autor Miroslav Pospíšil
19. dubna 2019 | 12:52
Prýgl byl vybudován na řece Svratce, a to v letech 1936 až 1940. Rozloha přehrady je 259 hektarů. Leží v nadmořské výšce 234 metrů a maximální hloubka je 23,5 metru. Vodní dílo původně sloužilo jako zásobárna vody pro Brno. Mnoho let se však už jako zdroj pitné vody využívá Vírská přehrada a Prýgl dostal úplně jiné poslání.
Lodní doprava tady jasně hraje prim
Vzhledem ke své velikosti je Brněnská přehrada jasně předurčena pro lodní dopravu, která slouží veřejnosti. První loď zde vyplula 5. května 1946. Lodě brázdí zdejší vody od dubna do října. Ceník začíná na 220 Kč a odvíjí se od toho, kde chcete vystoupit. Plavit se můžete z městské části Brno – Bystrc do Veverské Bítyšky a absolvujete tak cestu po celé délce vodní nádrže. Celkem je zde deset zastávek a celá jednosměrná plavba trvá 70 minut. Nejspíš není třeba moc zdůrazňovat, že pro děti to může být velký zážitek.
Zvolte pěší trasu okolo celého Prýglu
Prakticky celý Prýgl je obklopen lesy a dá se obejít během jednoho dne (nachodíte zhruba 15 kilometrů). Procházíte lesním porostem, a to s výhledem na vodní hladinu. Absolvovat lze i na kole.
V některých místech jsou krásné vyhlídky ze skalních vyvýšenin. Trasa vede okolo hradu Veveří a bylo by škoda se sem nepodívat. Přehrada je rájem vodních sportů (veslování, jachting, šlapadla atd.), můžete se i vykoupat. Nutno podotknout, že místo je doslova rájem rybářů a chatařů. Na trase je mnoho fotogenických míst a samozřejmě se projdete i po samotné hrázi.
Pláž Rokle a rekreace na místě
Na jednom z míst přímo u vody se nachází Pláž Rokle. Kdo nechce cestovat lodí či pěšky, může se zde dosytosti zrekreovat. Dětské hřiště, venkovní ohniště, různé sporty a vodní hrátky. Můžete si půjčit Paddle Boarding a projet se po hladině. O kus dál pak je k dispozici Sokolské koupaliště. Na Prýglu rovněž najdete veslařský klub a provozuje se zde jachting. Mimochodem, pravidelně se na přehradě koná přehlídka ohňostrojů, a to v rámci festivalu Ignis Brunensis. Brněnský Prýgl je snadno dostupný jak autem, tak šalinou (v Brně nikdo neřekne slovo tramvaj, nýbrž šalina). Šalina projíždí rovněž okolo ZOO Brno (vstupné 120 Kč dospělí, 90 Kč děti, senioři a studenti, 350 Kč rodinné).
Hrad Veveří máte po cestě, tak se zastavte
Krátce jsme se již zmínili o hradu Veveří. Ten máte přímo na cestě, když se pěšky nebo na kole vydáte okolo Prýglu. Toto dřívější sídlo moravského markraběte ční na skalním ostrohu nad Brněnskou přehradou. Vidět je již z dálky. Hrad Veveří je jeden z nejrozsáhlejších hradních areálů v České republice.
První zmínka o něm pochází z roku 1213. K nejstarším hradním stavbám patří tzv. Břitová věž. Jinak jsou zde vysoké hradby, hradní most uprostřed areálu, purkrabství (dnes sídlo správy hradu), vyhlídková terasa či Prachová věž. Podívat se můžete rovněž na ochoz hradeb, odkud je krásný výhled nejen do okolí, ale i na celý hradní komplex. Vstupné za prohlídku je pouhých 30 Kč a děti do 6 let jdou zdarma. Do samotného hradního areálu se vstupné neplatí.