Ven z města

Švýcarské údolí Lauterbrunnen je královstvím vodopádů, dobré pohody a pohádkové přírody

Dominantu údolí tvoří desítky nádherných vodopádů s pozadím alpských vrcholků / Depositphotos
Lauterbrunnen je dokonalým obrazem Alp, chráněného území se zelenými loukami a údolími, ohromujícími skalními útesy, alpskými vrcholky a hlavně svými vodopády. Údolí je protkáno horskými stezkami, přírodními zahradami, plnými alpských květin a je jako stvořené pro dokonalou relaxaci v přírodě. V překladu zní název údolí „samá voda“ a není se co divit. Najdete v něm celkem 72 vodopádů, řítících se s burácením z vysokých skal.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

06. dubna 2019   |   14:42

Všechny vodopády v údolí Lauterbrunnen jsou dobře přístupně a perfektně označené. Večer jsou mnohé z nich nasvícené, což vytváří neuvěřitelnou hru světla a vody. Můžete putovat od jednoho k druhému, užívat si úžasných přírodních scenérií a během cesty si odpočinout v některém z desítek z přívětivých hostinců a zahradních pivnic, kde vám nabídnou ty nejlepší alpské speciality, převážně domácí výroby. Pokud vyhledáváte trochu náročnější turistiku, můžete se vydat po některé z horských ferrat, které zdoláváte pomocí úchytů, žebříků a lan. Z vrcholků si pak užijete nádherné výhledy na dva z nejvyšších vrcholů Švýcarska, impozantní Jungfrau a Schilthorn.

Vodopády obdivovali i básníci

Údolí Lauterbrunnen se nachází v jedné z nejkrásnějších oblastí švýcarských Alp v kantonu Bern a přezdívá se mu také švýcarský šangri-la. Strmé skalní stěny vysoké přes 1500 metrů lemují rozlehlé tři kilometry dlouhé kvetoucí údolí. Některé z vodopádů se řítí z vrcholků skal, jiné kaskádovitě pronikají skalními trhlinami. Největší z nich, vodopád Staubbach opěvovali takoví velikáni, jako Johann Wolfgang Goethe či lord Byron, který jej popsal jako “ocas bílého koně vlající ve větru. V údolí se nachází šest dokonale utajených horských vesnic, Lauterbrunnen, Wengen, Stechelberg, Gimmelwald, Mürren a Isenfluh. Většina obcí je přístupná pouze lanovkou nebo turistickými stezkami.

Ubytujte se mimo údolí

Malebné panorama údolí se vám se otevře, hned, jak vystoupíte z vlaku v Lauterbrunnenu . Tohle úhledné městečko slouží jako výchozí bod pro putování po regionu, do Schilthornu a do Jungfraujoch. Parkoviště u železniční stanice umožňuje dlouhodobé i krátkodobé parkování pro návštěvníky, kteří míří jak do údolních vesniček tak k vodopádům. Další velké parkoviště je pak hlouběji v údolí.

Na ubytování ušetříte na horských chatách a statcích

Chcete-li ušetřit spoustu peněz za ubytování, zapomeňte na místní drahé hotely v horských střediscích a zvažte výběr své základny pro výlety vlakem, lanovkou nebo pro pěší tůry mimo údolí. My jsme bydleli s rodinou u nedalekého Grindelwaldu v soukromém apartmánu s výbornou paní domácí. V okolí najdete dostatek cenově dostupného ubytování i v horských penzionech nebo na hospodářských usedlostech a nacházejí se zde i dva kempinky.

Všude vás zavezou lanovky a vláčky

Pokud jste někdy snili, jak asi vypadá ráj, tak údolí Lauterbrunnen má k němu hodně blízko. Scenérie v celém údolí jsou prostě dechberoucí a samozřejmě je nelze popsat slovy ani zachytit na fotografiích. Musí se zkrátka vidět na vlastní oči. Lauterbrunnen je největší a také nejznámější obec v údolí a právě v její blízkosti se nacházejí i ty nejznámější vodopády Staubach a Trummelbach. Do další obce Gimmelwald se dostanete snadno lanovkou a tady můžete obdivovat božský klid rázovité horské vesničky, s domečky, zářícími vodopády barevných květin.

Mürren a Wengen

Mürren je krásná a turisty hojně navštěvovaná vesnice, kterou si určitě nenechte ujít. Na hlavní ulici je spousta obchodů, prodávajících především především turistické a sportovní potřeby či zimní výbavu. Najdete zde i mnoho restaurací a zásoby můžete nakoupit v místním supermarketu. Z Mürrenu se můžete vydat kouzelným vláčkem na úžasnou alpskou vyhlídku Allmendhubel ve výšce 1 932 metrů. Zpáteční jízdenka stojí 14 švýcarských franků. Neméně zajímavá je i návštěva obce Wengen, odkud jsou určitě nejlepší panoramatické výhledy na Lauterbrunnenské údolí.

Co se vyplatí vidět

Tato část Švýcarska je opravdu nádherným místem a z Lauterbrunnenu se můžete vydat vlakem třeba do nedalekého města Interlakenu, kde určitě stojí zato, nasednout na jeden z parníků a udělat si výlet po jednom ze zdejších jezer, například po Brienzersee. Na druhou stranu leží pohádkové městečko Grindelwald, vzdálené od Lauterbrunnenu jen 20 minut jízdy. Tím nejlepším, co můžete udělat, je určitě výlet horským vláčkem z Grindelwaldu nebo Lauterbrunnenu na vrchol Jungfrau (3 466 m), což je zážitek na celý život. Jediné, co vám může na této cestě pokazit náladu, je vysoká cena jízdenky, která přijde na 163 franků. Stejně působivý zážitek, ale za menší peníze si můžete dopřát výletem na vrcholek Schilthornu (2970 m), protože se tam dostanete ze Stechelbergu lanovkou za 105 franků.

Co si dát dobrého

O restaurace a hospůdky ve vesnicích údolí Lauterbrunnen není nouze, ale počítejte s dost vysokými cenami. Je lepší se ubytovat v některém ze soukromých statků či penzionů se snídaní, která vám bohatě postačí mnohdy na celý den. V nabídce jídel určitě nebudou chybět alpské sýry, slanina, horský med nebo dokonce sýrové raclette, které nám dělala naše paní domácí, abychom prý na tůrách nezahynuli hlady. Pokud se vydáte do některého z obchůdků, můžete narazit i na takové, které jsou bez obsluhy a spoléhají na serióznost zákazníků. Zkrátka si z regálů či z lednice vyberete to co potřebujete a jednoduše necháte na pultě příslušný obnos.

Jak se tam dostanete

Nejrychlejší cesta vede od nás přes Mnichov na Lindau u Bodamského jezera, dále přes Lichtenštejnsko, Zug, Lucern a Interlaken do Lauterbrunnenu. Je to necelých 9 hodin a ujedete přes 800 kilometrů. Nejbližší letiště je v Curychu a je vzdálené 145 km, přibližně 2 hodiny autem. Dopravit se sem můžete i vlakem, ovšem s několika přestupy, nicméně cesta stojí zato. V samotném údolí už se bez dopravních prostředků obejdete, všude vás dovezou lanovky a místní vláčky.

Další zajímavé články
Reklama