Dovolená

Vítejte v lyžařském ráji. Skvělé podmínky přejí nezapomenutelné lyžovačce

Švýcarsko nabízí skvělé podmínky k lyžování / Depositphotos
Máte plné zuby špatných zpráv a chcete si užít trochu klidu? Utečte se před všudy přítomným chaosem schovat do hor. V nejoblíbenějších švýcarských střediscích si budete letos připadat jako v ráji.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

07. prosince 2020   |   15:14

Švýcarská vláda odmítá kvůli současné epidemii lyžařská střediska uzavřít. Země není členem Evropské unie a rozhodla se jít vlastní cestou. Některé sjezdovky už se otevírají a navíc nabízí jedinečné sněhové podmínky. Obavy z šíření koronaviru vláda nemá. Lyžaři musí nosit roušky na lanovce i ve frontách, kde navíc musí dodržovat rozestupy.

Švýcarsko nabízí skvělé lyžařské podmínky

Pokud se nemůžete dočkat pořádné lyžovačky, vyrazte právě do Švýcarska. V některých kantonech sice úřady zrušily après-ski večírky a zavřely lyžařské školy, ale na sjezdovkách vše funguje. A jedny z nejvěhlasnějších středisek světa, zasazené doprostřed úchvatné scenérie horských masivů a azurových jezer nabízí vysoký standard služeb, servisu i ubytování. Právě tady poznáte na vlastní kůži jak vypadá lyžařský ráj. A které ski areály patří k těm nejoblíbenějším?

Skvělé podmínky nabízí Zermatt

Asi nejznámější je Zermatt. Ten je po celém světě známý především díky skvělým sněhovým podmínkám, dokonale upraveným svahům, ale také jako centrum luxusu. Lyžování pod vrcholem Matterhornu se navíc označuje jako nezapomenutelný zážitek, který by měl alespoň jednou za život vyzkoušet každý správný lyžař. Díky lanovce na Klein Matterhorn a vedlejšímu vleku se můžete dostat až do nadmořské výšky 3 900 metrů. Při průchodu tunelem se sice pravděpodobně trochu zadýcháte, ale pak už vás čeká úžasný sjezd s výhledem na majestátní Matterhorn. 

Pohodová Arosa

Nejpohodovější dovolená pro rodiny ve Švýcarsku se jmenuje Arosa. Dlouhá sezóna s výbornými sněhovými podmínkami a nádhernou přírodou nabízí nespočet modrých sjezdovek pro děti, ale nechybí i skutečně náročné černé sjezdy pro technicky vybavené lyžaře. S propojeným sousedním střediskem Lenzerheide nabízí skvělých 225 km upravených tratí a jeden z největších snowparků ve Švýcarsku.

Čtyři údolí

Mezi nejoblíbenější lyžařské destinace ve Švýcarsku patří také komplex s názvem Čtyři údolí. Propojením středisek Verbier, La Tzoumaz, Nendaz, Veysonnaz a Thyon 2000 vznikl ráj zimních sportů, kde si každý lyžař i snowboardista přijde na své. V srdci Čtyř údolí se do výšky 3 300 metrů tyčí ledovec Mont Fort. Na jeho vrchol vás vynese kabinová lanovka. Nahoře se vám následně otevře výhled na celou řadu čtyřtisícovek v čele s horou Mont Blanc. Celkem si poté můžete užít více než 330 kilometrů sjezdových tratí. 

Kultovní Svatý Mořic

Díky své malebnosti a poloze je rájem pro všechny milovníky zimních radovánek. V roce 1928 a 1948 se ve Svatém Mořici konaly zimní olympijské hry. A ačkoliv se to nezdá, i v zimě si tady přijdou na své příznivci koňských dostihů. A to dostihů ne ledajakých. Každý rok se zde pořádá třídílný seriál prestižních zimních dostihů, pro které se už dávno vžil název "White turf" čili "Bílé dostihy" a jejichž tradice je více než stoletá. Poprvé se konaly již v roce 1907. V případě těchto dostihů však nečekejme, že se konají na klasickém dostihovém závodišti. Jako podklad slouží kopytům dostihových koní zamrzlá hladina jezera. Tloušťka ledu ale musí být alespoň šedesát centimetrů.

Ačkoli je tento areál známý jako místo pro ty bohatší, v dnešní době si zde přijdou na své i obyčejní smrtelníci, na které zde čekají klidné apartmány a penziony. Nejstarší zimní letovisko světa navíc láká na skvělé počasí, slunečné dny si tu můžete užít prakticky celý rok. Díky výborným lyžařským podmínkám a nádherným vysokohorským scenériím sem míří návštěvníci z celého světa. V okolí se nachází více než 350 kilometrů sjezdovek, ale také 180 kilometrů běžeckých tratí.

Populární Davos

Jedním z nejnavštěvovanějších lyžařských center ve Švýcarsku je oblast Davos-Klosters, která se rozkládá na východě země. Najdete zde pět propojených areálů, kde můžete dohromady vyzkoušet více než 300 kilometrů sjezdovek všech obtížností, ale také ty nejmodernější lanovky a vleky. Mezi největší atrakce patří dvanáct kilometrů dlouhá sjezdovka z Weissfluh, jejíž převýšení činí více než 2 000 metrů.

Ve všech uvedených destinacích si lyžování nádherně užijete. Jestli ale váháte, kam se vypravit, nechte se inspirovat v naší fotogalerii.

Další zajímavé články
Reklama