Ven z města

Zemička sice malá, ale nesmírně krásná. Úžasná místa v Česku, která stojí za návštěvu

Největší a nejvýznamnější krasovou oblastí v Česku je Moravský kras / Depositphotos
Česká republika je rozlohou sice malá, ale krásná země, kde najdeme nesčetné přírodní krásy a zajímavé scenérie. Vyhlášené jsou zejména úchvatná pískovcová skalní města a souměrné kužely vyhaslých třetihorních sopek. Připravili jsem pro vás seznam přírodních památek a krás, které stojí za to navštívit.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

08. listopadu 2020   |   13:40

Naše malá země ukrývá řadu přírodních krás. Pohraniční hory, skalní města, termální prameny, rozlehlé oblasti plné rybníků na jihu, prosluněné vinice i mnoho dalších přírodních zajímavostí. A relativně malé vzdálenosti, kdy nemusíte cestovat dlouhé hodiny, vyzývají k průzkumnickým výletům. 

Poušť v jižních Čechách

Jižní Čechy mají hustou síť rybníků a řek, ale nedaleko Veselí nad Lužnicí na okraji chráněné krajinné oblasti Třeboňsko se rozkládá jedno z nejsušších míst republiky.

Česká republika je rozlohou malá, ale za to velmi krásná země

Písečný přesyp u Vlkova připomíná malou poušť. Jedná se o unikátní písečnou dunu, kde rostou vzácné suchomilné rostliny a žijí tu teplomilné druhy hmyzu.

Největší kaňon v Krkonoších

Cesta mohutným Labským dolem patří mezi největší atrakce české části Krkonoš. Téměř kolmé stěny kaňonu ohlazené ledovcem se zvedají o 300–400 metrů nad turistickou cestou. Při pochodu zde navíc uvidíte Pančavský vodopád, který je nejvyšším českým vodopádem.

Nejkrásnější údolí Českého ráje

Údolí Plakánek je nejromantičtější a nejznámější údolí v Českém ráji. Od hradu Kost teče říčka Klenice obklopená vysokými pískovcovými skálami. Vede tudy krásná, ale v sezónně velmi frekventovaná turistická stezka.

Nejvyšší kopec CHKO Český ráj

Dvojvrcholový kopec Trosky měří 488 metrů a je nejvyšším místem chráněné krajinné oblasti Český ráj. Víc než vlastní čedičový kopec je známý díky rozvalinám středověkého hradu. Zároveň vás zde čeká krásná vyhlídka na celý Český ráj, Ještědsko-Kozákovský hřeben a Krkonoše.

Prokopské údolí

I pražská kotlina ukrývá řadu přírodních rezervací. Jednou z nich je i Prokopské údolí, které proslulo díky slavnému paleontologovi Joachimu Barrande.

Dnes je údolí častým cílem cyklistů i bruslařů. Z okolních skal máte nádherný výhled na pražské panorama Pankráce a Kavčích hor. Pokud proniknete hlouběji do přírodní rezervace, nevynechejte zdejší jezírko a tunel, kde žijí netopýři.

Nejslavnější propast v České republice

Největší a nejvýznamnější krasovou oblastí v Česku je Moravský kras, kam míří lidé především do zpřístupněných jeskyň a ke známé propasti Macocha. A vyrazit můžete i na člunu po podzemní říčce Punkvě do nejkrásnějších prostor s krápníkovou výzdobou.

Propast Macocha je největší propastí tohoto typu ve střední Evropě. Návštěvníci si ji mohou prohlédnout ze dvou můstků - horní je ve výšce 138 metrů, či během prohlídky punkevních jeskyní. Ta je zavede na dno propasti kde se nalézají dvě hluboká jezírka.

Nejvyšší hora Českého Středohoří

Milešovka vysoká 837 metrů je krásný sopečný kopec a nejvyšší vrchol celého Českého Středohoří. Zároveň je považována za největrnější horu celé České republiky. A za  příznivých podmínek jsou z ní vidět i vzdálené vrcholky Alp.

Další zajímavé články
Reklama