Ven z města

Za zajímavými místy nemusíte cestovat půl světa. Leží doslova za humny

Bamberg je někdy označován jako malé Benátky / Pixabay
Ať už máte málo času nebo prostě jen neradi cestujete na velké vzdálenosti, o poznávání krásných nových míst přijít nemusíte. Okouzlující přírodní krásy i města, která uchvacují architekturou, historií a kulturou, jsou totiž všude kolem nás. Mrkněte třeba k našim západním sousedům.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

24. února 2020   |   16:06

Do Německa je to od nás co by kamenem dohodil. Z Ústí nad Labem to máte po dálnici kousíček a z Prahy vám cesta zabere přibližně hodinu. Přinášíme vám tipy, kam si můžete udělat pěkný jednodenní, popř. dvoudenní výlet.

Bamberg

Kulturní dědictví uplynulých staletí je rozeseté po celé Evropě, jsou ale místa, kde je ho mimořádná hojnost. Německé město Bamberg je v tomto ohledu opravdovou perlou. Nejen že leží na sedmi pahorcích a jde patrně o nejzachovalejší barokní město v Německu, navíc je to sem z Prahy jen něco málo přes 300 kilometrů. Bamberg spadá z větší části už od roku 1993 pod UNESCO. A není se čemu divit. Na každém ze sedmi pahorků se nachází kostel, je tu úžasná románská katedrála, Michaelsberské opatství a také spousta světských architektonických staveb. Bamberk bývá totiž často srovnáván s Prahou. Jeho poloha na zmíněných sedmi kopcích se nápadně podobá tomu, jak kdysi v dávných dobách vzniklo naše hlavní město.

U našich sousedů se rozhodně nudit nebudete

Jena

Nádherné historické město je zasazeno do údolí řeky Saale a obklopeno je strmými vápencovými kopci. Jena, která se po celém světě proslavila především výrobou skla a úspěšnými podniky Carl Zeiss a Schott, disponuje neuvěřitelnou nabídkou muzeí od technických a přírodovědeckých, přes literární a kulturně-historická, až k moderní kultuře. Najdete tu také nejstarší planetárium na světě s fantastickým světem dalekých galaxií, hvězd a planet, které bylo pro veřejnost otevřeno v roce 1926.

Historické centrum města znovu povstalo z popela poté, co bylo koncem druhé světové války vybombardováno. K takzvaným „sedmi divům Jeny“ patří také orloj na budově radnice nebo socha sedmihlavého draka Draco ze 16. století, který je symbolem zkušební komise zdejší univerzity.

Řezno

Řezno, které možná mnozí znají pod německým názvem Regensburg, je úžasné středověké město, ve kterém se zrcadlí 2000 let historie. Ačkoliv se ještě v polovině 20. století uvažovalo o zbourání historické zástavby města, dnes jsou všichni rádi, že se tak nestalo. Má na 1 500 stavebních památek, z nichž 984 tvoří komplex starého města s historickou čtvrtí Stadtamhof, který byl v roce 2006 zařazen na seznam Světového kulturního dědictví UNESCO.

Nejdůležitějšími památkami jsou Kamenný most, chrám a náměstí Krauterermarkt s kostelem Sv. Jana, muzeum chrámového pokladu, patricijský palác u brány Heuport a historická lékárna Adler-Apotheke.

Drážďany

Samozřejmě nemůžeme zapomenout na Drážďany. Město překypuje zajímavými pamětihodnostmi a atrakcemi. Vybrat jen některou z nich, jíž byste mohli věnovat svůj jednodenní výlet, nebude vůbec jednoduché. Navštivte zámecký komplex Zwinger se světoznámými muzei a proslulou galerií, zajímavé Německé muzeum hygieny nebo třeba zdejší zoologickou zahradu. 

Lužická jezera

Pokud jste raději v přírodě, navštivte lužickou jezerní oblast. Leží zhruba 25 km severně od města Bautzen, v okolí měst Hoyerswerda, Senftenberg a Spremberg a je soustavou uměle vytvořených jezer, která vznikla zatopením bývalých povrchových hnědouhelných dolů. Vedle ideálních podmínek pro užívání si klidu a pohody je oblast protkána desítkami perfektně upravených asfaltových stezek a je ideální pro vyznavače cyklistiky a in-line bruslení.

Stezka korunami stromů

Kousek od hranic, poblíž městečka Neuschönau, čeká v Bavorském lese na milovníky přírody a dobrodružství stezka korunami stromů. Projděte se po visuté dřevěné stezce ve výši 25 m nad zemí a vystoupejte na vysokou vyhlídku, jíž se příznačně přezdívá bavorská Eiffelovka.

Další zajímavé články
Reklama