Ven z města

Vyražte s dětmi do Air Parku ve Zruči. K vidění jsou zde vojenská letadla, tanky i obrněné transportéry

Vezměte své děti do Air Parku, nebudete litovat / Shutterstock
V České republice je opravdu množství míst vhodných pro výlet. Některá jsou více zajímavá, jiná méně. K těm atraktivnějším však rozhodně patří Air Park ve Zruči. Soukromou sbírku vojenské a civilní pozemní a letecké techniky otce a syna Tarantíkových najdete v západních Čechách asi 10 kilometrů severně od Plzně. Zhruba dvoutisícová obec Zruč, celým názvem Zruč – Senec (370 m n. m.), je tímto turistickým lákadlem pověstná mezi všemi nadšenci vojenství a technických zajímavostí.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

01. prosince 2018   |   17:49

Soukromé muzeum na volné venkovní ploše je přístupné celoročně, a to denně od 10 hodin. Vstupné pro dospělé činí 100 Kč a pro děti 50 Kč. Oborově se dá rozčlenit na leteckou techniku a obrněnou techniku. Počet vystavených letadel, vrtulníků a motorů je kolem padesáti (dalších deset kusů je v depozitáři). K unikátům patří například letouny F-104, CF 104D, Mirage III R či SMB-2. Z českých pánů oblak pak Su-7U a MiG-21. Dále se musíme zmínit i o stíhačce Spitfire, bojovém vrtulníku Mi-24D a nejmenším vrtulníku HC-102. Opravdu zlatým hřebem je ovšem část trupu amerického Boeingu KC-97.

Vlezte si do tanku

Tanků, děl a obrněných transportérů je k vidění šestnáct. Hlavním tahákem jsou historické tanky z druhé světové války. Jedná se třeba o ruský tank T-34 s nápisem Za Stalina nebo německý obrněný transportér Hakl. Tank T-34 je dokonce pojízdný, stejně tak i vyprošťovací tank. Tanky si lze prohlédnout i zevnitř. Dá se otáčet věží, použít periskopů a zaměřovače. Vlézt si můžete i do obrněného transportéru OT-64 Skot.

Zájemci o techniku budou nadšeni

Na všechny exponáty si jako návštěvníci můžete doslova a do písmene sáhnout, omakat si je ze všech stran. Vyzkoušet si ovládání děla, sednout si do kokpitu letounu Čmelák a poté přesednout do kokpitu stíhačky. Bojové vrtulníky mají ve výzbroji imitace raket. K zahození není ani prohlídka různých součástek, dílů a skeletů (motory, vrtule, trysky). Tady stojí za vidění například trup letadla C-3A a největší tryskový motor z Jumba Boeing 747. Sličná stewardka vám dokonce na požádání ukáže prostory posádky a kapitána Iljušinu Il-14 a podá stručný výklad.

Nejvíce nadchnou vojenská letadla a vrtulníky

U všech technických krasavců nechybí technické údaje a rovněž je přiložen i nějaký ten příběh. Aby byla iluze dokonalá, je areál doplněn o protitankové zátarasy. Trochu úsměvně pak působí socha Stalina, která svého času stávala na jednom z plzeňských náměstí. Komunistům asi hodně vadilo, že západočeskou metropoli Plzeň osvobodili zrovna američtí vojáci. Dnes už se na ně dávno zase pohlíží s patřičnou úctou a poděkováním.

Děti si odnesou spoustu dojmů

Air Park Zruč u Plzně je svým způsobem jedinečná expozice. I když různých soukromých sbírek je v České republice více, v tak velkém rozsahu se patrně nikde jinde nenalézají. V celém výstavním areálu můžete volně fotografovat a natáčet na video. Obří technické vymoženosti jsou bezesporu velmi atraktivní pro malé i velké návštěvníky. Pro výlet s dětmi je to přímo ideální místo.

Čekají na vás i další aktivity

Navíc v obci najdete tři restaurace, takže o zahnání žízně a hladu bude jistě postaráno. Místní desetihektarový rybník Drahotín je jako dělaný pro nadšené rybáře. Můžete tak spojit několik volnočasových aktivit najednou. Prohlídkou letadel, vrtulníků, tanků, děl a obrněných transportérů můžete strávit libovolně dlouhý čas. Nikdo vás nehoní.Jakmile zasednete za knipl stíhačky, je jen na vás, jak daleko pustíte svou fantazii a co všechno si přitom budete představovat. To je velmi individuální. Dětští nadšenci si ale jistě odnesou nezapomenutelné zážitky a budou na Zruč u Plzně ještě dlouho a dlouho vzpomínat.

Další zajímavé články
Reklama