Dovolená

Dochází k důležité změně pro cestovatele, která by vám rozhodně neměla uniknout

Návrat z ciziny bude snazší. Lidé už nebudou muset trávit dny v samoizolaci / Depositphotos
Pokud se chystáte na podzim vycestovat, měli byste znát aktuální pravidla. Pro neočkované lidi chystá vláda jedno zpřísňující opatření za druhým, přesto je čeká jedna úleva. Alespoň ty, kteří se do České republiky vracejí z červených a tmavě červených zemí na takzvané mapě cestovatele.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

26. října 2021   |   09:07

Nově totiž nebudou muset nastoupit do samoizolace. Ministerstvo zdravotnictví tak akceptovalo rozhodnutí soudu. Zachována bude povinnost testu na covid-19. Do doby, než lidé obdrží výsledek, budou mít povinnost nosit všude respirátor. Informoval o tom na tiskové konferenci po jednání vlády ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Kabinet vzal změnu opatření na vědomí.

Povinná samoizolace po návratu do ČR je podle soudu protiprávní

Ministerstvo zdravotnictví tak zareagovalo na rozhodnutí Městského soudu v Praze, který k 1. listopadu zrušil část opatření o samoizolaci při návratu z červených a tmavě červených zemí, které značí státy s vysokou a velmi vysokou mírou rizika nákazy koronavirem. Dosud museli lidé být v samoizolaci do té doby, než dostali výsledek PCR testu, na který mohli jít nejdříve pátý, nejpozději 14. den po příjezdu.Podmínky při návratu se netýkají osob, které mají dva týdny ukončené očkování nebo v posledních 180 dnech prodělaly onemocnění covid-19.

Povinnost vyplnit příjezdový formulář lidem ale zůstane i po 27. říjnu, ministerstvo zdravotnictví doplní v opatření odůvodnění, řekl Vojtěch. Městský soud v Praze ke středě povinnost zrušil, zasahuje podle něj mimo jiné do práva vstoupit na území ČR, které má každý občan. Příjezdový formulář musejí vyplnit lidé starší šesti let při návratu ze všech zemí, pokud pobývali v zahraničí v posledních 14 dnech déle než 12 hodin.

Ministr Vojtěch dále uvedl, že epidemická situace se bude zhoršovat ještě v příštích dvou týdnech. Zlom by podle něj mohl nastat za pět nebo šest týdnů. Řekl to s odkazem na predikce Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Zlepšit vývoj může podle něj vyšší proočkovanost, kterou může současný větší zájem o očkování zvýšit. V současné době je mezi lidmi nad 12 let, pro které je vakcína schválená, 66 procent.

V Česku za pondělí přibylo 4262 nově nakažených koronavirem, to je o 1733 více než před týdnem. V nemocnicích je poprvé od května přes 1000 lidí. V pondělí bylo s covidem-19 hospitalizováno 1055 pacientů. V těžkém stavu je 156 z nich. Za posledních sedm dní nyní v ČR připadá na 100.000 obyvatel 217 nakažených, takzvané incidenční číslo tak od pondělí vzrostlo o 16. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Rozdíly mezi jednotlivými kraji jsou obrovské. Nejhůře je na tom momentálně Moravskoslezský kraj, kde je kolem 300 případů za týden na 100 000 obyvatel. Naopak poměrně nízká kolem 60 na 100 000 je v Královéhradeckém a Karlovarském kraji. Tam se epidemie podle dostupných dat nejvíc šířila na začátku poslední vlny covidové nákazy na začátku letošního roku.

Zdroj: mzcr.cz, justice.cz.

Další zajímavé články
Reklama