autor Jitka Jarošová
16. listopadu 2020 | 15:27
Místo přeplněných bulvárů prázdné ulice, vytlučená okna a prostranství, po kterých se prohání jen vítr a pár potkanů. Nejslavnější města duchů mají svébytný hrozivý půvab. A ten turisty láká. Ulice těchto míst jsou lemovány stíny opuštěných budov, prázdnými okny a zaprášenými silničními značkami. Surová, neupravená krajina, nepřítomnost lidí a příroda, která si bere zpět to, co jí předtím patřilo. Toto vše je však rájem pro fotografy i pro filmaře. Hodně z těchto fascinujících míst bylo použito pro natáčení scén do katastrofických filmů.
Gunkanjima, Japonsko
Ostrov Hashima, běžně nazývaný Gunkanjima, je jedním z 505 neobydlených ostrovů asi 15 kilometrů od Nagasaki. Leží u břehů Japonska ve Východočínském moři a v roce 1959 získal status místa s největší hustotou zalidnění. Na ploše 6,3 hektaru tady žilo 5259 obyvatel. Dnes je ostrov Hašima místem jako z apokalyptického filmu, všude jen beton a vytlučená okna.
Ostrov byl osídlen v letech 1887 až 1974. V roce 1890 zakoupila ostrov společnost Mitsubishi s cílem těžit z mořského dna uhlí. V roce 1916 zde pak nechala postavit první celobetonovou budovu v Japonsku, která sloužila pro ubytování horníků. Po 84 letech byla těžba ukončena a důl byl v roce 1974 uzavřen. Horníci i se svými rodinami odešli a dnes je ostrov zcela opuštěný. I proto se mu říká Ostrov duchů.
V roce 2015 byl ostrov zařazen do seznamu Světového dědictví UNESCO. Toto zajímavé místo dnes láká turisty z celého světa. A objevili ho i filmaři, kteří zde natočili několik scén pro bondovku Skyfall.
Pripjať, Ukrajina
Město Pripjať leží na severní Ukrajině, nedaleko ukrajinsko-běloruské hranice. Založeno bylo 4. února 1970 a nese jméno podle nedaleké řeky Pripjať. V celosvětovou známost město vešlo v dubnu 1986, po černobylské katastrofě. Pripjať, která sloužila jako sídliště zejména pro pracovníky JE Černobyl a jejich rodiny, musela být po explozi a roztavení reaktoru a kontaminaci blízkého i širokého okolí radioaktivními úlomky grafitu, palivových tyčí a uvolněným radioaktivním mrakem, dne 27. dubna 1986 evakuována a dodnes se nachází uvnitř uzavřené zóny. I po téměř 35 letech je Pripjať městem duchů. Mrtvá, neobydlená zóna střežená vojáky.
Okolí města je stále zamořené a podle expertů bude muset uplynout přibližně 22 000 let, aby radioaktivita klesla na úroveň únosnou pro lidský organismus. V letech následujících po havárií byla v městě provedena dekontaminace. Proto lze místo dnes navštívit a zájem turistů je značný. Vidět můžete zábavní park s ikonickým rezavějící ruským kolem, nemocnici, chátrající školu, nákupní centrum, hotel Polissya, centrální náměstí či starý hřbitov.
Kayaköy, Turecko
Kayaköy se nachází v jižním Turecku u Egejské riviéry. Jedná se o středověké město duchů, ve které se proměnilo po výměně obyvatelstva mezi Řeckem a Tureckem v důsledku řecko-turecké války v letech 1919-1922. Kayaköya byla postavena v řeckém stylu strmém na svahu. Dnes je toto místo muzejní vesnicí, skládající se ze stovek zanedbaných, ale stále většinou stojících řeckých domů a kostelů, které pokrývají malé úbočí a slouží jako atrakce pro turisty navštěvující Fethiye a okolí Ölüdeniz. Jedná se o jedno z nejdramatičtějších a nejdojímavějších míst na tureckém pobřeží, které vypovídá o lidském utrpení. Viděli jste film "The Water Diviner" z roku 2014, kde si zahrál herec Russell Crowe? Právě ten se natáčel na tomto místě.