Ven z města

Kam s dětmi na podzim v jižních Čechách? Co třeba na vodní zámek nebo za hradními strašidly?

Jednou z nejromantičtěji položených památek v Čechách je jihočeský vodní zámek Červená Lhota / Shutterstock
Jihočeský kraj je právem jedním z nejoblíbenějších míst pro výlety, toulky po hradech a zámcích i podzimní přírodou. Není to jen díky památkám a kouzelným městům jakými je například Český Krumlov, Jindřichův Hradec nebo poklad jihočeského baroka, obec Holašovice, zapsaná na seznamu UNESCO. Je to i díky pohostinnosti obyvatel kraje a jeho přírodním krásám.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

18. října 2018   |   18:10

Pokud nevíte, kam ještě vyrazit s dětmi v těchto podzimních dnech, nabízíme vám pár tipů na místa, kde se zabaví nejen ony, ale i jejich rodiče. Až do konce října máte možnost s nimi navštívit i řadu památkových objektů, které definitivně uzavřou své brány v poslední den měsíce, aby se připravily na novou sezónu.

Navštivte stezku v korunách stromů

Najdete ji u Lipna nad Vltavou a dopravíte se k ní lanovkou či Stezkabusem, cestu dolů si můžete zpestřit jízdou na terénní koloběžce, kterou si nahoře půjčíte a dole vrátíte. Slavnostně byla otevřena v roce 2012 a dnes je nejvyhledávanější atrakcí této části Šumavy. Tvoří ji 375 metrů dlouhá konstrukce, vedoucí ve výšce okolo 25 metrů na 75 dřevěných sloupech. Na stezce je 11 zastavení, kde si užijete i něco adrenalinu.

Dolů se všichni svezete tobogánem

Její dominantou je 40metrová dřevěná věž, které nabízí dokonalý kruhový rozhled na krajinu. Z věže vede dolů unikátní, 52 metrů dlouhý tobogán. Celé stezka je bezbariérová, takže je přístupná pro návštěvníky bez rozdílu věku i pro handicapované, lze ji absolvovat i s kočárky. Každé úterý nabízí stezka jedinečně večerní prohlídky za umělého osvětlení a je otevřena až do 23 hodin. Otevřena je celoročně, v říjnu do 18:00, od listopadu do 16:00 hodin.

Vstupné: 335 Kč, děti od 3 let 275 Kč. Vstupné zahrnuje i obousměrnou dopravu.

Svezte se Jindřichohradeckou úzkokolejkou

V naší republice už zmizely tratě, kde jste si mohli užít cestování po úzkokolejné dráze, tak jak cestovali naši předkové v dobách páry. Poslední z nich je Jindřichohradecká úzkokolejka, vedoucí krajem České Kanady, která je v provozu od roku 1897. Má dvě tratě, Jindřichův Hradec - Nová Bystřice a Jindřichův Hradec – Obrataň. Obě slouží jak osobní, tak nákladní dopravě a v letní sezóně si na nich můžete užít jízdu historickými parními vlaky.

Trasu lemují malebná lesní nádražíčka, mezi nimiž vyniká zejména zastávka Kaproun. Okolí tratě je protkáno hustou sítí cyklostezek a ve vlacích můžete svá kola bez problémů přepravovat. Parní vlaky jezdí od května do září, motoráčky celoročně. V Nové Bystřici si můžete prohlédnout i zajímavé Muzeum úzkokolejné dráhy.

Jízdné parním vláčkem z Jindřichova Hradce například do Kaprounu vás přijde na 150 Kč, děti od 3 let na 75 Kč.

Do zoologické na Hlubokou

Hluboká nad Vltavou není jen pohádkový zámek, který můžete s dětmi navštívit. Určitě je vezměte i do ZOO u nedalekého loveckého zámečku Ohrada, která zde existuje už od roku 1939. Leží na břehu rozlehlého Munického rybníka a dnes patří mezi uznávané ZOO v republice. Najdete zde na 300 druhů zvířat, jak cizokrajných, tak především typických pro naši krajinu. Jsou zde i expozice, představující flóru a faunu Austrálie, Jižní Ameriky a Afriky.

Otevřeno celoročně, v říjnu od 8:30 do 17:00, v zimě do 16:00 hodin.
Vstupné 110 Kč, děti 70 Kč.

Za bílou paní z Rožmberka

K nejtajemnějším hradům v naší republice určitě patří Rožmberk nad Vltavou, ležící 50 kilometrů jižně od Českých Budějovic. Na hradě se děti dozvědí pověst o Perchtě z Rožmberka, dceři Oldřicha z Rožmberka, která se prý zjevuje jako Bílá paní na panstvích Rožmberků, v Českém Krumlově, v Jindřichově Hradci a zejména na hradě Rožmberk.

Hrad je opředen řadou pověstí

Za třicetileté války prý strašila a napadala Švédy za 2. světové války i nacisty. Naposledy se prý zjevila v roce 1996. Pověsti podporuje i tajemný obraz Perchty, vystavený na hradě, na kterém jsou kolem její postavy podivné znaky, což mají být kódy, ukazující cestu k nesmírnému pokladu.

Hrad je v říjnu otevřen úterý až pátek od 11:00 do 13:00 hodin, o sobotách a nedělích 9:00 – 15:30 hodin.
Vstupné: 130 Kč, děti 90 Kč.

Na vodní zámek Červená Lhota

Mnozí jej považují za nejromantičtější zámek u nás. Je to díky jeho zvláštní architektuře a poloze, daleko vysunuté do místního rybníka. Zámek byl a stále je vděčnou kulisou pro celou řadu pohádkových filmů, které na něm byly natáčeny. Původně to bývala tvrz, nazývaná Lhota. Pověst o červené barvě zámku vaše děti určitě zaujme.

Zdejší paní Johanka, manželka majitele zámku Gutrama Káby z Rybňan prý se spolčila s ďáblem. Ten si pro ni jednoho dne přiletěl, ale Johanka se mu zoufale bránila. Přitom se prý uhodila hlavou o zeď, a ďábel její krví namaloval na zeď pařátem rudý kříž. Pozdější majitelé se snažili rudou skvrnu mnohokrát překrýt omítkou, ale ta se objevovala znovu a znovu. Proto natřeli celý zámek na červeno. Duch Johanky prý dodnes bloudí po chodbách zámku a straší. Zámecké interiéry jsou zařízeny původním mobiliářem a patří k nejkrásněji vybaveným u nás.

Otevírací doba v říjnu je 9:30 – 16:00 hodin, mimo pondělí
Vstupné 100, děti 70 Kč.

Další zajímavé články
Reklama