Ven z města

Je čas na toulky podzimní přírodou. Pročistěte si hlavu na jedinečných místech Česka

Když začne na podzim příroda čarovat / Pixabay Markus Distelrath
Vycestovat za hranice nemůžeme a nebo se nám nechce, tak co si vyrazit za hranice měst? Výlet do přírody vás přivede na jiné myšlenky, prospěje vašemu zdraví a nabije vás pozitivní energií.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

13. listopadu 2020   |   17:27

Vydejte se do podzimní přírody. Procházka vám udělá dobře a pokud nevíte, kam se vydat, máme pro vás připraveno několik zajímavých tipů.

Nejstarší vesnice u nás

Věděli jste, že Tetín u Berouna patří k nejstarším vesnicím u nás? Počátky této vesnice jsou dle pověstí spojovány s Tetou, tedy jednou z Krokových dcer. V roce 921 zde byla zavražděna kněžna Ludmila, která tu trávila čas ve svém vdovském sídle. Tetín se nachází pouhé dva kilometry od Berouna a je místem, které by měl každý Čech navštívit.

Výlet do přírody vás nabije pozitivní energií a dobrou náladou

Jesenická Niagara

Přírodní rezervace Vysoký vodopád, čili Jesenická Niagara, je skutečným skvostem Hrubého Jeseníku. Trasa není nijak dlouhá, ale je plná přírodních krás a nespoutané divočiny pralesovitého charakteru. Po návštěvě tohoto místa budete mít možná trochu unavené tělo, ale vaše mysl si odpočine dokonale.  

Přírodní rezervace Vysoký vodopád se nachází v těsné blízkosti dvou velmi známých a hojně navštěvovaných turistických lokalit. Od chaty Švýcárna je to pouhé tři kilometry, a to po modré turistické značce. Vyjít můžete i z obce Bělá pod Pradědem. Vzdálenost je přibližně stejná a trasa vede rovněž po modré značce. Ze Švýcárny půjdete pořád dolů, z Bělé pod Pradědem zase musíte stoupat. Je na vás, kterou variantu si zvolíte.

Památná Budeč

Památné místo Budeč se nachází pouhých 17 km od centra Prahy nedaleko obce Zákolany. Na tomto místě si budete moci prohlédnout nejstarší dochovanou budovu v Čechách – a to 1100 let starou a dodnes funkční rotundu Petra a Pavla, která pamatuje i česká knížata Václava a Boleslava. Stojí zde i zbytky hradiště Budeč, které bylo založené za dob prvních Přemyslovců. Pozůstatky hradeb se rozkládají na ploše o velikosti 22 hektarů a řadí se tak k největším starověkým hradištím v České republice.

Nejkrásnější vyhlídka 

Na tuto snad nejznámější vyhlídku se dostanete autem z Prahy asi za 50 minut. Vyhlídka Máj se nachází nedaleko obce Teletín nad bývalými Svatojánskými proudy a otevírá se z ní jeden z nejkrásnějších pohledů na řeku Vltavu. Řeka zde protéká hlubokým skalnatým kaňonem, stáčí se do tvaru podkovy a vytváří tak fascinující přírodní scenérii.

Vyhlídka Máj se nachází na vysoké skále, přímo nad bývalými Svatojánskými proudy. Za Svatojánské proudy byl v minulosti označován úsek řeky Vltavy mezi obcemi Štěchovice a Slapy, kde řeka protékala hlubokým skalnatým údolím a tvořila peřeje. Vyhlídka Máj je celoročně volně přístupná po žluté turistické stezce z obce Teletín. Počítejte ale s tím, že tam rozhodně nebudete sami, tato vyhlídka je hojně navštěvovaná.

Unikátní stavba na Ještědu

Výlet na vrchol Ještědského hřbetu, kde stojí slavný horský hotel s vysílačem Ještěd stojí za to. Z vrcholu hory Ještěd se otvírá neomezený pohled na všechny světové strany. Známý hotel a vysílač dodává kuželovitému vrcholu hory elegantní aerodynamickou špičku. Těsně pod vrcholem je horní stanice kabinové lanovky z Horního Hanychova. Věž byla oceněna mezinárodní architektonickou cenou a nabízí jedinečný pohled na Liberec a do okolí.

Na skok do lesoparku 

Na úpatí zmíněného Ještědu leží lesopark Horka. Najdete ho v sousedství golfového areálu pod Mazovou Horkou. Areál se rozkládá na ploše 7 hektarů. Jde o krásný kus přírody, kde se můžete procházet a obdivovat zdejší faunu a floru. Procházka lesoparkem vás určitě potěší a osvěží vám mysl. 

Další zajímavé články
Reklama