Styl & Kultura

Odpočiňte si od nákupního shonu a užijte si vánoční čas v muzeu betlémů

Proboštův betlém v Třebechovicích pod Orebem je dlouhý neuvěřitelných 7 metrů / Shutterstock
Atmosféru vánočního času obvykle všichni vnímáme velmi pozitivně. Když pomineme shon za nákupy, jde o dobu, kdy jsme k sobě navzájem mnohem přátelštější, ochotnější a milejší. Takovou atmosféru ovšem můžete zažít i kdykoliv jindy během roku. Myslíte, že ne? Opak je pravdou. V Třebechovickém muzeu betlémů je vánoční duch opravdu stále a na návštěvníky dýchne jak v zimě, tak třeba v létě.
Reklama
Reklama

autor  Miroslav Pospíšil

10. prosince 2018   |   17:23

Tady jsou prostě Vánoce pořád, ať se děje, co se děje. Pochopitelně, že mnohem větší zážitek budete mít, když do muzea zavítáte právě v čase adventním a dopřejete si trochu opravdového klidu a pohody. Třebechovické muzeum betlémů najdete na Masarykově náměstí v Třebechovicích pod Orebem v Orlických horách. Je to až neuvěřitelné, ale toto zařízení existuje již od roku 1925.

Jediné muzeum betlémů v Evropě

O jeho vznik se zasloužil třebechovický rodák Vilém Koleš (1869 – 1944) a dnes se jedná o specializované muzeum betlémů, které je jediným zařízením svého druhu v České republice i v Evropě. Ve stopách a odkazu Viléma Koleše dnes pokračují manželé Vaclíkovi. Muzeum spravuje jak městské sbírky (nejvzácnější je ručně psaný iluminovaný Literátský graduál z roku 1559), tak sbírkový fond betlémů. Betlémů zde mají více než 300 kusů, a to zhotovených z různých materiálů.

Nejcennější je proboštův betlém

Nejcennějším je Proboštův betlém. Jde o mechanický a více než sto let starý unikát. Vyroben je celý ze dřeva, kromě kovových zvonků, kožených řemenů a měchu kukačky. Jeho úctyhodné rozměry mají 7 x 3 x 2 metry. Betlém obsahuje na dva tisíce vyřezávaných figurek a dílů, jejichž pohyb zajišťuje ojedinělý mechanismus, jenž byl původně poháněn klikou a od roku 1935 již elektrickým motorkem.

Autory tohoto vysoce uměleckého díla jsou řezbáři Josef Probošt a Josef Kapucián a autorem mechanismu je Josef Friml. Zkrátka a dobře, tři Josefové dali svého času dohromady svůj um a důmysl a výsledek obdivují další a další generace. Není divu, že v roce 1999 byl Proboštův betlém prohlášen za národní kulturní památku. 

Za lidovou cenu úžasný zážitek

Pro návštěvníky jsou připraveny dva prohlídkové okruhy. Běžný okruh je k dispozici vždy a provede vás všemi expozicemi, ale bez průvodce. Prohlídka trvá zhruba pětačtyřicet minut. Netradiční okruh se provádí jen každou první středu v měsíci. Zaměřen je na prohlídku samotného mechanismu Proboštova betlému s odborným výkladem průvodce.

Průvodce vás zavede i do zákulisí Proboštova betlému

Třebechovické muzeum betlémů je otevřeno celoročně (kromě listopadu) od úterý do neděle od 9 hodin. Samozřejmě, že je možné uskutečnit návštěvu rovněž během vánočních svátků včetně Štědrého dne. Muzeum je bezbariérové. Vstupné je stanoveno následovně: dospělí 100 Kč, děti do 15 let 30 Kč (do 4 let zdarma), studenti a senioři 60 Kč a rodinné (dva dospělí a maximálně tři děti) 200 Kč. Opravdu lidové ceny, jež by měly být dostupné pro každého. Co myslíte?

Můžete si odnést svůj betlém

V Třebechovicích pod Orebem mají na paměti, že turisté si často ze svých cest a navštívených míst také chtějí odnést nějaký ten suvenýr. Je to pochopitelné, aspoň si za čas připomenete, kde jste byli a co jste tam zajímavého viděli a zažili. K tomuto účelu slouží muzejní prodejna. Správně bychom nejspíš měli říci, že jde o prodejní výstavu. K zakoupení jsou jak papírové betlémy, tak další betlémy a jednotlivé figurky, kalendáře, dřevěné hračky, publikace. Jistě si vybere opravdu každý. Zvláště děti se mohou cítit jako v Ježíškovské rajské zahradě. Ostatně těch Ježíšků v jesličkách uvidí v muzejní expozici nepočítaně.

Nezapomeňte na tematické výstavy

Muzeum se nezaměřuje pouze na svou stálou expoziční nabídku. Pořádají se tady jednorázové výstavy, odborné semináře a workshopy. Jezdí sem proto nejen laická veřejnost, ale také nejrůznější odborníci. Na letošní předvánoční čas je připravena tematická výstava Betlémy z Orlických hor, kterou můžete vidět až do 3. listopadu 2019. Stejně tak je zařazena tematická výstava Babiččiny betlémy (až do 3. února 2019).

Pokud plánujete se v čase adventním nebo i po něm vydat na nějaké zajímavé místo, je Třebechovické muzeum betlémů v Orlických horách opravdu tím pravým tipem. Nebudete litovat času a námahy. Uvidíte něco, co se jinde hned tak nevidí a možná si vzpomenete, že někde doma máte uschován i svůj rodinný betlém na který jste zapomněli. Díky němu si můžete zpříjemnit místo pod vánočním stromečkem i ve svém soukromí.

Další zajímavé články
Reklama