Ven z města

Vyražte do země, kde můžete kempovat nadivoko a pozorovat polární záři

Celou norskou pevninu lemují pohoří, díky nim se zdejší podnebí poměrně dost podobá tomu v kontinentální Evropě / Pixabay
Možná patříte také mezi ty, kteří již mají slunečních paprsků za letošní horké léto až po krk. Na dovolenou ale nikdy není pozdě. Před ostrými slunečními paprsky můžete utéct někam daleko na sever, například do Norska.
Reklama
Reklama

autor  redakce

29. srpna 2018   |   08:57

Přestože Norsko leží daleko na severu, zase tak šílená zima tu není. Větry vanoucí přes Atlantik od amerického pobřeží způsobují, že u norských břehů moře nezamrzá. Naopak teplý Golfský proud ho dokonce i trochu zahřeje.

Samozřejmě ale nechceme vzbudit dojem, že je v Norsku teplo, to není pravda. Respektive teploty jsou různé podle toho, kde se zrovna nalézáte. Zatímco rekord na severu je neuvěřitelných –51 °C, což je vůbec nejnižší teplota v zemi, jinde je to mnohem mírnější. Průměrná teplota je tu 8 °C. Nejvíce poklesne v lednu a v únoru.

V létě je potom nejteplejší červenec. Celou norskou pevninu lemují pohoří, díky nim se zdejší podnebí poměrně dost podobá tomu v kontinentální Evropě. Září je typické teplotou cca 11 °C, během října přibližně o dva stupně méně. 

Vodopád, vyhlídka a největší ledovec

Koupání v moři tu pochopitelně nepřipadá v úvahu, to je určeno jenom pro skutečné mistry otužilce, protože teplota vody je o 1-2 stupně nižší než v případě vzduchu. Na druhou stranu si můžete moře užít jinak - například při rybolovu. Lov lososů a dalších ryb může být součástí vaší zážitkové dovolené a můžete si ho opravdu užít. 

Norské Tromso patří mezi ideální místa, kde lze pozorovat polární záři

Rybaření bývá jednou z mnoha příjemných aktivit, které jsou součástí zájezdů. Kromě toho je velkým lákadlem nezkrocená divoká příroda. Vodopády, řeky, průzračná jezera, fjordy zakousnuté do norské pevniny. Uvidíte tu i největší pevninský ledovec Jostedalsbreen, i když bohužel i on taje. Jako nádherná kulisa nechybí vrcholky hor.

Další žhavé tipy, co ještě určitě musíte vidět: vodopád Langfoss označovaný často za nejhezčí na světě, vyhlídky Preikestolen a Trolltunga, fjord Geiranger údajně nejmalebnější v celé zemi, Trollstigen čili trolí stezka.

Spánek přímo v přírodě

V Oslu, tedy hlavním městě Norska, bývají zářijové teploty cca 12 °C. Chce to tedy přibalit svetr, ale na druhou stranu po horkém létě je to příjemná změna. Barvy a kontrasty, malé domečky - norská architektura stará i nová je prostě krásná. Co je v Oslu k vidění? Nová budova opery, holmenkollenský skokanský můstek, pevnost Akershus a spousta dalšího. Na souostroví Lofoty a dálném severu vás čeká nevšední zážitek v podobě polární záře.

Mimochodem, víte, že Norsko je jedna z mála zemí, kde je možné kempovat nadivoko? I tohle je skvělý tip na norský výlet. Zapomenout na organizované ubytování v hotelích a dát přednost stanu a spacáku. Existuje tu také široká síť turistických chat a nocležišť, kde se můžete usadit za velice mírný poplatek. To je úplně jiný zážitek.

Další zajímavé články
Reklama