Roadtrip

Cyklistická pohádka: Nejkrásnější výlety na kole, na které nikdy nezapomenete

Stačí zvolit správnou trasu a můžete vyrazit / Shutterstock
Cestování letadlem je rychlé, vlakem možná romantické, autem celkem pohodlné, ale není nad to, cítit vítr ve vlasech a prohánět se po evropských zemích na kole. Mnohé státy mají skvěle vybudované cyklistické trasy, a tak stačí jen nachystat kolo, sbalit pár nezbytných věcí a vyrazit na cesty.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

29. července 2019   |   11:26

Nezapomeňte si vzít přilbu, pumpičku, náhradní duši, fotoaparát, několik přátel a dobrou náladu. Po cestě  můžete kdekoli zastavit, zamknout kolo ke stojanu či zábradlí a projít se centrem města, prohlédnout si různé kulturní památky a vychutnat si kávu v nějaké kavárničce. Připravili jsme pro vás seznam nejkrásnějších cyklovýletů po Evropě.

Italská romance: z Mantovy do Verony

Nádherný výlet, který spojuje dva historické klenoty Itálie - renesanční unikát pod ochranou UNESCO Mantovu a Shakespearovu Veronu s tragickým koncem lásky Romea a Julie. Trasa vede po malebných venkovských městech podél jezera Garda, údolím řeky Minicio a zelenými kopci. Jedinečný několikadenní výlet je kombinací přírodní a člověkem vytvořené krásy severní Itálie.

Cyklovýlety vám odhalí krásy Evropy z úplně jiného pohledu

Jadranské břehy: z Trieste do Puly

Tak na tento výlet si určitě nezapomeňte přibalit plavky a opalovací krém. Tato pestrá prohlídka Istrijského poloostrova zahrnuje tři země. Začíná v italském Trieste, pokračuje městy Koper, Novigrad a Rovinj a končí v chorvatském městě Pula s nádherným historickým koloseem, ve kterém se dodnes promítají filmy a organizují různá představení. Tyrkysové moře, chutné mořské plody, historické památky. To a ještě více nabízí výlet jadranským pobřežím.

Krása kolem Dunaje: z Passau do Bělehradu

Přibližně dva týdny potřebujete na zdolání této trasy, která vychází z německého Passau a pokračuje podél Dunaje přes nejkrásnější evropská města. Cestou se můžete zastavit v historické Vídni, v Bratislavě a v Budapešti, projít nádherným rakouským regionem s kamennými hrady a vinohrady pokrývajícími tiché kopce. Tato dobrodružná trasa končí v hlavním městě Srbska - Bělehradě. Během vašeho výletu se můžete projet na lodi po Dunaji, zchladit se výbornou zmrzlinou a navštívit některé z muzeí. 

Kolébka šampaňského: Épernay a vinařský region

Pro milovníky klikatých cest, krásné přírody a sektu je tento výlet jako stvořený. Projeďte se vinařském regionem Francie zaměřeným na šampaňské s lány vinic a vůní lahodných francouzských sýrů. Můžete vyrazit z města Reim se slavnou korunovační Katedrálou Notre-Dame de Reims a pokračovat do Épernay, města, kde se vyrábí Moët et Chandon. Nechte se zlákat kouzelnými hrady a procházkami mezi vinicemi. Ochutnejte šampaňské, navštivte sklepy dýchající historií a nezapomeňte se zastavit ve městě Hautvillers s domem slavného benediktinského mnicha Doma Perignona, který zdokonalil výrobu šampaňského.

Andaluská pohádka: z Granady do Seville

Tento výlet spojuje španělskou Córdobu (rodiště horkého flamenca), Granadu (město s úchvatnou architekturou) a Seville (oblíbenou destinaci s bohatou kulturou a skvělými tapas bary). Nechte se unést příjemnou španělskou atmosférou, pochutnejte si na místních specialitách, obdivujte krásu šikovných rukou architektů a odpočiňte si ve stínu vysokých palem. 

Švédska krása: Sörmland

Sörmland, jihozápadně od Stockholmu, je jednou z nejdynamičtějších oblastí Švédska. Region vyniká zvlněnými kopci, klidnými jezery a malebnými vesnicemi s pestrobarevnými dřevěnými domy. Poznejte švédskou kulturu, prožijte noc v jedné z typických dřevěnic, nechte oči pokochat se krásou západu slunce nad tichými jezery, navštivte přístav Nyköping a projeďte se zpět do Stockholmu parníkem z Mariefred. Nejjednodušší je vybrat se po cyklotrase Näckrosleden z Gnesty.

Co důkladně zvážit?

Výlety na kolech jsou jednou z možností, jak trávit dovolenou. Při výběru cyklostezky nezapomínejte na její obtížnost a zvažte, zda je vhodná například pro děti. Rovněž vyberte správné období na výlet, abyste nešlapali do strmých kopců pod pálícím sluncem.

Jednotlivé výlety po evropských zemích můžete absolvovat sami nebo si zakoupit cyklistický zájezd od cestovních kanceláří a agentur, které se přímo zabývají tímto druhem cestovního ruchu. Společnosti nabízejí balíček služeb s ubytováním, stravou, průvodcem, půjčením kol, vstupy do jednotlivých atrakcí. Je už jen na vás, jestli vezmete mapu a zvolíte si program podle sebe, nebo si jednoduše zakoupíte zájezd.

Další zajímavé články
Reklama