Dovolená

Nevěřte cestovatelským mýtům. Vyvracíme ty nejčastější

Cestování na vlastní pěst není nebezpečné / Shutterstock
Kolem cestování koluje celá řada mýtů, kterým mnozí lidé skálopevně věří. Z jednoho nepříjemného zážitku o dovolené se časem vytvoří obecná fáma, která se jen těžko vyvrací. Naopak dobré zkušenosti a vychvalování pobytů, příjemných zážitků či setkání s ochotnými pomocníky v cizině se setkávají mnohdy s nedůvěrou. Lidé zkrátka těm pozitivním věcem moc nevěří. Věří spíše mýtům a my se některé z nich pokusíme vyvrátit.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

01. října 2018   |   13:36

Velkou roli zde samozřejmě hrají media, která denně přinášejí zprávy o nešťastných turistech, kteří kdesi uvízli, okradli je, bydleli v plesnivějícím hotelu či doplatili na svou důvěřivost. Přestože takovýchto případů se odehrají ročně pouhé desítky, dozví se o nich všichni. Existují však statisíce i miliony těch, kteří svou vysněnou dovolenou strávili přesně podle svých představ a po návratu se jen usmívají nad mýty, kterým ještě nedávno věřili i oni.

1. mýtus: Hostely jsou určeny jen pro studenty

Možná i kvůli konkurenci Airbnb prošla většina hostelů a levných ubytoven v poslední době překvapivým vylepšením a mnohdy si nezadají s běžnými hotely či penziony. Zároveň si  zachovaly své ceny, až o 50% nižší než hotely

Hostely už dávno nejsou jen palandy a hromadné ubytovny

Mnohé hostely jsou elegantně a moderně zařízené, mají i rodinné pokoje a čím dál tím více z nich prochází rekonstrukcí, jejímž cílem je především zvýšit co nejvíce množství pokojů s vlastním sociálním zařízením. Mnohé z nich nabízejí i snídaně v ceně, bezplatné wifi a další služby. Bydlel jsem například v jednom útulném pařížském hostelu, uprostřed fenomenální Latinské čtvrti, který by si nijak nezadal s tříhvězdičkovým hotelem.

2. mýtus: Cestování je především odpočinek

Na tenhle mýtus, že o dovolené budete jen odpočívat a relaxovat doplatila už spousta turistů. O představu, že se budete povalovat v pohodlných postelích či na pohodlných plážových lehátkách a popíjet pod palmami své mojito, můžete při špatném plánovaní cesty hodně rychle přijít. Může to začít už transfery na letiště a po přistání do hotelu, při kterých mnohdy ztratíte fůru času, třeba přesuny nočními autobusy.

Nikdy také nevíte, zda nebude mít vaše letadlo zpoždění a vy pak strávíte dlouhé, únavné hodiny čekáním na letišti. Pokračovat to může zjištěním, že od vašeho hotelu vede na pláž několik desítek schodů, nebo se váš hotel nachází uprostřed zarostlé pustiny a nejbližší obchod nebo restaurace jsou vzdálené několik kilometrů.

3. mýtus: Neumíte-li místní jazyk, budete ztraceni

To už dávno neplatí. V drtivé většině zemí světa vždycky najdete někoho, kdo umí anglicky. Pokud neovládáte ani tento jazyk, pomůže vám moderní technika. Stačí mobilní telefon s nainstalovaným překladačem a můžete bez obav konverzovat s místními v jejich rodném jazyce. Samozřejmě, že je vždy lepší se pár frází v místním jazyce předem naučit, získáte tak u místních i trochu respektu.

4. mýtus: Nejlevnější letenky jsou v úterý

Tímhle ztajímavým mýtem se zabývala i renomovaná společnost Airing Reporting Corporation a zjistila zajímavé věci. Nejlepším dnem pro nákup letenek se ukázala neděle, a to ve značném předstihu před odletem. Podle jejich výzkumu je optimální období pro nákup letenek 50 – 100 dní před odletem.

Páteční a nedělní letenky jsou nejdražší

Ušetříte prý až 19% z ceny letenek. Navíc se potvrdilo, že nejdražší letenky bývají na pátky a neděle. To jsou dny, kdy cestuje převážná většina obchodníků a zaměstnanců na víkend domů a zpět do práce.

5. mýtus: Nechat volbu auta na půjčovně je levnější

Některé půjčovny aut nabízejí výhodné pronájmy vozů necháte-li volbu typu auta na nich. Stačí jim, když zadáte v objednávce vůz pro tři osoby a ony vám vyhoví. Na první pohled je sice příjemné, když na vás čeká po příletu připravené prostorné SUV místo běžného sedanu, s kterým jste počítali, a to za stejnou cenu, ale připravte se na to, že nejméně tolik, kolik jste ušetřili na ceně pronájmu, zaplatíte navíc za spotřebovaný benzin. Půjčovny tak řeší menší zájem o velké vozy, které by jim jinak zahálely. Proto vždy objednávejte přesný typ vozu, a trvejte na něm.

6. mýtus: All-inclusive dovolené jsou podvod

Tenhle mýtus se opakuje velmi často. Cena takové dovolené je samozřejmě při jejím nákupu vyšší, ale v mnoha evropských i exotických destinacích byste se při vlastním stravování a nakupování nápojů pořádně prohnuli. Jsou však samozřejmě i země, kde se all-inclusive nevyplatí, zejména v zemích, kde je levný alkohol a jídlo je v porovnání s námi také levnější. Zkušení cestovatelé si proto vždy předem porovnají ceny v cílové destinaci s našimi a podle toho vybírají způsob stravování během pobytu.

7. mýtus: Cestování na vlastní pěst je nebezpečné

Zejména mladé dívky slýchají od rodičů varování, že vycestovat sama je nebezpečné. Doprovázejí to konkrétními případy znásilněných, přepadených, okradených, zmizelých nebo dokonce zabitých dívek.

Samozřejmě, že se tyto případy stávají, ale většinu z nich má na svědomí neopatrnost cestovatelek či kombinace alkoholu s lehkomyslností. Fatální chybou je přílišné sebevědomí a ignorace základních bezpečnostních pravidel nebo varování místních obyvatel. Pokud ve svém městě něco nedělají, nebo někam nechodí, nedělejte to ani vy.

8. mýtus: Cestování je příliš drahé

I v dnešní době se dá projezdit spousta zemí s minimálními náklady, ale všechno nějaké ty peníze stojí. Ušetřit můžete už nákupem výhodných zájezdů či letenek v nejrůznějších akcích. Hlídejte si nejrůznější slevové či cestovatelské portály a zaregistrujte se na nich. Nabídky se vám objeví přímo v emailu dříve, než jsou zveřejněny.

Takhle jsem před pár lety, kdy končila jedna letecká společnost a vyprodávala letenky do řady evropských měst po 1 euru, procestoval celou Evropu za pár korun. Strávil jsem ovšem celou noc u počítače a nakupoval. Ráno bylo vše vyprodané. Zkuste i noclehy formou couchsurfingu a můžete bydlet úplně zdarma. 

Další zajímavé články
Reklama