Dovolená

Perla západní Afriky, to je exotika za hubičku

Maroko vás prostě uchvátí / Depositphotos
Pokud se vám letošní zima zdá nekonečná a cítíte, že potřebujete změnu, vydejte se na kouzelné místo na západě Afriky. Objevíte nádhernou zemi, ve které se snoubí mnohá etnika i kultury. Objevíte Maroko.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

26. února 2020   |   07:25

Mnoho lidí u nás spojuje severní Afriku s islámským fundamentalismem. Marocké království je sice islámská země, ale protože tu díky královské autoritě nezavládl pokoloniální zmatek, jsou zdejší obyvatelé velmi tolerantní vůči ostatním náboženstvím. A když budete respektovat místní zvyklosti a nebudete se například promenádovat po městě v plavkách, nehrozí vám žádné nebezpečí. Maroko je země mnoha tváří a podob. Naleznete zde rozmanitost v kuchyni, jazycích, oblékání i přírodě, takže se během návštěvy budete sami sebe ptát, zda-li jste opravdu stále v té samé zemi.

Maroko je jedna z nejrozmanitějších zemí světa

Projíždíte-li místní krajinou neunikne vám, že je nesmírně rozmanitá, a to především na jaře. Uvidíte kvést maková pole, uslyšíte hučet vodopády a nad hlavami se vám budou prohánět opice, zatímco vysokohorské louky poblíž vesnic na skalách Atlasu spásají ovce a kozy a na vrcholcích ještě leží sníh. A přestože koupání v Atlantiku je v časném jaře spíše pro otužilce, můžete si tu zasurfovat nebo jen tak nasávat slaný vzduch v některém z rybářských přístavů.

Nádherné památky

Bylo to právě v Maroku, kde orientální maurská architektura dosáhla svého vrcholu. Jejím výsledkem jsou domy a paláce nebývalé krásy, jejichž základní charakteristikou je bohaté barevné zdobení mozaikou a štukováním. A zatímco fasády budov mnohdy půvabem příliš neoplývají, vstupem do interiéru se ocitnete jakoby v ráji. Většina velkých domů a paláců má ve vnitřním nádvoří fontánky s tekoucí vodou a voňavé keře či ovocné stromy.  

Úchvatná město, Marrakéš

Marocká města byla vždy centrem vzdělanosti, umění, kultury i obchodu. Díky směsici různých vůní i pachů, barev, zvuků, neodbytných obchodníků a tisíců lidských příběhů se tu vrátíme v čase do živoucího a živelného středověkého městečka.

Třetím největším městem v Maroku, po legendární Casablance a Rabatu, je Marrakéš. Nejnavštěvovanější město Maroka naleznete na úpatí zasněženého pohoří Atlas asi 150 kilometrů od Atlantského oceánu a z druhé strany jej obklopuje poušť. Marrakéš je branou do vyprahlé oblasti jižního Maroka s hliněnými vesnicemi, pouštními hrady, palmovými oázami a zlatavými dunami. Orient tady na nás dýchne mnohem více než v jiných severoafrických zemích a při dodržení několika pravidel je tu naprosto bezpečno. Ženy by se měly oblékat do dlouhých sukní i rukávů a mít s sebou vždy šátek pro případ, že se ocitnout v méně turistické oblasti – to aby nenarušovaly kulturní zvyklosti země a nevyvolávaly nežádoucí pozornost místních mužů.

Město bylo založeno v druhé polovině 11. století na strategicky výhodném místě na úpatí Atlasu. Dominantou města je mešita Kutubíja, respektive její minaret. Věž o čtvercovém půdorysu zdobí na vrcholku pruh modré keramické mozaiky a završují ji tři zlaté koule. Při návštěvě Marrakéše k největším lákadlům patří Súky, zahrady i poněkud skryté paláce. Ujít by vám neměla prohlídka Starého Města, čili Mediny. Čtvrť vás vtáhne svým kouzlem, úzkými barevnými uličkami, zvuky i pestrými barvami. Medina je rušné bludiště, v němž najdete spoustu skvělých míst k nakupování.

Relax u oceánu

Do Maroka se ale nejezdí jen za poznáním, na své si po většinu roku přijdou i milovníci koupání v průzračném oceánu a sladkého nicnedělání na širokých plážích se zlatavým pískem.

Největší město Maroka, Casablanca, ukrývá jednu z nejkrásnějších pláží v zemi, kterou je Ain Diab Beach. Díky velmi kvalitnímu zázemí tu najdete vše, po čem vaše srdce touží, od nabídky rozmanitých vodních sportů, přes celou řadu restaurací s nabídkou chutných pokrmů, ale především pak skvělý relax na pláži s čisťounkým pískem a samozřejmě skotačení ve vlnách.

Kilometry dlouhé pláže provoněné orientem a teplé vody bouřlivého Atlantiku vás lehce přesvědčí, že jste si pro svoji exotickou dovolenou vybrali tu správnou destinaci.

Další zajímavé články
Reklama