Styl & Kultura

Nebudete věřit vlastním očím. Podívat se na některá místa je neuvěřitelný adrenalin

Některá místa jsou obestřená tajuplnou aurou / Depositphotos
Že jsou muzea jenom nudnou zábavou pro deštivá odpoledne? Tuhle zažitou představu se vám pokusíme vyvrátit. Z prohlížení některých uměleckých děl se totiž může stát pořádný adrenalinový zážitek.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

24. února 2021   |   19:48

Pokud byste se chtěli na některé exponáty podívat zblízka, musíte se totiž potopit do hloubky několika metrů. 

Podvodní muzeum MUSA

Podvodní muzeum MUSA najdete v letovisku Cancún ve východním Mexiku na poloostrově Yucatán. Hlavním tvůrcem vystavovaných děl je britský sochař Jason deCaires Taylor. Primárním úmyslem bylo vytvořit umělý podmořský biotop, který přiláká korálový a jiný mořský život, aby obnovil útesovou strukturu v místních vodách. Zároveň to má demonstrovat interakci mezi uměním a vědou zabývající se životním prostředím. 

Podívejte se na místa obestřená tajuplnou aurou

První sochy zde byly instalovány v roce 2009. S každým dalším rokem se pak sbírka rozšiřovala o nové sochy. Dnes najdete pod hladinou více než 500 soch, které se nacházejí se na ploše více než 420 metrů čtverečních.

Celková hmotnost všech soch přesahuje 200 tun a byly rozděleny do dvou galerií: Salon Manchones, který je hluboký 8 metrů a Salonek Nizus, který je hluboký 4 metry. V muzeu se nacházejí sochy mužů se zkřivenými tvářemi, dětí, těhotných žen, jeptišek a také nahých lidí. Existuje například socha: „Sběratel snů“, která nabízí četné lahve se záhadnými zprávami. Můžete také obdivovat obézního muže, který sleduje televizi. K dispozici je také klečící nahá žena, která zvedá ruce natažené k hladině a po jejím těle rostou korály, které připomínají andělská křídla.

Navíc je tu „Legacy“, malý chlapec, který se smutně dívá na hromadu zbytečných věcí u svých nohou. Další socha je „Tichá evoluce“, což je skupina lidí znázorněná v jejich šedém každodenním životě. Vytvoření těchto soch však nebylo náhodné, protože každá z nich má jiné poselství, ale také upozorňuje na různé problémy, s nimiž lidé na celém světě zápasí.

Kromě toho tyto sochy mění svůj vzhled díky rostoucím korálům, a tak se třpytí v odstínech oranžové nebo růžové, mezi sochami proplouvají tropické ryby a na dně jsou hvězdice a mořští ježci. Toto podvodní muzeum, dokazuje, že je možná lidská spolupráce s rostlinami a zvířaty. Každý může tyto sochy obdivovat při potápění, šnorchlování nebo z paluby lodi, která je vybavena proskleným dnem.

Muzeum na Lanzarote

Za unikátním zážitkem mohou milovníci potápění vyrazit i na španělský ostrov Lanzarote. Nedaleko pobřeží se totiž otevřelo první podvodní muzeum v Evropě. V jeho expozici se nachází přes 300 kamenných soch, které stojí na dně. Jelikož se sem nedostane tolik světla, je muzeum obestřeno také velmi tajemnou aurou. Vytvoření muzea nazvaného Museo Atlantico trvalo přes tři roky, umístit všechny sochy na mořské dno totiž nebylo jednoduché. Skulptury jsou navíc vyrobeny ze speciálního pH neutrálního materiálu, díky kterému mnohem lépe odolají vlivům mořské vody a zachovají si stále stejnou vizáž.

I za tímto projektem stojí britský sochař Jason deCaires Taylor, který podobná místa vytvořil v už zmíněném Mexiku, ale i v karibské Grenadě nebo dalších ostrovech Malých a Velkých Antil. Kromě zábavního aspektu má muzeum ovšem i ekologický charakter. Expozice má totiž vyjadřovat nutnost ochrany životního prostředí, konkrétně mořských ekosystémů. Co se týče soch, lze tu nalézt jak postavy z historie, původní obyvatele Kanárských ostrovů, takzvané guanches, nebo také postavy moderní doby, třeba obchodníka nebo pár pořizující si selfie. Muzeum leží u pobřeží Bahia de Las Coloradas.

Další zajímavé články
Reklama