Ven z města

Skvělý tip na víkend s dětmi. Projděte se jedinečným lesoparkem

Ještěd je dominantou Libereckého kraje / Depositphotos
Máte rádi přírodu a také pohádky? Tohle spojení je totiž naprosto ideální pro kouzelnou výpravu do Libereckého kraje. Nachází se zde místo, které osvěží dospělé a pobaví děti. Pokud k tomu přidáte špetku fantazie, dostanete skvěle prožitý čas v jedinečném lesoparku. Udělejte si výlet na sever Čech a pochopitelně vezměte sebou celou rodinu, od nejstaršího až po nejmladšího.
Reklama
Reklama

autor  Miroslav Pospíšil

26. června 2020   |   14:51

A kam se to vlastně konkrétně máte vydat? Odpověď je vcelku jednoduchá. Uvítá vás jedno z nejnavštěvovanějších měst Pojizeří, a to samotný Liberec. Nezůstane ovšem ve městě, ale přesunete se kousek dál, a to k samotnému Ještědu. To už zní docela dobře, co říkáte? Následující putování hravě zvládnou i děti, takže se není čeho obávat.

Udělejte si výlet do jednoho z nejkrásnějších měst České republiky

Lesopark Horka je na dohled Ještědu

Na úpatí zmíněného Ještědu leží lesopark Horka. Najdete ho v sousedství golfového areálu pod Mazovou Horkou. Areál se rozkládá na ploše 7 hektarů. Jde o krásný kus přírody, kde se můžete procházet podle svých individuálních plánů a obdivovat zdejší faunu a floru. Je jasné, že o fotografické příležitosti tady není nouze. Lesopark je hlavně určen k relaxaci a odpovídá celkové prostředí.

Vstup hlídá obr Máz

Vstoupit do lesoparku Horka není jen tak. Na tomto místě se stoprocentně chvíli zdržíte. Nemusíte se obávat žádných komplikací, ale určitě popusťte uzdu své fantazii. Vstup totiž hlídá obr Máz. Jedná se o sochu spícího obra, která je 30 metrů dlouhá a jen chodidla mají 3 metry. Takový kolos ani nejde přehlédnout. U něj se prostě každý zastavit musí a když jsou s vámi děti, tak zastavení bude možná na delší dobu.

S obrem si můžete popovídat

S obrem Mázem si skutečně můžete popovídat. Aspoň částečně tedy ano. Nevěříte? Věřte! Socha je vybavena pohyblivými a hlukovými senzory. Jakmile se přiblížíte, začne Obr Máz chrápat. Pokud mu zakřičíte do ucha, tak vám odpoví: „Proč mě budíš?“ nebo „Nejsem hluchej!“ apod. Uznejte, že tohle obvykle sochy nedělají. Vyhrát si zde můžete dost a dost. Stačí prostě vše vyzkoušet.

Báje o obrech zde kolují již drahně let

Obr Máz je s tímto krajem spojen od nepaměti. Již drahně let tady kolují báje o obru Mázovi a obru Vackovi. Čerti prý nechali za trest obra Máza zkamenět a tak tu dodnes leží u vchodu do lesoparku. Ostatně, s celou touto bájeslovnou historií se můžete seznámit na informačních tabulích, které najdete při procházení lesoparkem. Vše si důkladně pročtěte, rozhodně to stojí za trochu té pozornosti.

Nejde jen o přírodu pod Ještědem

Lesopark Horka má skutečně, díky své poloze pod Ještědem, co nabídnout všem milovníkům turistiky a přírody. Nejde ovšem jen o to. Areál je také vybaven labyrintem ze 2 tisíc smrčků, domečkem na stromě či menší rozhlednou. Zdejší odpočívadla pak tvoří dřevěné domečky. Nudit se tady prostě ani nejde. Pochopitelně, že si lze výpravu prodloužit výstupem na Ještěd, ale to už je opravdu jiný příběh. Takže hodně zdaru v lesoparku Horka a pozdravujte obra Máza.

Další zajímavé články
Reklama