Ven z města

Nasaďte helmu a poznejte méně známé, ale pohádkově krásné cyklotrasy

Cykloturistika zažívá v České republice boom a cyklotrasy rostou jako houby po dešti / Depositphotos
Letošní rok je příležitostí poznávat naši zemi. Pokud jste milovníci aktivní dovolené, nasaďte přilbu a vydejte se na cyklovýlet. Naše krajina je protkána hustou sítí cyklistických tras vedoucích po místních silničkách, polních cestách a sjízdných lesních stezkách a vybere si opravdu každý. Tak proč toho nevyužít?
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

10. června 2021   |   09:34

Počasí je stále přivětivější a kvetoucí příroda přímo láká k dlouhým výletům na kole. Pokud už netrpělivě vyhlížíte volné odpoledne nebo víkend, kdy se konečně dočkáte nějaké příjemné vyjížďky, nechte se inspirovat vyhlášenými trasami, které by vám letos neměly uniknout. 

Krajem Josefa Lady

Kdo by neznal romantické krajinky z obrázků Josefa Lady. Cyklotrasa ve Středočeském kraji z Mnichovic má celkem 24 kilometrů, vede přes Hrusice a končí velkým náročným kopcem v Ondřejově, kde jako bonus najdete hvězdárnu. Tato stezka vám nabídne nádherné zážitky v podobě kouzelných výhledů do okolí a pokud vám bude přát počasí, na tento výlet nikdy nezapomenete.

Babiččino údolí

Jak napovídá název celého údolí, jedná se o kraj, kde prožila své dětství spisovatelka Božena Němcová, která potom překrásnou krajinu plnou skal a čisté přírody popisuje ve svých knihách. Trasa je méně náročná, vhodná i pro děti, a můžete zde najít sousoší Babičky s dětmi, Viktorčin splav, Staré bělidlo a další místa, která znáte z knihy. Na kolo sednete v České Skalici, po mostě přejedete řeku Úpu a dojedete až k rybníku Jindra, pak do Havlovic a skončíte ve Rtyni v Podkrkonoší. Trasa má asi 15 km. 

Krajinu táhnoucí se od České Skalice podél řeky Úpy nazval Babiččiným údolím poprvé roku 1878 smiřický lékař a spisovatel Otakar Jedlička. V červenci roku 1952 vyhlásilo ministerstvo školství, věd a umění Ratibořice s údolím za státní krajinnou a národní rezervaci. Později byla příroda Babiččina údolí zahrnuta do chráněného území a dnes je jeho jižní část od České Skalice až ke Slatinskému mlýnu nazývána národní přírodní památkou. Na začátku Babiččina údolí stojí známé pískovcové sousoší babičky a dětí. Autorem díla je akad. sochař Oto Gutfreund a autorem architektonického řešení prof. akad. arch. Pavel Janák. Pomník patří k nejkrásnějším pomníkům v Čechách.

Pohádky z Adršpachu a Broumovska

Adršpach - Adršpašsko-teplické skály na Náchodsku patří k jedněm z nekrásnějších míst východních Čech. Míří sem sice stovky turistů, ale i tak je zde stále krásně a je co objevovat. Cyklovýlet okolo Adršpašsko-teplických skal není příliš náročný, i když na trase jsou i některá zdlouhavá stoupání.

Letošní rok je příležitostí poznávat naši zemi

Trasa vede okolo Teplických skal, Jiráskových skal, zámečku Skály a dále až k Adršpachu. Najdete zde jak přírodní krásy (Adršpašsko-teplické skály, Broumovské stěny), ale i zajímavé památky či skanzeny. Je tu sice dost kopců, ale nebojte, najdou se tam i snadnější cesty. Středně náročná trasa má přes 20 km, začnete (a také skončíte) v Teplicích nad Metují, pojedete přes Zámeček Skály až do Adršpachu a zpět. Pohled na Adršpašsko-teplické skály rozhodně stojí za to.

Dobrodružství na jezerní stezce

Pokud patříte mezi zdatnější cyklisty a dáváte přednost delším a náročnějším trasám, vyzkoušejte trasy v jižních Čechách v okolí Lipna. Delší cestou můžete projet přibližně 45 km, kratší varianta pro rodiny s dětmi měří asi 32 km. Tu snazší opravdu zvládnete i s dětmi, i když je to spíš na celodenní výlet. Zážitkem na trase budou ale určitě dvě jízdy převozem přes Lipno.

Po stopách blanických rytířů

Kraj blanických rytířů, Podblanicko, je místem oplývajícím přírodními krásami a bohatou minulostí. V jeho srdci se tyčí zalesněné dvojvrší Velkého a Malého Blaníku, které dalo celému kraji jméno. Kolem bájné hory Blaník můžete projet cyklotrasou, která vás seznámí s legendami o blanických rytířích. Možná se setkáte také s tajemným rytířem na kole, jehož unikátní fotografii se podařilo jednoho letního rána vytvořit odpočívajícím cykloturistům. Na trase najdete zastavení s legendami o rytířích i odpočinková místa. V blízkosti trasy je možné navštívit rozhlednu na Velkém Blaníku.

Cykloturistika zažívá v České republice boom a cyklotrasy rostou jako houby po dešti. A je jen málo lépe strávených dní, než poznáváním kouzelných zákoutí naší země kam se autem nedostanete a pěšky jsou zase mnohdy příliš vzdálená. Kolo je v tomto případě naprosto ideálním řešením, kdy poznáte neznámá místa a uděláte něco pro své tělo i duši. 

Další zajímavé články
Reklama