Ven z města

Magický podzim láká k objevování České republiky. Místa, kde vám bude neskutečně dobře

Šumava je jedno z nejkrásnějších míst u nás / Depositphotos
Slunce už sice nehřeje, ale jeho paprsky vytváří tajemnou atmosféru, kdy je příroda nádherně zbarvená a mnoho přírodních útvarů vytváří nádherné scenérie. Máme pro vás pár tipů, kam vyrazit za magickým podzimem.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

01. listopadu 2020   |   14:31

V době covidové je cestování obtížnější a míst, kam vyrazit je tak o něco méně. Přesto jsme pro vás vybrali místa, kde se můžete nádherně odreagovat a nabrat sílu do dalších dní.

Lužické hory

Sever Čech nabízí nejedno lákadlo a zdaleka nejde jen o České Švýcarsko. Za návštěvu stojí i krásné Lužické hory. K nejznámějším místům patří Jedlová hora s rozhlednou a unikátním pohledem do širokého okolí. 

Je nejlepší čas na objevování krás České republiky

K raritám patří jediná česká ledová jeskyně u Naděje. Za návštěvu stojí také zříceniny několika hradů, k nejzachovalejším patří Tolštejn. Zajímavý je Sirný pramen u Horní Světlé, který získal jméno podle žlutých a červených barev v prameništi. Skalní bránu lze vidět u masívu Milštejn a v okolí najdete i jeskyně a mnoho staletých stromů. Čedičovými sloupci je zase známý skalnatý vrch Pustý zámek.

Rýchorský prales 

Rýchorský prales se nachází na jihovýchodním okraji Krkonoš a jedná se o významnou přírodní rezervaci, kde naleznete mnoho druhů chráněných rostlin. Najdete tady husté bučiny, zakrslé a pokroucené stromy, vzácné byliny a mech na větvích. Touto oblastí prochází mnoho turistických tras, není tedy problém se sem vypravit a užívat si pohledu na jednu z nejimpozantnějších částí Krkonoš. Mnohé možná zklame, že označení „prales“ není úplně přesné, protože z části byl zdejší porost založen uměle. 

Albertovy skály 

Vydat se můžete třeba i na Slapy. Nad přehradou se tyčí vrch Drbákov a najdete zde také přírodní rezervaci Albertovy skály s obdivuhodným komplexem ekosystémů, které jsou pro tuhle oblast typické. Zdejší naučná stezka se nachází naproti letovisku Smilovice a je dlouhá asi 7 kilometrů. Zhruba polovina vede horským terénem. Náročnější cesta ale rozhodně stojí za ty nádherné výhledy, které vás čekají. 

Kokořínsko

Kokořínsko bylo v roce 1976 vyhlášeno Chráněnou krajinnou oblastí. Návštěvníky láká krásnými lesy a pískovcovými skálami. Turistům nabízí mnoho dobře značených turistických cest a cyklotras, vhodných i pro výlety s dětmi. Zkusit můžete třeba Cinibulkovu stezku. Vyjdete ze Mšena, do kterého se zhruba po 9 kilometrech zase vrátíte a na trase, kterou projdete asi za 3 hodiny, můžete obdivovat pro oblast typické skály. 

Modrava 

Modrava je jedním z nejkrásnějších míst na Šumavě. Bývalá dřevařská osada se proměnila v oblíbené a celoročně využívané středisko horské turistiky. Cesta údolím Modravského potoka vás dovede do Luzenského údolí a na Březník, pokud dáte přednost turistické značce, podíváte se do nitra Cikánské slatě. Trasy podél Roklanského potoka vás dovedou k Tříjezerní slati a na Javoří pilu, odkud můžete přes Javoří slať pokračovat až k rozhledně na Poledníku. Krásná je cesta kolem Vchynicko-tetovského kanálu. Po jeho březích vede naučná stezka a nenáročná cyklostezka, která končí u Srní.

Průhonický park

Úžasný park o 250 hektarech, který je tu už od roku 1885, využívá toku Botiče a jeho přítoků a vytváří velmi příjemné prostředí na hranici Prahy a Středočeského kraje. Zámecký park je jeden z nejvýznamnějších parků v Česku. Představuje unikátní dílo vrcholného období přírodně krajinářského slohu v Evropě a je mimořádně cennou dendrologickou sbírkou s výjimečnou přehlídkou rododendronů. Park je zapsán na Seznamu světového dědictví Unesco.

Další zajímavé články
Reklama