Dovolená

Poznejte unikátní ostrov, na kterém příroda vypadá jako z jiné planety

Statné stromy s mohutným kmenem vypadají jako z jiného světa / Depositphotos
Pokud hledáte něco opravdu výjimečného, vydejte se na Madagaskar. Ostrov je plný přírodních krás a kromě bohatého podmořského života na korálových útesech možná narazíte i na nějaký ještě neobjevený druh lemura.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

21. dubna 2021   |   20:07

Madagaskaru se někdy přezdívá sedmý nebo dokonce osmý kontinent. Nalézá se sice jenom kousek od Afriky, ale geologicky, přírodovědně ani etnologicky s ní má jen málo společného. Zdejší zvířena a květena se nepodobá ničemu jinému na světě a lidé, kteří tu žijí, nejsou ani černoši, ani běloši, ani skuteční Asiaté. Madagaskar je skrytý ráj oddělený od okolního světa a to jej činí zcela unikátním.  

Jedna velká přírodní rezervace

Ač je Madagaskar největším ostrovem u afrického kontinentu, během jeho návštěvy si jako v Africe příliš připadat nebudete. Typickou africkou faunu, zejména velká zvířata jako jsou třeba žirafy nebo sloni, zde nečekejte. Madagaskar je pověstný jako jedna z největších přírodních rezervací na světě, s původními druhy zvířat a rostlin, které jinde ve světě nenajdete. 

Pokud hledáte něco výjimečného, vydejte se na Madagaskar

Nejlépe reprezentují přírodu ostrova roztomile vypadající lemuři. Jejich velikost se pohybuje od váhy 10 kilogramů až po pouhých 25 gramů. Žijí nočním i denním způsobem života, ve skupinách i samostatně. Mezi nejznámější patří lemur kata, lemur indri, lemur vari, nebo několik druhů lemurů sifaka. Největší šelmou ostrova je fosa, která se specializuje na lov lemurů. Jedná se o velmi vzácnou šelmu a spatřit ji se rovná téměř zázraku. Na ostrově také žije 50 % světové populace chameleonů a žije zde přes 350 druhů plazů, které nikde jinde nenajdete.

Země baobabů

Místo, které si na Madagaskaru nesmíte nechat ujít, je oblast v okolí města Morondava – země baobabů. Tyto statné stromy s mohutným kmenem plným vody, které se do koruny rozvětvují až u vrcholku, vypadají jako z jiného světa. Sedm z osmi druhů, které rostou na planetě, pochází z Madagaskaru, z toho šest jich roste jedině tam.

Oproti době před sto lety jich tu ale zůstalo jen málo. Podstatnou část jich v koloniálních dobách vytěžili Francouzi. Dnes je těžba omezená na minimum. Naděje, že by ostrov někdy znovu zarostl baobaby, je malá, protože půda v jejich okolí je mnohdy rozmáčená, využívaná jako rýžová pole a tam semena baobabů nemohou vzklíčit.

Pro milovníky adrenalinových aktivit

V poslední době je Madagaskar vyhledáván i milovníky některých sportů, zejména těch adrenalinových. Horolezci našli kvalitní terén v horách Tsaranoro, jež jsou na dohled národnímu parku Andringitra, nebo třeba na ostrůvcích kolem Nosy Be, kde je doslova ráj pro bouldering. V tomto směru má hornatý Madagaskar ještě netušené rezervy.

Nezpevněné madagaskarské cesty poskytují nepřeberně příležitostí pro terénní cyklistiku. Pěší turistiku lze provozovat takřka všude. Ostatně chůze je zdějším obyvatelům vrozená a jsou dosud zvyklí překonávat i velké vzdálenosti pěšky. Jdou za obchodem, na návštěvu rodiny nebo třeba na slavnost i mnoho desítek kilometrů a není výjimkou, že stráví na pochodu i několik dnů. Proto je celá zem protkána sítí cest a pěšin. Zatímco Evropa je už většinou uzpůsobena zejména pro automobilovou dopravu, Madagaskar je stále rájem chodců a poutníků.

Co možná nevíte o Madagaskaru

Madagaskar se nalézá 400 kilometrů od východního pobřeží africké pevniny a odděluje je Mosambický průliv.

Madagaskar se oddělil před příbližně 88 miliony let od Indie a postupně se přesunul až k Africe. A právě to z něj činí unikátní místo, kde žijí tvorové, kteří se nikde jinde nenachází.

Madagaskar je čtvrtý největší ostrov na světě, hned po Grónsku, Papue-Nové Guineji a Borneu.  

Na Madagaskaru žijí Malagasové, což jsou potomci indo-malajských námořníků, kteří sem přišli před více než 2000 lety. Nemají rádi, když se jim říká Afričani, jsou to obyvatelé Madagaskaru a s Afrikou nemají nic společného.

Hlavní náboženství Madagaskaru je animistické. Obyvatelé Madagaskaru věří na magii a magickou sílu svých předků. 

I když není Madagaskar zrovna "za rohem" pokud jej navštívíte určitě nebudete zklamáni. Madagaskar je prostě po všech stránkách jedinečný.

Další zajímavé články
Reklama