Dovolená

Velká komplikace pro Čechy. Zapomeňte na předvánoční nákupy v Německu

Nárůst nakažených koronavirem a rozmach mutace delta ve světě komplikuje cestovatelské plány / Depositphotos
Už za několik dní bude zřejmě Česká republika v souvislosti s nákazou covid-19 zařazena našimi německými sousedy na seznam rizikových zemí. Kdo nebude očkovaný nebo nebude mít potvrzení o prodělané nemoci, bude ho po vstupu do Německa čekat nejméně pětidenní karanténa.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

02. listopadu 2021   |   08:02

Německo  se naši republiku chystá zařadit mezi rizikové země už od 7. listopadu. Po jednání Ústředního krizového štábu to oznámil jeho předseda a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Definitivně o nové podobě seznamu vysoce rizikových zemí rozhodnou německá ministerstva zahraničí, vnitra a zdravotnictví v pátek.

Německo chce Českou republiku zařadit mezi rizikové země

Kdo jede do Německa, potřebuje v současnosti potvrzení o očkování proti covidu-19, prodělání nemoci nebo negativním testu, ale nic víc. Po zařazení mezi vysoce rizikové státy již budou požadavky přísnější.

„Bude to znamenat změny pro naše občany cestující do Německa. Budou tam nové povinnosti, což má na starosti ministerstvo zahraničí, které detailní informace zveřejní na svých internetových stránkách,“ řekl ministr Hamáček.

Všichni, kdo se do sousední země vydají, budou muset předem vyplnit příjezdový formulář. Existuje i listinná verze, kterou může ten, kdo cestuje veřejnou dopravou, odevzdat dopravci, ale ostatní ji musejí zaslat poštou.

Německé úřady vyžadují po lidech, kteří přijedou z vysoce rizikové země, aby podstoupili až dvoutýdenní karanténu. Vyhnout se jí mohou lidé, kteří při registraci přiloží doklad o prodělání nemoci nebo negativním testu. Kdo očkován není a covidem zatím neonemocněl, musí pobýt v karanténě nejméně pět dní, a pak podstoupit test. Bez něj musí zůstat v karanténě celé dva týdny. Výjimku mají děti do 12 let, které mají karanténu nejdéle pětidenní. Vzhledem k tomu, že v EU pro ně zatím není schválena vakcína, nemohou se jí však snadno vyhnout. Pro děti však není nutné vyplňovat příjezdový formulář.

Izolace ani vstupní formulář není vyžadován při tranzitu Německem ani od lidí, kteří rizikovou oblastí bez zastavení projeli. Karanténa nehrozí neočkovaným ani při cestě do Německa, která není delší než 24 hodin. Pro návštěvu dětí či rodičů je pak možné uplatnit výjimku pro pobyt trvající až 72 hodin. Karanténa nehrozí pendlerům, kteří do Německa dojíždějí za prací či studiem.

Kdyby se ovšem Česko dostalo na německý seznam zemí s výskytem nebezpečných mutací, nevyhnuli by se karanténě ani očkovaní a lidé, kteří nemoc prodělali.

Koronavirové testy v Česku v posledním týdnu potvrdily přes 34 tisíc nových případů koronaviru, v přepočtu na sto tisíc obyvatel to bylo 321. Německo hlásí za poslední týden 155 nakažených na sto tisíc obyvatel. Ze sousedních států již je na německém seznamu vysoce rizikových států Slovensko, kde se týdenní incidence blíží pěti stům případů na sto tisíc obyvatel. Rakousko na seznamu zatím není, ale případů nákazy vzhledem k počtu obyvatel má více než Česko. Naopak Polsko vykazuje lepší údaje než Německo.

Na seznam vysoce rizikových oblastí zařazuje Německo státy, kde sedmidenní incidence výrazně přesahuje stovku. Zároveň hodnotí i rychlost šíření infekce, rozsah testování, pozitivitu testů či obsazenost nemocnic.

Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz

Další zajímavé články
Reklama