Roadtrip

Splňte si cestovatelský sen. Vydejte se na originální výlet, na který nikdy nezapomenete

Cesta po transsibiřské magistrále je neskutečný zážitek / Depositphotos
Pro většinu cestovatelů je cesta Transsibiřskou magistrálou splněným snem. Cestování na této legendární, přes 9 000 km dlouhé a 8 časových pásem protínající železniční trati je unikátním zážitkem a není divu, že láká stále více nadšenců a dobrodruhů.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

07. března 2020   |   10:42

Transsibiřská magistrála vyvolává pocit dálek, divočiny, dobrodružství a romantiky. Poznejte krásu Moskvy a ponořte se do nekonečných lesů sibiřské tajgy, uralských hor a světových veletoků. 

Něco z historie 

Transsibiřská magistrála je jednou z největších staveb moderní doby. Spojuje Moskvu s Tichým oceánem a Pekingem. Byla vybudována jako prostředek kolonizace a upevnění moci Ruska na nekonečných rozlohách Sibiře. Její výstavba začala na konci 19. století a definitivně dokončena byla v roce 1905. Celkem na výstavbě magistrály pracovalo více než 60 000 dělníků. Roku 1929 se začalo s její elektrifikací, která trvala dlouhých 73 let, tedy až do roku 2002.

Cesta po Transsibiřské magistrále je unikátní zážitek a sen mnoha dobrodruhů

Ta pravá magistrála

Dnes zůstává nejdůležitějším vnitrostátním dopravním spojem. Jako transsibiřská magistrála se označují v podstatě čtyři tratě, které mají velkou část cesty stejný průběh, ale na Sibiři či Dálném východě se větví do různých cílových měst. Nejdelší část této železniční tratě, a zároveň ta pravá Transsibiřská magistrála vede mezi Moskvou a Vladivostokem a měří 9 288 km.

Souběžně s ní se pak od Irkutské oblasti táhne Bajkalsko-Amurská magistrála. V Novosibirsku se odpojuje směrem na jih Turkestánsko-sibiřská magistrála směřující do středoasijských republik bývalého SSSR. Do Číny pak vede Transmančurianská magistrála, která se odpojuje v Zabajkalsku a vlak po ní objíždí východní hranice Mongolska. Do Pekingu se dá také dojet přes Ulánbátar, hlavní město Mongolska, po Transmongolské magistrále.

Transsibiřská magistrála prochází spoustou zajímavých měst, ve kterých si můžete udělat přestávku. Jen ale musíte plánovat předem a lístky kupovat na jednotlivé úseky. Není možné kdekoliv vystoupit a později nastoupit do jiného vlaku na stejný lístek.

Jekatěrinburg 

Jeden den od Moskvy se nachází Jekatěrinburg, který je zároveň hraničním městem mezi Evropou a Asií. V roce 1918 zde byl zavražděn car Mikuláš druhý i s celou rodinou Romanovců. Namísto domu, ve kterém carská rodina pobývala, stojí nyní pravoslavný Chrám Všech Svatých Na Krvi jako připomínka blahořečení Romanovců. Jekatěrinburg je také jedním z výchozích bodů pro výlety na Ural.

Novosibirsk 

Novosibirsk se nachází 3300 km od Moskvy a je hlavním městem západní Sibiře. Byl založen v roce 1893 při stavbě transsibiřské magistrály. Město je známé obcí Akademgorodok, kde leží Novosibirská státní univerzita, která patří mezi nejlepší ruské univerzity v oblasti přírodních věd a matematiky. Novosibirsk je také výchozím bodem pro výlety na Altaj.

Irkutsk 

Irkutsk leží zhruba 5100km od Moskvy. Věděli jste, že v Irkutsku pobýval Jaroslav Hašek? Je po něm pojmenovaná ulice, má zde pamětní desku a ve městě najdete také pivnici U Švejka. Irkutsk je především branou k výletům na Bajkal, například do nedaleké Listvyanky, odkud se dá jít pěkný trek do vesnice Balšoje Koty.

Vladivostok

Zhruba za 6 dnů dorazíte do Vladivostoku. Město leží na břehu Tichého oceánu a je to poslední zastávka na transsibiřské magistrále. Město je centrum zdejšího rybolovu a rovněž se zde nacházejí velké loděnice. Za návštěvu stojí například přístav, kde si můžete prohlédnout vyřazenou ponorku S-56, nebo Ruský ostrov s bývalou základnou dělostřelectva SSSR, která je dnes pro turisty přístupná jako muzeum.

Transsibiřská magistrála je nejslavnější železniční cesta na světě a na cestu plnou zážitků budete vzpomínat celý život.

Další zajímavé články
Reklama