Pobyt

Do Velké Británie po brexitu: Jak moc se cestování ztíží a jak se to promítne do cen letenek?

Tvrdý brexit může cestování do Velké Británie citelně ztížit a zdražit / Shutterstock
Za pár měsíců, už 29. března 2019 má Velká Británie opustit Evropskou unii. Zatím není vůbec jasné, jak to všechno proběhne, zda to bude tzv. tvrdý brexit, tedy zda vyhrají ti, kdo požadují opuštění Unie bez uzavření přeshraničních a obchodních dohod, nebo ti, kdo požadují, aby bylo zachováno mezinárodní partnerství. A čas běží. Co by znamenal tvrdý brexit pro naše turisty?
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

13. listopadu 2018   |   13:14

Ti, kdo rádi a často cestují třeba za nákupy či památkami do Londýna se obávají, že po případném tvrdém brexitu se možnosti cestování do Británie pořádně ztíží. Je více méně jasné, že ať už přijde tvrdý, nebo měkký brexit, k nějakým změnám dojde. Proto také zaznamenávají letecké společnosti, provozující lety mezi českými letišti a těmi britskými zvýšený zájem o letenky, zvláště když se jejich ceny pohybují velmi nízko.

S občankou už neuspějete

Zatím se zdá, že velké obavy mít nemusíme a možnosti cestování mezi Británií a Evropou se nejspíše změní velmi málo, pokud vůbec. Británie se nikdy nepřipojila k schengenskému systému "otevřených hranic" pro cestování po Evropě, takže ti, kteří cestují mezi Anglií a schengenskými zeměmi, prakticky celá Evropa, musí projít pasovým řízením.

Můžeme čekat přísné pasové kontroly

Jedinou změnou v tomto směru, na kterou se musíme připravit, je nutnost opatřit si cestovní pas. Dosud nám stačil na návštěvu Anglie občanský průkaz, ale to po brexitu nejspíše skončí. Největší důsledky Brexitu pravděpodobně budou pro obchod a možná pro naše občany, kteří žijí a pracují ve Velké Británii. Ale zůstává pár dalších otázek.

Přijdou cestující o některá práva?

Nejvýznamnější možné změny v cestovním ruchu by se mohly týkat některých práv cestujících. Po Brexitu by provoz britských leteckých společností již nespadal pod pravidla EU pro ochranu spotřebitele. Tato pravidla, zejména kompenzaci zpoždění, označují britské letecké společnosti za příliš přísná. Britská vláda by se mohla rozhodnout po brexitu přijít s vlastními předpisy a můžete se vsadit, že britské letecké společnosti budou tvrdě tlačit na menší cestovní náhrady za zpoždění.

Jak se zachovají letecké společnosti?

Tvrdý brexit může mít značný dopad na fungování leteckých společností a způsob, jakým působí v jednotlivých zemích EU, tedy i u nás. Evropské země si chrání svou ekonomiku a omezují výši zahraničního vlastnictví například i pro mimoevropské letecké společnosti, sídlící v EU. Stejně tak se chrání i Velká Británie. Pokud byla Británie členem EU, nebyl to žádný problém, ale pokud dojde k brexitu bez dohod, mohou na to obě strany doplatit.

Například společnost Ryanair se sídlem v EU (Irsko) provozuje mnoho letů do Evropy i Velké Británie. Také společnost EasyJet, sídlící v Británii provozuje řadu letů v EU. Je tu i společnost IAG, která vlastní letecké společnosti se sídlem v Británii i v EU, včetně společností British Airways, Aer Lingus a Iberia. Některé z nich si už v předstihu vybudovaly alternativní základny v obou oblastech, ale tvrdý Brexit by jim mohl přinést ještě mnoho problémů.

Budou dražší letenky?

S velkou pravděpodobností to bude jeden z nepříjemných důsledků tvrdého brexitu. V současnosti letecké společnosti EU využívají pro cesty v rámci regionu tzv. "otevřené nebe". Pokud však Británie EU opustí, existuje reálná možnost, že britské společnosti budou muset vyjednávat o dopravních právech buď s celou EU, nebo dokonce s jednotlivými zeměmi EU.

A není zaručeno, že obě strany budou souhlasit s pokračováním stávajících výhod. Tvrdý brexit by mohl způsobit značný úbytek jednotlivých leteckých tras a snížení konkurence která v posledních letech výrazně zlevnila leteckou dopravu. EU a Británie mohou přijít i s požadavky na vzájemné poplatky za přelety. To všechno se bude muset promítnout i do cen letenek.

Využijte posledních šancí

Šance na tvrdý brexit zůstávají značně vysoké. Obě strany trvají na svých postojích a nějaký ten slibný, kompromisní návrh je v nedohlednu. Svoji roli hraje i vnitropolitická situace ve Velké Británii. Odpůrci brexitu posilují své pozice a Skotsko a Severní Irsko už se vyjádřily, že chtějí zůstat v EU. Ať už dojde k tvrdému, nebo měkkému brexitu, je téměř jasné, že na to při cestách do Velké Británie nějak doplatíme a vzájemné bariéry narostou.

Sníží se konkurence společností a vzrostou ceny letenek. Některé britské letecké společnosti se už nyní snaží přitáhnout a zavázat si nové zákazníky nejrůznějšími slevovými akcemi a věrnostními programy, tak, aby o ně nepřišly ani po brexitu. Proto, pokud chcete ještě za malé peníze navštívit Velkou Británii, neměli byste váhat a těchto akcí využít.

Další zajímavé články
Reklama