autor Pavel Přeučil
27. května 2019 | 12:21
Cílem tohoto článku rozhodně není vás vyděsit už před dovolenou, ale upozornit vás na skutečnost, že i ty zdánlivě nejbezpečnější pláže mohou leccos skrývat. Ať už jsou to mořské rostliny, nebezpeční živočichové, znečišťující látky, či zrádné vlny a spodní proudy.
Pár slov o plážích
Možná se vám zdá, že o nich víte všechno, nějaké už jste navštívili, víte co vás na nich čeká, nicméně mořské pobřeží se neustále mění a pokud přijedete další rok na to samé místo, může vstup do moře vypadat úplně jinak. Jak písečné, tak oblázkové pláže podléhají neustálému přílivu a odlivu a navíc, silné vichřice dokážou změnit profil dna u pobřeží v několika minutách.
Změní se tzv. čelo pláže, což je místo, kam dosáhnou příbojové vlny a změnám podléhají i písečné valy, skryté nedaleko pobřeží, na které jste se ještě včera mohli postavit a měli vodu pouze do pasu. Náhle je tam místo onoho valu dvoumetrová hlubina. Totéž se děje i s tzv. bouřkovými písečnými valy, nacházejícími se dále od pobřeží, kde bylo také velmi mělko. Zkrátka, nikdy se nepoléhejte na to, že svoji pláž dobře znáte.
Nebezpečné spodní proudy
V angličtině se jim říká ripy a jsou to vlastně silné proudící vody od pobřeží. Vlny, které vidíte, míří samozřejmě stále ke břehu, ale voda se musí nějak vracet a většinou to dělá spodem. Přitom si pro svůj návrat vybere někdy jen úzký pás pobřeží, kde vznikne onen silný spodní proud, unášející všechno na volné moře.
Každý rok na ně doplácí stovky turistů na celém světě a pověstné jsou ony spodní proudy například na písečných plážích v Bulharsku. Pokud se do takového proudu dostanete, nesnažte se o návrat přímo k pobřeží. To nezvládne nikdo, protože voda má příliš velkou sílu. Plavte podél pobřeží a najděte si proud, který vás vrátí zpět ke břehu. Pozor na různá přístavní a plavecká mola, u kterých bývají podobné proudy nejsilnější.
Zrádné mořské řasy
Možná jste už zažili, například na španělském pobřeží tzv. červený příliv. Je to rozsáhlé zamoření pobřežních vod zvláštním druhem řas, které mohou být extrémně nebezpečné jak pro lidi, tak pro zvířata. Samotné řasy nejsou nebezpečné, nebezpečný je toxin, který produkují. Rozmnožené kolonie červených, mikroskopických řas mohou způsobit průjmy, zvracení, břišní křeče a dokonce i smrt.
Škodlivé řasy tohoto typu už se vyskytují i v některých jezerech a zdá se, že na mořském pobřeží jich přibývá na celém světě. Vědci to spojují především se stoupajícími teplotami oceánů, které pro růst řas vytvářejí příznivější podmínky. A pozor, přestože se většinou o těchto řasách hovoří jako o červeném přílivu, tyto nebezpečné řasy nejsou vždy červené. Mohou se objevit v černé, bílé, zelené, modrozelené, hnědé či fialové barvě. Pokud vidíte podivně zabarvené moře, raději do vody nevstupujte.
Silně znečištěné vody
Bohužel znečištění pláží je poměrně časté a jak v evropských přímořských destinacích, tak i v exotických rájích takových pláží neustále přibývá. Voda je mnohdy kontaminovaná kanalizací, vypouštěnou v okolí velkých měst přímo do moře, znečištění vody způsobují ropné produkty, unikající z lodí a voda se hemží celou řadou dalších nebezpečných látek.
Bakterie a viry v kontaminované vodě mohou způsobit řadu onemocnění, od infekcí až po hepatitidu či žaludeční obtíže. Pokud začnete po koupání pociťovat nevolnost, vydrhněte si pokožku mýdlem a vodou a použijte ústní vodu. Samozřejmě, v případě potřeby navštivte lékaře a řekněte mu, že si myslíte, že jste byli vystaveni znečištěné vodě. Ani na těch nejčistších plážích není zrovna dobrým nápadem ochutnávat mořskou vodu a zjišťovat, zda je skutečně slaná.
Dovolenou vám pokazí i úžeh
Poškození kůže ultrafialovým zářením je jedním z nejčastějších rizik číhajících na pláži. Nejnebezpečnější jsou destinace poblíž rovníku, protože zde dopadají silnější a přímé paprsky slunečního světla. Mořská voda, odrážející světlo slunce ještě zvyšuje nebezpečí UV záření. Věnujte pozornost hodinám. V přímořských oblastech jsou sluneční paprsky nejnebezpečnější mezi 10:00 a 16:00 hodinou, zejména v pozdním jaru a na začátku léta. Jak zůstat v bezpečí? Opalovací krém s vysokým faktorem krytí, stín, ochranný oděv slunečník. Specialisté doporučují použít alespoň v prvních dnech u moře opalovací krém s minimálním faktorem 15.
A co takhle medúzy?
Většina medúz, s kterými se u pobřeží setkáme, je neškodných. Jsou ale i skutečné příšerky, které dokáží pořádně žahnout a některé exotické i zabít. Například v australských vodách je to miniaturní medúza čtyřhranka Fleckerova, která dokáže zabít člověka během pár minut a každým rokem si vybere pár obětí. Mnohé evropské medúzy způsobují svým žahnutím svalové křeče, vyrážky či horečky. Mezi ty nejnebezpečnější, s kterými se můžete setkat, například ve Španělsku, Portugalsku, ale i na Baleárech či na Sardinii, je například měchýřovka portugalská, zvaná také jako portugalská galéra, patřící mezi trubýše.
Vytváří velké kolonie a sama není nijak velká. Nebezpečná jsou její žahavá vlákna, dosahující často délky až 20 metrů, která prostě ve vodě vůbec nevidíte. I tahle potvůrka si už vybírá své oběti na životech. Pokud ve vodě uvidíte nějaké podivné rosolovité útvary, raději koupání vynechte a sledujte také informace místních plavčíků či touroperátorů, kteří by výskyt medúz měli vždy hlásit.
Zranit mohou i vlny
Jakmile dopadne vysoká vlna přímo na písek nebo na mělčinu, může s velkou silou doslova praštit s plavcem nebo surfařem o zem. Někdy se tomu říká pobřežní zlom a jde o jedno z velmi podceňovaných nebezpečí na pláži. Možná jste to už zažili, kdy s vámi vlna vymetla kus písečné pláže a na kůži vám zůstaly pěkné oděrky.
Toto vlny se objevují ve chvílích, kdy se namísto toho, aby se zlomily na první písečné hraně pod hladinou, dále ženou v plné síle ke břehu a v malé hloubce se náhle s velkou silou zlomí. Když se nic netušící plavec ocitne v dosahu takové vlny, hodí jej masa vody prudce do mělčiny a může dojít k tragédii. Nepředvídatelně prudký úder o břeh může způsobit poranění krku a páteře, nebo dokonce smrt.