Ven z města

Podívejte se do největšího podzemního labyrintu ve střední Evropě

Zažijte trochu podzemního adrenalinu / Wikipedie
Láká vás podzemí, rádi se procházíte chodbami pod povrchem země a objevujete jejich tajemství? Pak jsou následující řádky určeny právě vám. Ba co víc, jsou určeny samozřejmě všem, kdo se rádi toulají a poznávají nové věci. Možná ani nevíte, že největší podzemní labyrint ve střední Evropě se nachází právě u nás v České republice. Nemusíte tedy složitě cestovat někam daleko.
Reklama
Reklama

autor  Miroslav Pospíšil

20. června 2020   |   10:44

Největší podzemní labyrint ve střední Evropě najdete ve Znojmě, takže si prostě naplánujte cestu na jižní Moravu a samozřejmě sebou vezměte i děti, pro které to bude nezapomenutelný zážitek. Ostatně, není podzemí jako podzemí. Něco jiného je navštívit jeskyně a něco jiného podzemní chodby pod městem. Každé nové poznání však rozšiřuje obzory, takže neváhejte.

Podzemní labyrint ve Znojmě je bludištěm chodeb a sálů

Bludiště chodeb a sálů

Podzemní labyrint ve Znojmě je doslova a do písmene bludištěm chodeb a sálů. Celková délka chodeb je 27 kilometrů, a to ve čtyřech podzemních patrech. Tento unikát je pod znojemskou městskou zástavbou, což patrně málokdo cizí ví. Jen si představte, že se procházíte po ulicích Znojma a pod vámi je směsice chodeb a různých prostor. Do útrob zdejší země se můžete podívat i vy.

Především praktické poslání

Znojemské podzemí bylo postupně vybudováno ve 14. a 15. století. Jeho poslání bylo především praktického charakteru. Znojemští občané zde skladovali víno (není divu, když se nacházíme v jedné z nejproslulejších vinařských oblastí) a potraviny, které lidé vypěstovali. V podzemí byly rovněž vybudovány i krby, které byly chytře napojeny na komíny domů v nadzemní části města. Součástí byl dokonce také vodovod, který navazoval na 47 studní.

Válka znamenala poškození podzemí

Podzemní labyrint vydržel poměrně dlouho, i když časem přestal být lidmi využíván. K částečnému poškození chodeb a sálů došlo v průběhu II. světové války a poté také v důsledku moderní výstavby. V současnosti již tedy není možné projít si úplně celé podzemí, nicméně i tak jde o velmi zajímavou návštěvu, která může mít adrenalinovou podobu. Záleží na vás, co si sami vyberete.

Směle do podzemních prostor

Nastal čas sebrat všechnu svou zvídavost a touhu po poznání a směle se vydat do podzemních prostor. Prohlídka je s výkladem o historii celého městského podzemí. Uvidíte expozici Tajemné podzemí, seznámíte se s někdejšími skladovacími prostory pro víno a potraviny, ale i s ukázkou vězeňských kobek. Sami zjistíte jak velké chodby jsou a jaké možnosti tak měli předkové současných obyvatel Znojma.

Klasická nebo adrenalinová prohlídka

Znojemský podzemní labyrint dává svým návštěvníkům na vybranou. Buď si zvolíte klasickou prohlídku nebo adrenalinovou prohlídku. Klasika je prostě pohodová procházka, ovšem adrenalin  sebou nese také úzké chodby, vodu, bláto, kluzké schody a částečně se „jde“ po čtyřech. Ceny vstupného jsou následující. Klasická trasa: 95 Kč dospělí, 55 Kč děti, studenti a důchodci, 115 Kč (210 Kč) rodinné. Adrenalinové trasy: dle výběru varianty 110 Kč, 130 Kč, 200 Kč.

Znojmo vás nezklame

Tak už máte jasno kam se vypravit příště? Znojmo jako takové vás nezklame, ba právě naopak. Krásné historické město jižní Moravy a v sousedství nádherná příroda. Znojmo patří k vyhlášeným vinařským oblastem, takže neochutnat zdejší víno by byl snad i hřích. Místní vinaři se o vás v tomto směru jistě rádi a kvalitně postarají. Cesty do Znojma nebude v žádném případě litovat.

Další zajímavé články
Reklama