Dovolená

Jiná země, jiný mrav. Podívejte se, na co si v některých zemích dávat pozor

Polibek na veřejnosti v Dubaji vás může přivést i za mříže / Shutterstock
Jedny z nejlepších zážitků při cestování získáte poznáváním cizí kultury a zvyklostí jiných národů. Bohužel se někdy stává, se vám podaří místní urazit, aniž byste to měli v úmyslu a někdy může být vaše jednání, na které jste zvyklí doma, dokonce nezákonné. Nechcete narazit? Podívejte se, na co si v některých zemích dávat pozor.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

13. září 2018   |   14:29

Mantinely společenské etikety jsou u nás poměrně volné a je jen málo cizích zvyků, které by Čechy mohly urazit. Někteří cizinci se sice občas diví například našemu zvyku, zouvat si i na návštěvě boty, ale přesto to mnozí z nás tolerují. Jsou ale země, kde by právě vstup v botách byl hrubým prohřeškem a mohli byste kvůli tomu skončit i ve vězení. Vysoká pokuta nebo vězení vás může čekat například v Singapuru za pouhé odhození žvýkačky na ulici.

Spropitné jako urážka?

Mnohé asijské země neznají spropitné, takže jeho ponechání obsluze, například v restauraci, může být považováno za urážku. Stravovací služby jsou tam totiž považovány spíše za týmovou práci než za individuálně hodnocené výkony. Častým zvykem není spropitné ani v některých evropských zemích, jako například ve Francii. Jeho poskytnutí může být vykládáno tak, že majitel platí špatně své zaměstnance.

Považováno za urážku v Japonsku, Jižní Koreji, Číně, Francii a Itálii.

Zouvání je v některých zemích povinné

Kde musíte zout boty?

Vstoupit v botách je považováno v řadě, zejména asijských zemí, mnohdy za hrubý prohřešek. Týká se to chrámů, mnoha posvátných míst, ale i některých restaurací. Například v Japonsku je velkou ctí, dostat od někoho místního pozvání domů, nicméně za velkou neúctu je považováno přinášení nečistot z ulice do domu. Při vstupu do domu je tedy nutné se zout.

Japonci už si na návštěvy mnohdy nosí i vlastní pantofle. Hostitelé také očekávají, že boty odložíte špičkami směrem ke dveřím. Proč? Kdybyste je dali špičkami dovnitř, mohli by si myslet, že se u nich chcete zdržet poněkud déle, než je slušné.

Považováno za urážku v Japonsku, na Havaji, v Jižní Koreji, Číně, Thajsku a v jižním Pacifiku.

Symbolem OK někde raději šetřete!

Ve většině zemí, včetně té naší, znamená symbol OK, ukázaný jako spojení palce a ukazováčku, že jste spokojeni se službami, dáváte najevo s něčím souhlas, nebo že jste pochopili, co vám někdo říká. Jsou ale země, kde byste právě s ukázáním tohoto symbolu tvrdě narazili. Například v Brazílii či v Turecku znamená tento symbol velmi vulgární výraz, urážející každého, komu jej ukážete. Jiný význam má tento symbol i ve Francii. Tam sice není vulgární, ale ukazujete jím osobě, s kterou hovoříte, že je pro vás podřadná a naprosto bezvýznamná.

Považováno za urážku v Brazílii, Turecku, Venezuele a Francii.

Plivání si někde raději odpusťte

Odplivnutí na singapurské ulici vás bude stát tučnou pokutu až do výše 1.000 dolarů za první přestupek. Pokud se to bude opakovat, můžete skončit až před soudem. Nemyslitelné je odhodit v Singapuru někde žvýkačku. Zaprvé jsou zde žvýkačky zakázány a pokud jste si ji dovezli a vyhodíte ji, můžete klidně skončit i ve vězení. V Hongkongu je první pokuta za plivání na veřejnosti, nebo dokonce zvracení až 1500 dolarů. Podobné hygienické normy platí v některých zemích i za kýchání či odhazování různého smetí

Považováno za přestupek v Singapuru, Japonsku a Hongkongu.

I obyčejný kapesník je někde tabu

Smrkání na veřejnosti

V Číně, Japonsku a v řadě dalších zemí je čištění nosu na veřejnosti považováno za nechutný společenský přestupek. Dotyčný by se měl uchýlit do ústraní, nebo na toaletu. Zvláště opatrní musíte být v restauracích, nebo dokonce i při pracovním obědě nebo posezení s přáteli. Někdy je prohřeškem i pouhé vytažení kapesníku. Ostatně za neetické je považováno hlasité smrkání i v mnoha evropských zemích

Považováno za přestupek v Číně, Japonsku, Saúdské Arábii a Francii.

Sezení v zadní části auta

Zvláštním přestupkem je posadit se v autě, ať už v taxíku nebo při jízdě se známým na zadní sedadlo, pokud je vpředu volno. Platí to zejména v Austrálii a na novém Zélandě, kde se příliš neuznávají třídní rozdíly, ale i v mnoha dalších zemích.

Považováno za přestupek v Austrálii, na Novém Zélandu, Středním východě, v Číně, Irsku a Skotsku.

Nejezte levou rukou

V některých zemích je jezení rukama považováno za hrubě neetické, a tak například v Chile či v Brazílii a v některých evropských zemích dostanete i k hamburgeru příbory. Zvláštní pravidlo pro jezení rukama platí v Indii či na Středním východě, a nakonec i ve všech muslimských zemích, kde je na to vyhrazena pravá ruka. Levá ruka je vyhrazena na jiné činnosti, zejména intimního charakteru, vykonávané například na toaletě. Pokud byste při jídle, kdy se nepoužívají příbory, použili levou ruku, dopustíte se hrubého přestupku.

Považováno za přestupek v Indii, na Středním východě, Srí Lance, v Indonésii, Malajsii a v mnoha afrických zemích.

Nedotýkejte se hlavy

V buddhistickém náboženství je hlava považována za posvátnou, protože je nejvyšším bodem lidského těla. Nikdy se nedotýkejte někoho na hlavě, i když je to třeba rozkošné dítě. Ve všech zemích s buddhistickým obyvatelstvem jde o hrubé porušení zvyklostí.

Považováno za přestupek ve Srí Lance, Kambodži, Myanmaru, Indii, Bhútánu a Laosu, části Číny.

Na Barbados bez maskáčů

Pokud byste se náhodou vydali na dovolenou na překrásný Barbados, nechte oblečení, připomínající vojenské maskáče raději doma. Maskáče tam mají dovoleno nosit pouze příslušníci armády. Netoleruje se ani obyčejná maskáčová čepice. Zákaz nosit toto oblečení byl přijat v osmdesátých letech, aby se zamezilo mnoha gangům přepadajícím místní obyvatele ale i turisty, předstírat, že jsou policisté či vojáci. Dnes už to problém není ale zákon zůstal a mohla by vás čekat citelná pokuta.

Považováno za přestupek v Barbadosu.

Líbání v Dubaji a Abu Dhabi

Turisté, kteří navštěvují Spojené arabské emiráty, by si měli být vědomi toho, že nároky na slušné chování na veřejnosti jsou velmi odlišné od zákonů západních zemí. Veřejné líbání, nebo dotýkání se vašeho partnera, i když jde o manželský pár, vás může klidně přivést do vězení. Velké pokuty se můžete dočkat v těchto zemích i za pouhé držení se za ruce, takže si tam musíte bohužel zachovávat slušný odstup.

Považováno za přestupek ve Spojených arabských emirátech.

Další zajímavé články
Reklama