Dovolená

Dovolenou můžete trávit prakticky kdekoliv. Co zkusit malý ostrůvek u afrického pobřeží?

Jeďte se pokochat krásou Zanzibaru / Shutterstock
Pokud vám to vaše finance dovolí, můžete dnes vyrazit v postatě kamkoliv. Do Himalájí, na Nový Zéland, do Antarktidy či na Severní pól. Při dnešních možnostech cestování se dostanete na místa, která byla ještě před pár lety prakticky nedostupná, či neznámá. Jedním z takových míst je i Zanzibar.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

14. června 2019   |   14:57

Zanzibar je ostrov ležící u pobřeží Tanzanie a tomuto státu také patří. V posledních letech a z něj stává vyhledávaná turistická destinace. Ono se není co divit neboť Zanzibar toho svým návštěvníkům nabízí opravdu hodně. Díky své poloze těsně pod rovníkem je tam stále teplo a Indický oceán je v těchto místech opravdu překrásný. Pobřeží ostrova je lemováno nádhernými písečnými plážemi, a ve vnitrozemí ostrova mohou turisté najít unikátní památky.

Ostrov koření

Zanzibar byl v minulosti známý jako ostrov koření. Právě koření, respektive jeho pěstování formovalo mezinárodní obchod a mohlo také za bohatství ostrova v minulosti. Na Zanzibaru se pěstoval muškátový oříšek, vanilka, kokos, chlebovník, ale také mnoho různých druhů ovoce. Dnes se i jako turista můžete na některou z farem podívat. Místní vám určitě dají své výpěstky ochutnat a koření si od nich můžete koupit za poměrně výhodné ceny.

Zanzibar se vyplatí vidět alespoň jednou za život

Hlavní město Stone Town

A kdyby se vám zachtělo i něco jiného než běhat po farmách či se jen tak povalovat na pláži, tak byste měli zvážit návštěvu hlavního města ostrova Stone Townu, na kterou jen tak nezapomenete. Čeká na vás jedno velké orientální bludiště, plné úzkých, zakroucených uliček, ve kterých se můžete toulat celé hodiny. A stále je co objevovat.

Přestože první kamenné domy zde vznikly až kolem roku 1830, předtím zde stála jen rybářská vesnice, město má uhrančivou atmosféru a v poněkud chaotickém centru se skrývá celá řada perel, ať už to jsou skryté zahrady s palmami či stovky nádherně vyřezávaných vstupních dveří, které byly symbolem bohatství místních obchodníků. 

Ve městě najdete mnoho výjimečných historických památek z období, kdy ostrovu vládla Osmanská říše, z období nezávislosti, či z dob kdy byl ostrov kolonizován. Především díky své bizarnosti byl Stone Town zapsán na seznam UNESCO.

Slavný rodák

Z ostrova pochází i slavný rodák jménem Farouk Bulsara, který se ve Stone Townu narodil v roce 1946. Pokud vám toto jméno nic neříká, není to nic divného. Zpěváka a zakladatele skupiny Queen zná totiž celý svět spíše pod jménem Freddie Mercury. Kultovní zpěvák však strávil na ostrově jen necelých deset let, neboť nejprve byl v devíti letech poslán do internátní školy v Bombaji a když se ze studií jako dospívající chlapec vrátil, propuklo na Zanzibaru protibritské povstání a celá rodina se raději přestěhovala do Anglie.

Národní park Jozani

Na ostrově najdete i národní park Jozani, kde žije jedinečný druh opic - guarezy zanzibarské, které nežijí nikde jinde na světě. V parku rostou unikátní mangrovové lesy v slaných přímořských bažinách, ale i překrásné deštné pralesy. Asi největším lákadlem ostrova Zanzibar je však moře a překrásné pláže.

Ráj potápěčů

Zanzibar je rájem pro potápěče, ale i pro ty kteří si chtějí jen zaplavat. Pláže pokrývá jemný bílý písek a jsou opravdu velmi čisté. V kombinaci s dobrými hotelovými službami a přátelskými domácími to dělá ze Zanzibaru ideální typ na perfektní dovolenou. Na Zanzibar asi nebudete jezdit každý rok, protože to není ani za rohem a ani levné jako například Bulharsko či oblíbené Chorvatsko, ale pokud by se zadařilo, tak alespoň jednou za život se Zanzibar opravdu vyplatí navštívit.

Další zajímavé články
Reklama