Ven z města

Nasaďte přilbu a poznejte nejkrásnější cyklostezky v Čechách

Cykloturistika v České republice prožívá boom / Depositphotos
Letošní rok je příležitostí poznávat naši zem. Pokud jste milovníci aktivní dovolené, nasaďte přilbu a vyrazte na cyklovýlet. Naše krajina je protkána hustou sítí cyklistických tras vedoucích po místních silničkách, polních cestách a sjízdných lesních stezkách a vybere si opravdu každý. Tak proč toho nevyužít?
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

14. dubna 2020   |   12:50

Česká republika, i přes svou relativně malou rozlohu, nabízí mnoho nádherných cyklovýletů v krajině plné historických skvostů i nedotčené přírody. Pojďme si přiblížit nejkrásnější trasy v Čechách.

Jižní Čechy

Rájem cykloturistů jsou jižní Čechy. Zdejší krajina nabízí snad vše, na co může cyklista pomyslet. Silnice klikatící se mezi rybníky Třeboňské pánve, zvlněné trasy po asfaltu i lesem v nedotčené přírodě Novohradských hor, či lesní sjezdy pro jezdce na krosových nebo horských kolech v šumavských lesích. Pokud hledáte místo, kde děti seznámit s cykloturistikou, pak je okolí Třeboně tou nejlepší volbou. 

Jen málokteré místo na světě nabízí tolik nádherných cyklovýletů jako Česká republika

Karlštejnsko

Podobnými kvalitami, jako okolí Třeboně, disponují i střední Čechy, zejména Karlštejnsko a Mělnicko. S výbornou dostupností z Prahy jsou obě oblasti ideálním místem pro sportovní vyžití, a to nejen pro Pražany. Karlštejnsko nabízí projížďky podél řeky Berounky. Na Mělnicku se zase nachází spousta zbrusu nových cyklostezek. A v celé oblasti jsou pouze výrazně dvě vyvýšená místa. Jedním je nádherné město Mělník nad soutokem Vltavy a Labe a druhým pak hora Říp. Nemusíte se tedy obávat mnohakilometrových výjezdů do kopců. 

Labská cyklostezka

Trasa kolem Labe je bez nadsázky nejlepší cyklostezka ve Středočeském kraji. Asfaltový okruh po obou březích řeky, vyhledávaný i milovníky in-line bruslí, spojuje lázeňské město Poděbrady s královským městem Nymburkem. Po levém břehu je možné pokračovat kolem soutoku Labe s Cidlinou. Výhodou je, že když vám dojdou síly, svou cestu můžete ukončit díky nedaleké železniční trati téměř kdekoliv.

Voděradské bučiny a Hrusický okruh

Necelých 20 km dlouhá cyklotrasa Voděradské bučiny vede stejnojmennou národní přírodní rezervací. Čeká vás krásné klidné prostředí rozsáhlého lesního komplexu. Terén je jen velmi mírně zvlněný, takže je vhodný opravdu pro každého. O něco delší Hrusický okruh se líbí všem, kteří se rádi vracejí do časů svého dětství. Právě do Hrusic umístil malíř Josef Lada své pohádkové příběhy. Mezi Hrusicemi a Ondřejovem si budete muset vyšlápnout větší kopec, ale můžete se odměnit zajímavou návštěvou známé ondřejovské hvězdárny s největším dalekohledem v Čechách.

Český ráj

V Českém ráji budete jako v ráji, zvláště pokud si rádi dáte do těla a chcete svoje kolo pořádně projet. Za sportovní výkony dostanete odměnu v podobě dech beroucích výhledů na Trosky a Skalní město. Okruh začíná v Turnově, pojedete přes Kost, skalní útvary Drábské světničky i zříceninu gotického hradu ve Valečově a skončíte opět v srdci renesančního Turnova.

Po stopách blanických rytířů

Kraj blanických rytířů, Podblanicko, je místem oplývajícím přírodními krásami a bohatou minulostí. V jeho srdci se tyčí zalesněné dvojvrší Velkého a Malého Blaníku, které dalo celému kraji jméno. Kolem bájné hory Blaník můžete projet cyklotrasou, která vás seznámí s legendami o blanických rytířích. Možná se setkáte také s tajemným rytířem na kole, jehož unikátní fotografii se podařilo jednoho letního rána vytvořit odpočívajícím cykloturistům. Na trase najdete zastavení s legendami o rytířích i odpočinková místa. V blízkosti trasy je možné navštívit rozhlednu na Velkém Blaníku.

Cykloturistika zažívá v České republice boom a cyklotrasy rostou jako houby po dešti. A ne nadarmo se říká, že nejkrásnější pohled na svět je ze sedla. V našem případě toho cyklistického.

Další zajímavé články
Reklama