Pobyt

Poslední opravdový ráj v Evropě, který ještě turisté nestačili objevit

Island je především krásná a neporušená příroda / Depositphotos
Ostrov na pomezí severoamerické a euroasijské zemské desky zažívá v posledních letech doslova nálety českých přírodních romantiků. Aby také ne. Island je zemí kontrastů, překvapivě bohaté fauny i flóry, nádherných vodních ploch a zajímavé gastronomie. Přesto je z velké části stále neobjeven.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

15. srpna 2020   |   10:27

Protože sníh se v řadě částí ostrova drží až do června je letní sezona krátká, v podstatě trvá nejdéle do konce září, ale už v druhé polovině srpna je cítit a vidět nadcházející islandský podzim.

Symbolem ostrova jsou sopky

Symbolem ostrova jsou díky pohyblivým tektonickým deskám stále činné sopky. Kdo by si nepamatoval rok 2010 a sopku Eyjafjallajökull, která svým výbuchem ochromila leteckou dopravu nad celou Evropou. Sopka Snaefellsjökull měřící 1445 m. n. m., jejíž vrcholek je trvale pokryt sněhovou čepicí, bude zase známá především čtenářům Julese Verna z jeho románu Cesta do středu Země. Stopy již vyhaslých sopek najdeme v podobě mnoha lávových jeskyní a kráterů, například Grábroku nedaleko Reykjavíku.

Island je země neuvěřitelných kontrastů a každý si zde přijde na své

Ráj pro milovníky zvířat

Island je doslova rájem pro ornitology, je totiž domovem asi 270 ptačích druhů.Nejlepší dobou pro jejich pozorování je začátek léta. Zvířecím symbolem Islandu jsou bezesporu papuchalci bělobradí. Tyto roztomilé 30 cm velké černobílé ptáky s charakteristickým pruhovaným zobákem a oranžovýma nohama najdete vyobrazené na většině místních pohledů a suvenýrů.

Za povšimnutí stojí i místní plemeno koně, jehož charakteristickým znakem je styl běhu, s nímž se u jiného plemene na světě nesetkáte. Místní jej využívají především v zemědělství a dopravě. A nesmíme zapomenout ani na velké kolonie islandských tuleňů.

Ostrov disponuje také světově vyhlášenou atrakcí. Tou jsou výlety na širé moře za pozorováním velryb. I přesto, že je Island extrémně zaměřen na ochranu svého přírodního bohatství, přístup k velrybářskému průmyslu je zde překvapivě jednostranný. Většina místních je pro jejich lov. Na začátku 90. let 20. století byl sice díky tlaku ochránců přírody lov velryb zakázán, ale v roce 2006 byl opět obnoven. Maso ulovených zvířat je z části zpracováno a zkonzumováno na ostrově a část se vyváží, a to zejména do Japonska.

Nejekologičtější stát na světě

Ostrov je známý svou geotermální činností. Teplou vodou jsou zde vytápěny domy, byty a také chodníky v hlavním městě. Díky přírodním geotermálním zdrojům  jsou místní elektrárny schopné vyrobit tolik elektřiny, že ji místní průmysl a obyvatelé ani nespotřebují. Díky tomu je Island považován za nejekologičtější stát na světě. Horkých pramenů je na ostrově bezpočet. Tím nejznámějším je bezesporu Geysir. Ten už dnes sice tryská pouze občas, ale svého času dal jméno všem horkým zřídlům na světě. Nedaleko od něj se nachází horký pramen Strokkur, který je spolehlivější a horká voda a pára tryská až do výše 20 metrů. Zajímavé je i to, že voda ve většině místních vodních toků je tak čistá, že má kvalitu pitné vody.  

Země tisíce vodopádů

Island je atraktivní i díky fantastickým horským pásmům. At už se na některé vrcholy vypravíte, nebo zůstanete u jejich obdivování z úpatí, dramatická islandská krajina vás nadchne. Vodopády patří k nejnavštěvovanějším místům Islandu. Jsou doslova na každém kroku a pyšní se velkou různorodostí. Některé jsou obrovské a majestátní, jiné menší a klidnější. Krásné jsou však úplně všechny. Ne nadarmo se Islandu přezdívá země tisíce vodopádů.

Gejzíry jsou prostě všude

Cestovat po Islandu něčím jiným než autem je v podstatě nesmysl. Ostrov je skutečně obrovský a i autem ho objedete nejdříve za týden, spíše však budete potřebovat k jeho prozkoumání dobu delší. Ale není nutné se honit za nepřeberným množstvím zdejších přírodních zajímavostí. Zkuste si místo toho relaxaci v některém z mnoha přírodních termálních bazénků. Turisticky nejznámější a zároveň největší místní termální lázně Blue Lagoon se pyšní mléčně modrým zbarvením vody. 

Pokud jste na Islandu poprvé, absolutní nezbytností je návštěva gejzírového okruhu zvaného Golden Circle v oblasti Árnessýsla. Turistů, čekajících na fotku explodujícího Strokkuru, je tam sice několikanásobně víc než gejzírů, ale přesto však tato místa stojí za návštěvu.

Island je země nesmírných kontrastů a každý si tu přijde na své. A pokud hledáte poslední ráj v Evropě, tak ho na tomto ostrově určitě najdete.

Další zajímavé články
Reklama