Ven z města

Poznejte jedinečné město, kde na vás historie dýchá na každém kroku

Komplex královského paláce a korunovační katedrály Wawel je bývalým sídlem polských panovníků / Depositphotos
Ačkoliv je Krakov až druhým největším polským městem, je mezi turisty oblíbenějším než hlavní město Varšava. Snad je to dáno historií, kdy Varšava byla za války téměř srovnána se zemí a poté znovuvybudována a milovníci architektury mohou pocítit osten zklamání. Naopak Krakov a jeho centrum dýchá starobylou atmosférou a je mnohými označován za perlu Polska.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

07. září 2020   |   12:17

Kraków je nejkrásnější město v Polsku. Je jedinečné svou historickou krásou, která na vás bude dýchat na každém kroku. Vzpomeňme třeba hrad Wawel, Hlavní náměstí nebo židovskou čtvrť. 

Rynek Głowny neboli Hlavní náměstí neboli Krakovský rynek

Pokud byste Krakovem jen projížděli a neměli na prohlídku moc času, začněte určitě tady. Na rozlehlém náměstí stojí věž staré radnice a hlavně krásná historická budova tržnice Sukiennice . Suvenýry jsou tu sice dražší než v odlehlejších uličkách, ale polská drahota je pořád pro Čechy přijatelná. A hlavně tu nákupy mají své kouzlo.

Centrum Krakova dýchá starobylou atmosférou

Na Rynku ještě zůstaneme. Nemůžete totiž vynechat kostel Nanebevzetí Panny Marie, neboť jde o jednu z dominant tohoto náměstí. Určitě doporučujeme zajít i dovnitř. Samotný kostel je nádherné dílo s bohatou výzdobou, ale z uměleckohistorického hlediska je nejpozoruhodnější zdejší 13 metrů vysoký dřevěný oltář od Veita Stosse. Žádná čísla ani fotky nedokážou přiblížit, jak velkolepě oltář působí. Však taky na něm Veit Stoss pracoval celých dvanáct let.

Hrad Wawel

Komplex královského paláce a korunovační katedrály Wawel je bývalým sídlem polských panovníků a také turisticky nejvyhledávanější památkou. Korunovační katedrála má tisíciletou historii, jedná se o nejdůležitější polský chrám a tradiční místo korunovací polských králů. Má jedinečnou atmosféru a zahrady kolem hradu jsou překrásné.

Židovská čtvrť

Kazimierz, jakési město ve městě, které se nachází v jihovýchodní části starého Krakova, vás pohltí svojí jedinečnou atmosférou. Na každém kroku narazíte na hipsterský bar, hospodu s živou hudbou a nejrůznější raw, veganská nebo klasická bistra a oceňované restaurace, které se unikátně propojují s prostory, které sloužily jako exteriéry pro natáčení oscarového filmu Stevena Spielberga Schindlerův seznam. Nepřehlédnutelná je Stará a Remuhova synagoga, u které leží jeden z nejstarších evropských židovských hřbitovů. Dojdete k němu za 15 minut z Hlavního náměstí. 

Vyhlídka z Krakovy mohyly

Krakova mohyla, pocházející údajně z 9. století, v které byl prý pohřben zakladatel města, je místem, kde můžete relaxovat a užívat si výhled na západ slunce a celé město. Je sice jen 16 metrů vysoká, ale vyhlídka stojí skutečně za to. Vedle stojí ještě další dvě mohyly neznámého původu. Čtvrtá mohyla byla vybudována v 19. století na počest velkého polského hrdiny Tadeusze Kościuszka. Mohyly se nacházejí v docházkové vzdálenosti od centra, ve čtvrti Podgorze.

Solný důl Vělička

Za návštěvu stojí pozoruhodný komplex solných dolů Vělička (Wieliczka), který je starý více než 700 let. Od Krakova je tato památka Unesco vzdálena dvacet minut autem, jezdí sem ale i městská doprava nebo taxi. Trasa prohlídky prochází napříč doly se šedou solí, a to v hloubce od 64 do 135 metrů pod zemí. Můžete si zde prohlédnout i četné kaple, restaurace nebo slavnostní sál se skvostnou výzdobou a honosnými lustry ze šedé kamenné soli, která připomíná mramor.

Další zajímavé články
Reklama