější alternativou bývá často koupit si až na místě SIM kartu místního operátora. V mnoha zemích jsou pak mezinárodní hovory a čerpání dat výrazně levnější.

Se SIM kartou místního operátora můžete výrazně ušetřit

Navíc, pokud jedete s větší skupinou přátel, nebo rodinou, můžete si navzájem telefonovat za místní ceny. Data vám zase poslouží k prohlížení pošty, Facebooku nebo denního tisku. Své rodině a přátelům nezapomeňte oznámit své dočasné místní číslo.

Nainstalujte si Viber nebo Skype

Tyhle aplikace si stáhněte ještě před odjezdem a udělejte to i své rodině a přátelům. Poslouží vám k bezplatnému volání, posílání SMS a MMS. Využít můžete i další aplikace, jako Facebook, Whatsapp a další. Nicméně Viber patří mezi nejspolehlivější a nejlépe hodnocené. Stačí vám pak najít kavárnu, nákupní centrum či hotel s bezplatným WIFI a můžete bez omezení komunikovat s domovem.

Zajistěte si adaptér, případně měnič napětí

Tyhle drobnosti vás nezruinují a budete bez starostí, jak se připojit k elektřině. V mnoha zemích existují rozdílné typy zásuvek a pokud cestujete často, není od věci si pořídit univerzální adaptér, který vám poslouží kdekoliv na světě. Stejně tak si zjistěte, jaké je v koncové destinaci napětí, abyste nebyli nemile překvapeni, že vám nic nefunguje. I cestovní měniče napětí nejsou nijak drahou záležitostí a dobře poslouží. Je dost nepříjemné mít v daleké cizině mrtvý mobil či notebook.

Opatřete si výhodnou platební kartu

Zjistěte si u své banky, zda nabízí nějakou platební kartu, s kterou nejsou spojeny velké poplatky za výběry z bankomatů, platby a transakce v zahraničí. Pro všechny případy si opatřete jak univerzální kartu Visa tak Mastercard. V některých zemích jsou s platbou některými druhy karet problémy. Nezapomeňte si poznamenat telefonní číslo pro blokaci karty v případě jejího odcizení.

Pozor na žrouta jménem stand-by!

Bylo by samozřejmě ještě mnohem více věcí, které musíte zkontrolovat a udělat před odjezdem, jako pozamykat dveře, pozavírat okna, postarat se o své domácí mazlíčky a květiny. Nezapomeňte vyprázdnit ledničku a povypínat všechny spotřebiče, nejlépe vytažením přívodu ze zásuvky. Mnohé mají tzv. stand-by režim, který stále spotřebovává proud. Je to k neuvěření, ale odborníci spočítali, že stand-by režimy u všech spotřebičů v domácnosti mají na svědomí až 11% z veškeré útraty za energie. A to už vaše peněženka pocítí.

Další zajímavé články
Reklama