Pobyt

Španělsko nabízí návštěvníkům nejen nádherné riviéry. Najdete zde dokonce i léčivé mrtvé moře

Jedna z krásných pláží v destinaci Calella de Palafrugell ve Španělsku / Shutterstock
Kdybyste chtěli sestavit žebříček nejkrásnějších evropských riviér, rozhodně by mezi nimi nechyběla některá z těch španělských. Jsou nádherné a na pobřeží je jedna za druhou. Stačí jenom vybírat, kde se budete cítit nejlépe.
Reklama
Reklama

autor  redakce

07. září 2018   |   13:15

A co dělat ve chvíli, kdy vás přemíra slunečního žáru přece jenom omrzí? Španělsko nabízí i svoji další, historickou, tvář. Kdysi se zde totiž křesťanský svět utkával s tím arabským.

Costa Brava, Costa Dorada, Costa Blanca, Costa Maresme... Takhle můžete střídat jednotlivé riviéry jednu za druhou. Typické jsou pro ně písek nebo oblázky a palmové promenády táhnoucí se podél pobřeží. Někde se klidné pole jemného písku na chvíli změní ve skalnaté masivy ukrývající v sobě malé mořské zátoky - aby to nebyla taková nuda.

Plusem je i to, že naprostá většina riviér má pozvolný vstup do moře, malou hloubku při břehu, takže zde stačí i senioři a malé děti. Která letoviska jsou považována za ta nej? Například Loret de Mar, Marbella, Carboneras, Almeria, Malaga, Tarragona, Cartagena, ale třeba i Alicante.

Domečky střídají hotelové mrakodrapy

V případě posledně jmenovaného letoviska Alicante je ale bolestí, že původní malé domečky vystřídala hradba výškových hotelů. Španělé jsou na cestovním ruchu do značné míry závislí, pracuje v něm obrovské množství obyvatel, a proto využívají každé šance, jak turisty podchytit a nepustit. Někdy, jako v případě výškových hotelů, je to ale ke škodě věci.

Co myslíte, je romantičtější procházka mezi malými rybářskými domečky nebo betonovo-skleněnými kvádry, jejichž konec na obloze téměř ani nedohlédnete? Odpovězte si sami. Přesto je ale koupání ve Španělsku krásné a narazíte zde i na opravdu romantická místa.

Léčivá voda na klouby

A když už jsme ve zmiňovaném Alicante, zůstaneme v něm i nadále. Kousek od něj totiž najdete velmi oblíbenou atrakci. Jedná se o lagunu Mar Menor, která leží přibližně 80 kilometrů na jih od tohoto letoviska.

Koupání v laguně Mar Menor je ideální nejenom na klouby

Najdete tu vodu s vysokým obsahem minerálů, soli a léčivého bahna. Díky tomu si bez problémů zaslouží přezdívku španělské Mrtvé moře. Trpíte-li třeba kloubními obtížemi, rozhodně sem zavítejte a vykoupejte se tu. Vaše zdraví vám poděkuje.

Ponurá dávná gotika

Ideální je zkombinovat odpočinek u moře na pláži s nějakým výletem. Například jednou za tři dny si někam vyrazit, aby pobyt nebyl jednotvárný a měli jste také nějaké oživení. Velice oblíbeným cílem je Barcelona. Typicky španělská gotika je zde vyhlášená. Ponurá, temná a strohá. Možná se tu ve starodávných katedrálách budete bát boha, ač jste nevěřící - tak působivá španělská gotika je. Člověk se proti mohutným stavbám cítí naprosto malinký - a o to zřejmě jejich stavitelům šlo především.

Můžete tu ale vidět něco podobně bizarního, i když mnohem modernějšího - máme na mysli architektonická díla proslulého stavitele Antonia Gaudího včetně nejproslulejšího chrámu La Sagrada Família. Nechte se prostě okouzlit rytmem flamenka. Zajděte také do hospůdky na chutnou španělskou paellu.

Další zajímavé články
Reklama