autor Jitka Jarošová
30. září 2020 | 16:53
To, co nejčastěji cestovatele do Rumunska táhne, jsou rumunské hory. Není se čemu divit, rumunské Karpaty jsou nejen díky své rozloze, ale i díky rozmanitosti přírodních scenerií, které v těchto končinách můžeme zhlédnout, svým způsobem unikátní. V horách jakoby se zastavil čas. Dřevorubci svážejí dříví pomocí koní, ovčáci pasou stáda ovcí na rozlehlých lukách a po hřebenech hor se prohání polodivocí koně. Setkání s horskými samotami je pro nás jako cesta o několik staletí zpět.
Hory nabízí vše, na co si vzpomenete
Pohoří převyšující výšku 2 000 metrů nám může připomínat Alpy. Rumunské hory nám opravdu nabízí téměř vše. Vrcholky, pastviny, samoty, soutěsky, jeskyně, jezera, hluboké lesy či nekonečné pláně.
Je velmi obtížné vybrat a popsat jen několik pohoří, protože všechna jsou krásná a co víc, každé pohoří je trochu jiné. Existuje hodně pohoří malých co do rozsahu, ale překypujících přírodními krásami. Na některá vám stačí pár dní, abyste poznali jejich krásy, na jiná vám nestačí ani několik týdnů. Pojďme se seznámit alespoň s některými z nich.
Pohoří Fagaraš
Fagaraš je s horou Moldoveanu (2 543 m n. m.) nejvyšší rumunské pohoří. Stejně tak si k němu můžeme přiřadit několik dalších rumunských nej. Je to pohoří s nejvíce vrcholy přesahujícími 2 000 metrů, nejrozlehlejší a nejchladnější a možná také nejnavštěvovanější.
Národní park Căliman
Národní park Căliman patří mezi nejopuštěnější pohoří v Rumunsku. Jeho nejvyšší horou je Pietrosul dosahující 2 100 m n. m. Pohoří je proslulé svoji divokostí a je fakt, že hloubka lesů, které leží pod nejvyššími vrcholy, je opravdu fascinující. Mezi nejkrásnější část hor patří jeho hřeben, který lze přejít jak od západu na východ, tak od východu na západ.
Apuseni
Apuseni leží nedaleko hranice s Maďarskem a patří k jedněm z nejvíce navštěvovaných pohoří v Rumunsku. Samotný pojem Apuseni zahrnuje celkem šest pohoří. V kopcích jsou rozesety samoty, které vám připomenou, jak se žilo ve středověku. Uvidíte zde malá políčka, dokonce i malé chmelnice, vysoké doškové střechy odolávající zimním přívalům sněhu. Nejsou zde ani pořádné cesty, do některých stavení se dostanete jen na koni.
Národní park Piatra Craiului
Národní park byl pojmenován po vápencovitém pohoří Piatra Craiului. Právě díky vápenci je oblast bohatá na krasové jevy, narazit tu můžete na jeskyně, soutěsky i propasti. Pěšími turisty oblíbená část Transylvánie ukrývá vysoké hory, zelená údolí s malými vesničkami, ale i rozmanité druhy rostlin a živočichů. Ve zdejších hlubokých, panenských lesích se dobře daří medvědům hnědým, kamzíkům i vlkům.
Drákulův hrad
Když už jste v Rumunsku, zajeďte se podívat na hrad v obci Bran. Díky románu o hraběti Drákulovi získal celosvětový věhlas. Hrad je bludištěm spletitých chodbiček, které vás dovedou k prohlídce mučírny či dobově zařízených pokojů. Máte-li rádi tajemná místa s příběhem, v temných chodbách legendami opředeného Drákulova hradu si skutečně přijdete na své.