Ven z města

Toulky Českou republikou. Poznejte místa, která zná jen málokdo

Úchvatné scenérie, to jsou Beskydy / Pixabay
Beskydy vás přitáhnou a nepustí. Některá místa jsou velmi populární a známá, další zná jen málokdo. Ať už je budete poznávat jakýmkoliv způsobem, věřte, že jejich krása vás uchvátí. A kdo jednou Beskydy pozná, rád se na jejich kouzelná místa vrací.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

23. března 2020   |   15:56

Beskydy jsou nádherné v každé roční době. Poznávejte Beskydy a vydejte se kolem sochy Radegasta na bájnou horu Radhošť, obdivujte Satinské vodopády a vydejte se do historie na hrad Hukvaldy.

Vodní nádrž Šance

Nádrž Šance byla vybudována v letech 1964 až 1969. Původním záměrem byla ochrana před povodněmi. Později se účel ještě rozšířil na zásobování ostravského průmyslu a lidí pitnou vodou. I dnes slouží jako zásobárna pitné vody a také má vylepšovat průtoky v řece Ostravici. V povodí nádrže byla zavedena pásma hygienické ochrany, aby se zajistila dostatečná ochrana jakosti a zdravotní nezávadnosti vody. Šance má objem 1 340 000 metrů krychlových.

kdo jednou Beskydy pozná, rád se na jejich kouzelná místa vrací

Pustevny

Pustevny patří k dalším velmi atraktivním místům pro výlety za každého počasí. K osadě nedaleko Radhoště se dostanete lanovkou, pěšky, na kole nebo v zimě na běžkách. Horské sídlo Pustevny získalo svůj název po poustevnících, kteří zde žili. Místu dominují dřevěné stavby postavené v lidovém slohu významných slovenským architektem Dušanem Jurkovičem. Na východ od Pusteven se nachází vrchol Čertův mlýn s ojedinělými skalními útvary, jako je například Čertův stůl.

Bučací vodopády

V masivu Smrku v přírodní rezervaci Bučací potok se nachází méně známé vodopády. Leží ve výšce kolem 800 m.n.m a kolem nich se nachází bukové porosty se zbytky suťových lesů. Jedná se o jedny z největších beskydských kaskádových vodopádů. Celková výška vodopádů je přibližně 40 m. V okolí Bučacího potoka se nachází mnoho vzácných a ohrožených rostlin. Žijí zde velké šelmy jako je medvěd, rys a někdy i vlk.

Satinské vodopády

Satinské vodopády nejsou sice příliš velké, ale rozhodně krásné. Jsou zasazené do 15 metrů hluboké skalní soutěsky horského potoka Satiny. Dostanete se k nim hned po několika stezkách. Nejrychleji z Malenovic po cestě přes sjezdovky a Korýtko, kde k nim sejdete po kamenných schodech.

Rožnov pod Radhoštěm

Rožnov pod Radhoštěm nesmíte při návštěvě Beskyd minout. Místní skanzen nemá u nás obdoby. Je největší a nejstarší nejen u nás, ale i v celé střední Evropě. V komplexu se nachází Dřevěné městečko, Valašská dědina nebo Mlýnská dolina. 

Radhošť

Hora Radhošť s výškou 1129 metrů se nachází nedaleko Pusteven. S horou je spojován pohanský bůh slunce, hojnosti a úrody Radegast, jehož socha stojí na trase mezi kaplí svatého Cyrila a Metoděje a Pustevnami. Jedná se o kopii původní sochy, kterou vytvořil Albín Polášek. Vlivem povětrnostních podmínek docházelo k poškození sochy a i přes snahy o její opravu a ochranu, bylo nakonec rozhodnuto o jejím odvezení. Na původním místě stojí socha vyrobená ze žuly, která je mnohem odolnější. Na Radhošti se můžete pokochat nádherným výhledem. Vidět se dají Vsetínské vrchy a Javorníky. Za dobrého počasí zahlédnete i Malou Fatru a Západní Tatry. 

Štramberk

Štramberk je město, kde část života žil Zdeněk Burian, malíř a ilustrátor dobrodružných knih, známý především svými paleontologickými rekonstrukcemi vyhynulých zvířat, který zde má muzeum. Horské městečko stojí na strmých úbočích několika kopců. Dominantou je věž Trúba, která je pozůstatke zříceniny hradu zvaného Strallenberg. Ve městě vás uchvátí krásné uličky i dřevěné roubené domy z přelomu 18. a 19. století. A až zde budete, nezapomeňte ochutnat vyhlášenou lahůdku, Štramberské uši.

Hukvaldy

Hukvaldy jsou nejrozsáhlejší a nejvyhledávanější hradní komplex v České republice. Hrad vznikl asi v polovině 13. století a stojí na kopci nad stejnojmennou obcí, kde se narodil hudební skladatel Leoš Janáček. Pod hradem se nachází velká obora s daňky a muflony.

Je mnoho způsobů, jak Beskydy poznat. Je zde mnoho cyklistických stezek, které můžete zdolávat v létě v sedle svého kola a v zimě na běžkách. Nebo je můžete poznávat tím nejjednodušším způsobem - pěšky. 

 
Vstoupit do diskuze
Další zajímavé články
Reklama