Roadtrip

Šarmantní a požitkářský kout Francie: Sem jezdí ti, kdo umějí žít

Rozlehlý region na jihu Francie stojí určitě za prozkoumání / Shutterstock
Říká vám něco Okcitánie? Pokud ne, je nejvyšší čas to napravit. Rozlehlý region na jihu Francie stojí určitě za prozkoumání. Objevíte zde nádherná středověká městečka, neuvěřitelné množství památek a projet se můžete po Canalu du midi. Tohle všechno vám umožní okcitánský region.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

13. srpna 2019   |   17:55

Okcitánie je jeden z metropolitních regionů Francie. Vznikl 1. ledna 2016 sloučením dvou bývalých regionů Languedoc-Roussillon a Midi-Pyrénées. Správním střediskem regionu je město Toulouse. 

Úžasné středověké vesničky

Okcitánský region nabízí řadu historických památek, neuvěřitelné množství středověkých vesniček a měst, pevností, hradů a zřícenin. Hlavním lákadlem regionu je opevněné Carcassone. Tento region se stejně jako sousedící Akvitánie nacházel na cestě poutníků mířících do poutního španělského města Santiago de Compostella. Na celé této trase se tak nachází řada sakrálních památek, jako jsou kostely, katedrály nebo kláštery. Několik z těchto památek je zapsáno v UNESCO.

Okcitánský region neuvěřitelné množství středověkých vesniček a měst

Carcassonne

Nejnavštěvovanějším místem Okcitánie je Carcassonne. Město ročně navštíví asi 4 miliony turistů. Carcassone patří k nejzachovalejším středověkým opevněným městům v Evropě, od roku 1997 je zapsáno na seznamu UNESCO.

La Cité

Městu dominuje La Cité, opevněné jádro města stojící na kopci, který opevňovali už Galové, Římané, Vizigóti, Maurové i Frankové a je ukázkou jednoho z největších opevnění v Evropě. Původní je pouze spodní část hradeb, horní část byla doplněna v 19. století v rámci snah o obnovu opevnění. Do La Cité vstoupíte vstupní bránou Porte d´Aude. Hlavním náměstím a srdcem je pak náměstí place du Chateau, v jehož bočních ulicích najdete nespočet krámků se suvenýry. Carcassone určitě stojí za to.

Montpellier

Montpellier je městem o skoro 250 tisících obyvatelích. Založila ho hrabata z Toulouse, později se rozvíjela role města v oblasti vzdělávání. Ve 12. století tu totiž byla založena první lékařská škola v Evropě. Historické centrum města je pěší zónou, hlavním náměstím je place de la Comédie. Ve městě je druhá největší zoo ve Francii, jejíž součástí je La Serre Amazonienne, vlhký skleník představující amazonský deštný prales plný piraní i aligátorů.

Pont du Gard

Akvadukt Pont du Gard se nachází asi 25 km severovýchodně od města Nîmes. Je 49 metrů vysoký, 275 metrů dlouhý a byl postaven v 1. století př. n. l. a jedná se o mistrovské dílo římského stavitelství. Skládá se ze tří na sobě stojících arkád a byl součástí kanálu, který přiváděl vodu do města. Pro svou mimořádnou hodnotu byl v roce 1985 zařazen na Seznam světového dědictví UNESCO a stojí určitě za návštěvu.

Roquefort

Že vám název něco připomíná? Vesnice se proslavila díky slavnému plesnivému sýru. Je to vůbec jeden z nejdražších a nejuznávanějších francouzských sýrů vyráběných z ovčího mléka. Vyrábí ho ve zdejších chladných přírodních jeskyních. Můžete se do nich vypravit na prohlídku s průvodcem, zdarma jsou prohlídky jeskyní Le Papillon nebo v Gabriel Coulet.  

Národní parky

Okcitánie se pyšní mnoha národními parky. Jedním z nich je Národní park des Cévennes, který návštěvníky láká hlavně na krásnou horskou přírodu, zajímavou faunu a flóru. Úspěšně sem totiž byla vypuštěna původní zvěř, která tu v minulosti vyhynula.

V nejjižnější části Francouzského středohoří se zase nachází přírodní park des Grands Caussés. Do vápencové plošiny tu vymlely řeky Tarn, Dourbie a Jonte hluboké soutěsky a v okolí vytvořily zároveň čtyři causses, tedy jakési náhorní plošiny, z nichž je každá geologicky jiná. 

Canal du midi

Canal du Midi spojuje Středozemní moře a Atlantik. Spolu s řekou Garonne umožňuje lodím proplout Francií od jihu k severu a vyhnout se dlouhé objížďce okolo Gibraltaru a celého Pyrenejského poloostrova. Kanál byl zapsán do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Kanál představuje vodácký zážitek na druhou. Ročně po něm propluje deset tisíc turistických lodí a překonávání třiašedesáti zdymadel dělá z plavby nezapomenutelný zážitek.

Další zajímavé články
Reklama